مراسم معارفه دکتر ابتکار به عنوان رئیس جدید سازمان محیط زیست
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: ملاحظات زیست محیطی بخش جدایی ناپذیر طراحی رشد اقتصادی است.
به گزارش خبرنگار اطلاعات ، محمد نهاوندیان دیروز در مراسم معارفه دکترمعصومه ابتکاررئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طرفداران محیط زیست در همه دنیا شامل گروه‌هایی می‌شوند که خارج از بخش دولتی فعالیت می‌کنند و در این زمینه کشور ما هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
او درباره ریاست دکتر ابتکار بر سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: از ابتدای تشکیل کابینه، دکتر ابتکار از دفتر رئیس جمهوری تقاضا کرد که تمامی وزیران برای برنامه هایشان پیوست زیست محیطی ارائه کنند که این موضوع اهمیت بسیار دارد.
نهاوندیان ادامه داد:برای دکتر ابتکار که فرزانه این حوزه است آرزوی موفقیت و اعلام همکاری دارم و در این زمینه کمک همه مردم نیاز است زیرا مشکلات عمده این حوزه مانند دریاچه ارومیه و بحث ریزگردها جز با مشارکت همه مردم حل نمی شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: انتخاب دکتر ابتکار به علت این نبود که می‌خواستیم از خانم ها در هیات دولت استفاده کنیم بلکه به دلیل توان حرفه ای و سوابق علمی او بود و مادامی که بانوان متخصص در کاری گمارده شوند کسی قادر به حذف آنان نخواهد بود.
در ادامه این مراسم احمد مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم گفت:جلوه ای از تدبیر و امید را در انتصاب دکتر ابتکار به ریاست سازمان شاهد بودیم و حیف بود که این سمت در اختیار شخص فرزانه ای چون ایشان قرار نگیرد.
او افزود: نسبت دکتر ابتکار با محیط زیست، قراردادی نیست زیرا پدر او از بنیانگذاران این حوزه بود و دکتر ابتکار در تمامی مدتی که از سازمان محیط زیست جدا مانده بود با صبر موضوعات مربوط به این حوزه را در شورای شهر دنبال می کرد و هر بار که هشداری زیست محیطی می داد البته تهدید می شد و تذکر می گرفت که تشویش اذهان عمومی کرده است.
مسجد جامعی افزود:شایسته است سندی که در زمان دولت آقای خاتمی در زمینه محیط زیست تدوین شد بازبینی شود و در دستور کار قرار بگیرد.نگاه دکتر ابتکار هم ایدئولوژیکی و توسعه محور است که در رفع مشکلات این حوزه بسیار اهمیت دارد.
او وعده داد: به زودی شاهد ان خواهیم بود که نهاد شکل گرفته توسط خانم ابتکار در شورا که یک کمیته بود ،به کمیسیون ارتقا یابد و از مزایای فعالیت ان، همه شهروندان بهره مند شوند.
نخستین سفر کاری دکتر ابتکار
دکتر معصومه ابتکار رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست هم در ادامه این مراسم تاکید کرد: در دومین روز کاری‌ام و برای نخستین سفرم به ارومیه می روم تا کارهایی که برای حفظ این محدوده از سال ۸۱ آغاز کردم و در سال ۸۴ متوقف ماند، از سر بگیرم. باید گفت که در این سال‌ها گاهی رو به عقب حرکت داشتیم و مشکلات عمده‌ای برای محیط زیست پیش آمد.
او ادامه داد:مردم باید با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به حفظ محیط زیست امیدوار باشند چون اولین مصوبه دولت موضوعی زیست محیطی بود و در کنار ان تمامی وزیران سوگند نامه ای برای تعهدشان به حفظ منابع طبیعی را قرائت کرده اند.
