اخبار کوتاه اقتصادی
عرضه لوازم‌التحریر با ۲۰ درصد تخفیف در مصلای تهران
نمایشگاه شمیم مهر که در آن لوازم‌التحریر و مواد غذایی با ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف عرضه می‌شود، در مصلای تهران افتتاح شد.
قاسم نوده فراهانی رئیس شورای اصناف کشوردر گفتگو با فارس، گفت: نمایشگاه شمیم مهر که با ۴۰۰ غرفه، لوازم‌التحریر، نوشت‌افزار، مواد شوینده، مواد غذایی و لوازم آشپزخانه را با ۱۰ تا ۲۰ درصد تخفیف عرضه می‌کند، تا ۲۹ شهریور‌ از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب ادامه خواهد داشت.
وی گفت: ۸۰ درصد کالاهای عرضه شده در این نمایشگاه تولید داخل است و در صورت عرضه دفاتر خارجی هم از طرح‌های مورد تایید وزارت ارشاد و نزدیک به آداب و سنن و فرهنگ ایران اسلامی استفاده شده است.
نوده فراهانی گفت: تمام کالاهای عرضه شده در این نمایشگاه به لحاظ کیفی مورد بررسی قرار گرفته و قیمت‌ آنها ۲۰ درصد ارزان‌تر از سطح بازار است.

فراخوان از صاحبنظران برای نجات دریاچه ارومیه
وزارت نیرو برای استفاده از ایده‌های مبتکرانه صاحبنظران برای نجات دریاچه ارومیه فراخوان داد.
به گزارش پاون، این وزارتخانه با توجه به اقدام های برنامه ریزی شده و انجام شده پیشین در مورد دریاچه ارومیه که اطلاعات آن به صورت مبسوط در پورتال های وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی درج شده است، از تمامی صاحبنظران درخواست کرد ازطریق ارسال طرح های پیشنهادی جدید یا نظرهای مشورتی در مورد طرح های ارایه شده در سامانه های مذکور، دست اندرکاران این امر را یاری کنند.

ثبت نام سهام عدالت کارگران در ۳۰ استان نهایی شد
‌اتحادیه کشوری تعاونی های سهام عدالت از نهایی شدن ثبت نام سهام عدالت کارگران در ۳۰ استان کشور خبر داد و اعلام کرد برگه های فراخوان اصلی کارگران در ماههای آینده صادر می شود.
داریوش پاک بین رئیس این اتحادیه به ایسنا، گفت: ثبت نام اولیه سهام عدالت تنها در استان تهران نهایی نشده و یک بخشی از مشمولان هنوز به شرکت تعاونی سهام عدالت تهران مراجعه نکرده اند.
پاک بین از کارگران شهر تهران که هنوز ثبت نام نکرده اند، خواست تا هرچه سریعتر با مراجعه به شرکت تعاونی سهام عدالت تهران نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

رشد ۱۳ درصدی صادرات پسته ایران به اروپا
یورواستات از رشد ۱۳ درصدی صادرات ایران به اتحادیه اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۳ خبر داد و اعلام کرد آمریکا در این مدت ۲ برابر ایران به اروپا پسته صادر کرده است.
به گزارش تسنیم، پایگاه خبری کمیسیون اروپا(یورو استات) در جدیدترین گزارش خود از صادرات بیش از ۸۰ میلیون یورویی پسته ایران به اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال جاری میلادی خبر داد.
بر اساس این گزارش ایران در ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۳ بالغ بر ۸۰.۴ میلیون یورو پسته به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کرده است که ۶۲.۴ میلیون یورو از این رقم پسته با پوست و ۱۸ میلیون یورو مغز پسته بوده است.
آلمان، ایتالیا،‌اسپانیا، فرانسه، بلژیک، رومانی، اسلواکی و هلند عمده‌ترین مشتریان پسته ایران در این مدت بوده اند. صادرات پسته ایران به اتحادیه اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۳ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ درصد رشد داشته است. طی سال های اخیر سهم اتحادیه اروپا از صادرات پسته ایران کاهش یافته و آسیا به مهمترین مشتری پسته ایران تبدیل شده است.

انتشار اوراق خزانه اسلامی اشکال شرعی ندارد
سرمایه انتشار اوراق خزانه اسلامی مشکلی ندارد، ضمن آنکه بانک مرکزی باید مقدار نرخ‌ها را بر مبنای نرخ بازار تعیین کند و نه تکلیفی.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسویان عضو کمیته فقهی بازار گفت: شکل‌گیری اسناد خزانه اسلامی تحت این عنوان در صورتی که نرخ‌ها تکلیفی نباشند، شرعی است. بانک مرکزی باید در جریان انتشار این اوراق نرخ‌های بازار را مدنظر قرار دهد.
وی با بیان اینکه مقدمات و آیین‌نامه انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی در قانون بودجه تصویب شده است، گفت: نرخ‌ها باید برمبنای بازار بوده و بحث اسناد خزانه به صورت متعارف در دنیا هم وجود دارد.
حجت‌الاسلام موسویان در پاسخ به این سؤال فارس که آیا فروش رهن یا بدهی به لحاظ شرعی امکانپذیر است یا خیر، تأکید کرد: سند بدهی با قطع نظر از اینکه پشتوانه سند دین واقعی وجود دارد، خرید و فروشش رایج است که براساس معامله واقعی انجام می‌شود و بر مبنای فعالیت اقتصادی واقعی به وجود می‌آید.
وی ادامه داد: در کمیته فقهی بانک مرکزی روی اسناد خزانه اسلامی بررسی‌هایی انجام گرفت و دولت روی بدهی‌های مسجل به پیمانکاران یا سایر دارایی‌ها می‌تواند برای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی اسناد خزانه منتشر کند.
حجت‌الاسلام موسویان خاطرنشان کرد: با این بازنگری قرار شد در برنامه بودجه این مجوز به دولت داده شود چرا که به تأیید شورای نگهبان رسیده و جنبه قانونی و شرعی به خود گرفته است.

نسخه مناسب چاپ