کوتاه فرهنگی
 

انتشار دومین شماره «ارمغان»
دومین شماره نشریه علمی ـ تخصصی «ارمغان» گاهنامه اتحادیه انجمن‌های علمی ـ آموزشی معلمان ادبیات کشور به مدیر مسئولی علی‌اکبر کمالی نهاد و سردبیری هادی نوری شمسی منتشر شد.
در این شماره این مطالب به چاپ رسیده است: آسیب‌شناسی اتحادیه و انجمن‌های علمی ـ آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی کشور ر جنبه‌های رئالیست در داستان پیرمرد و دریای همینگوی ر جلوه‌های ادبیات عامه در آثار احمد شاملور نقدی بر صدا معنایی در شاهنامه فردوسی ر تشبیه و کاربرد انواع آن در اشعار رودکی ر بررسی صور خیال چند قصیده از حکیم سنایی و….
ارمغان در ۳۰۰ صفحه منتشر شده است.

برگزاری نمایشگاه سکه های تاریخی
انجمن صنایع فرهنگی میراث با همکاری اداره کل موزه های کشور اقدام به برگزاری نمایشگاهی از سکه های تاریخی و زیور آلات کرده است.
به گزارش میراث آریا این نمایشگاه تا تاریخ ۲۸ شهریورماه همه روزه به جز روزهای جمعه و شنبه از ساعت ۹ صبح در سالن سر در باغ ملی گشایش یافته و آماده میزبانی از علاقمندان است، در این نمایشگاه مجموعه هایی از سکه های تاریخی از دوره اشکانیان تا دوره قاجار به نمایش در خواهد آمد.
اسماعیل رضا محمدی مدیرNGO انجمن صنایع فرهنگی میراث، هدف از تشکیل این نمایشگاه را شناسنامه دار کردن سکه های استفاده شده در تاریخ ایران و معرفی آن به مردم کشورمان در قالب پکیج های مختلف دانست.

برپایی دوره شناخت سعدی در شهر کتاب
دوره آموزشی شناخت سعدی با تدریس محمد دهقانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر،‌ دوره‌ آموزشی «شناخت سعدی» به زودی با تدریس محمد دهقانی و با محوریت گلستان سعدی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
مباحثی که در این دوره طرح خواهد شد عبارت‌اند از: «سعدی در گلستان»، «خوانش و تحلیل دیباچه‌ گلستان»، «تلقی سعدی از انسان»، «اندیشه‌ سیاسی سعدی»، «اخلاق، تیپ‌ها، طبقات اجتماعی و دین در گلستان». این دوره‌ آموزشی در ۱۰ جلسه روزهای پنج‌شنبه ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار می‌شود. آغاز جلسات دوره از یازدهم مهر است و علاقه‌مندان به حضور در آن تا چهارم مهر فرصت دارند در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند.

سعید بیابانکی مسئول دفتر «ترانه و سرود» حوزه هنری شد
در حکمی از سوی علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، سعید بیابانکی به عنوان مسئول دفتر “ترانه و سرود” مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری انتخاب شد.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، علیرضا قزوه در این حکم آورده است: یکی از وظایف حوزه هنری به عنوان پایگاه دفاع از ارزش های هنر و ادبیات انقلاب اسلامی تولید کلام و ترانه ی فاخر و متناسب با ارزش های انقلاب اسلامی است. امروزه توجه شاعران به این گونه ادبی بیش از هر دوره ای خود را به رخ می کشد. در این بازار گرم و گاه آشفته، شاهد کلام هایی نازل و سطحی هستیم.

برگزار نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکترروحانی
نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت یازدهم به ریاست روحانی ۲۶ شهریورماه برگزار می‌شود.
به گزارش فارس، نخستین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت یازدهم به ریاست روحانی ۲۶ شهریورماه در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شود. بر اساس این گزارش، جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم در دوره تعطیلی بود، ۲۶ شهریورماه نخستین جلسه به ریاست رئیس جمهور با بررسی برنامه‌های قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می‌شود.

عیادت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از کچوئیان
برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی از حسین کچوئیان یکی از اعضای این شورا که در بستر بیماری است، عیادت کردند.
به گزارش مهر، دکتر حسن کچوئیان – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد دانشگاه تهران در بستری بیماری است. پیگیری ها حاکی از آن است که وی هم اکنون دوران نقاهت را در منزل سپری می کند .
محمدرضا مخبر دزفولی – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام پارسانیا – رئیس شورای تخصصی حوزوی شورا و حجت‌الاسلام محمدیان – رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از وی عیادت کردند.

نمایشگاه نقاشی های آرش گلزاری حسینی در نگارخانه « سرو»
نمایشگاه نقاشی های آرش گلزاری حسینی۲۳ تا ۲۸ شهریور در نگارخانه «سرو» برگزار می‌شود.
مراسم افتتاح این نمایشگاه که ۳۵ اثر جدید وی از حیات وحش در آن به نمایش گذاشته خواهد شد ۲۳ شهریور و از ساعت ۱۶ تا ۱۸ خواهد بود. علاقه‌مندان برای دیدار عمومی می توانند در باقی روزهای برگزاری نمایشگاه و تا ۲۸ شهریوراز ساعت ۹ تا ۱۹ به نگارخانه سرو به نشانی خیابان ولی عصر ، بالاتر از پارک ساعی،فرهنگسرای سرو مراجعه کنند. گلزاری بیش از ۴۰ نمایشگاه برگزار کرده است که یکی از این نمایشگاه ها سال گذشته ،نمایشگاهی از چهره شهدا بود که از سوی مقامات لشگری و کشوری دیدارشد و نقاش آن مورد تشویق قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