ابتکار افزود: انتخاب دکتر حسن روحانی اتفاق مهمی برای بهبود وضع محیط زیست بود و حاصل صبر و استقامت کسانی است که در سال های گذشته با محدودیت‌ها و مشکلات فراوان رو به رو بودند و این حاصل تحقق حماسه سیاسی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: خدا را شاکریم که مردم را نا امید نکرد و امیدواریم صبر مردم ادامه یابد زیرا به گفته رئیس جمهوری، هیچ کدام از ما قادر به انجام معجزه نیستیم و به همراهی همه مردم نیاز داریم.
ابتکار همچنین اظهار داشت: دولت ها بزرگترین تخریب کنندگان محیط زیست هستند زیرا قدرت و منابع نامحدود در اختیار دارند اما این موضوع باید مهار شود.
درخواست از دکتر روحانی
او افزود: مهم ترین خواسته ام از دکتر روحانی احیای شورای عالی حفاظت محیط زیست است و این موضوع به اعتبار خاصی هم نیاز ندارد؛ در عین حال از سران سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به دلیل همراهی شان تشکر می کنم.
ابتکار تاکید کرد: باید جهانی بیندیشیم و کار کنیم و فعالیت‌های پایانی من در شورای شهر هم بر همین اساس و برای کاهش گازهای گلخانه ای بود که امیدوارم در شورای چهارم دنبال شود.
او افزود: از همه کارشناسان و نخبگان دعوت می کنم که کفش ها ،کمربند ها و روسری ها را محکم کنند و از قطار جنبش در احیای محیط زیست جا نمانند.
دکتر ابتکار : زندگی مردم باید بهبود یابد
دکتر معصومه ابتکار دیروز در نخستین ساعت ورود خود به این سازمان، تاکید کرد: بهبود زندگی مردم در رفع مشکلات محیط زیست موثر است و باید برای تحقق این دو، تلاش شود.
به گزارش مهر رئیس سازمان محیط زیست دیروز در جلسه ای با مدیران پیشین این سازمان ادامه داد: در دوره جدید ، نگاه دانش بنیان، پاک دستی و توجه جدی به برنامه‌ها و رویکردهای دولت تدبیر و امید در سازمان حفاظت محیط زیست حاکم می‌شود.
او افزود: پیشینه برنامه‌های کلان نظام برای بهبود کیفیت زندگی و رفع معضلات در عرصه محیط زیست کشور، پشتوانه ماست و من در ابتدای کار و از روز نخست از معاونان محیط زیست گزارش کار می‌گیرم و اولین برنامه خود را هم در قالب برنامه ‌صدروزه ارائه می کنم.
ابتکار ادامه داد: اولویت کاری من حفظ محیط زیست و مدیریت این مقوله در کشور است ، زیرا کشورهایی که می‌خواهند به سوی تعالی حرکت کنند باید محیط زیست را همگام با توسعه پیش ببرند و در نهایت به مدیریتی پایدار در حفاظت از طبیعت برسند.
رئیس سازمان محیط زیست با بیان این که برای ما پاکدستی و رویکردهای دولت تدبیر و امید بسیار مهم است تاکید کرد: مشکلات زیست محیطی بسیار زیاد ی وجود دارد که در کیفیت زندگی مردم اثرگذارند لذا باید جدی تر از گذشته حرکت کنیم و از حمایت گسترده مردم برخوردار شویم.افرادی که فعالیت محیط زیست کرده‌اند تا آخر در محیط زیست باقی می‌مانند و دولت تدبیر و امید هم در برنامه‌هایش محیط زیست را در اولویت امور قرار داده است و اولین عهد و پیمانی که از دولت گرفته شدحفاظت محیط زیست بود که امیدواریم این عهد و پیمان تحقق یابد.
محمدجواد محمدی زاده هم در این جلسه تاکید کرد: خانم ابتکار چهره‌ای آشنا و قدیمی محیط زیستی است. او به سابقه کاری مرتبط با محیط زیست،با دیگر سازمان‌ها و مردم تعامل دارد و اکنون باید تمامی دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌ قضایی و قوه مقننه در کنار دولت و مردم برای حفظ محیط زیست در تعامل فعال با یکدیگر باشند.

نسخه مناسب چاپ