تست‌های بالینی خمیر دندان ویژه بیماران سرطانی در مشهد
مشهد- خبرنگار اطلاعات: خمیردندان ویژه بیماران سرطانی توسط محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اعلام این خبر افزود: این خمیر دندان که در مرحله تست‏‌های بالینی و آزمایشگاهی است به همت دکتر امید رجبی دانشیار گروه شیمی و شیمی دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مدت ۵ر۱سال فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی طراحی و ساخته شده است.
دکتر امید رجبی با اشاره به این‌که کاهش و یا قطع بزاق یکی از عوارض و مشکلات بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی به ویژه سرطان‌های سر و گردن به شمار می‌رود اظهار داشت:‌ خشکی دهان منجر به عفونت، پوسیدگی دندان، از بین رفتن حس چشایی و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی در این دسته از بیماران می‌شود.
وی گفت: ‌این خمیر دندان حاوی پلیمرهایی است که با عملکردی مشابه پروتئین‌های موجود در بزاق دهان، روی لثه به جا می‌ماند و مانع احساس خشکی دهان می‌شود. پس از استفاده از خمیر دندان لایه نازکی از پلیمرها که پایه طبیعی دارد بر روی مخاط دهان و لثه‌ها باقی می‌ماند که باعث تازه ماندن دهان می‌شود.
وی با بیان این‌که نمونه خارجی این خمیر دندان حاوی ترکیبات مصنوعی و شیمیایی است یادآور شد:‌۹۰ درصد از فرمولاسیون خمیر دندان تهیه شده حاوی ترکیبات طبیعی و از مواد در دسترس است.‏
وی افزود: ‌این طرح تحقیقاتی با هزینه‌ای بیش از ۶۵ میلیون ریال به اجرا در آمده است.
به گفته او ‌پیش از این نیز از این محقق بزاق مصنوعی با استفاده از شیره گیاه آلوئه ورا ویژه بیماران سرطانی طراحی و ساخته شده بود.

نسخه مناسب چاپ