آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی: سواحل خلیج فارس مستعد خلق تمدنی جدید است
 

سرویس شهرستانها: در پنجمین روز بهار در سفر آیت الله‌هاشمی رفسنجانی به منطقه عسلویه، پایتخت انرژی ایران از شرکت‌های ساخته شده یا در حال ساخت مربوط به صنایع گوناگون پتروشیمی بازدید و با کارکنان، کارگران و مدیران مجموعه بزرگ پارس جنوبی دیدار کرد.

به گزارش جماران، آیت الله‌هاشمی رفسنجانی در دو دیداری که صبح و بعدازظهر (روز پنج شنبه، ۵ فروردین) با کارکنان و مدیران داشت، از تدوین سیاست‌های کلی آمایش سرزمینی در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تایید رهبری نظام گفت و افزود: نتایج اجرای آن سیاست‌ها، خلق تمدنی جدید در سواحل خلیج فارس و دریای عمان است.

وی با اشاره به سوابق تمدنی ایرانیان در جنوب کشور، بویژه در منطقه سیراف گفت: مردم این منطقه که آن سابقه درخشان را در تاریخ تمدن خویش دارند، در آینده صاحب منطقه‌ای خواهند بود که به خاطر منابع نفت و گاز و هزاران صنعت زیر مجموعه پتروشیمی، به اشتغال پایدار جوانان و رفاه نسبی می‌رسند.

آیت‌الله ‌‌هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش، به شروع کارهای مربوط به تاسیسات دریایی، ساخت و بکارگیری لوله‌های بزرگ در زیر دریا و ساخت سکوها برای حفاری‌ها در نخستین سال‌های پس از پایان جنگ و آغاز سازندگی اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که نتایج این اقدامات در زندگی مردم تاثیر بگذارد. ‏

‏ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ برای مقابله اصولی با ارتش بعث در جهت صدور نفت انجام می‌داد، به لوله‌گذاری در سواحل خلیج فارس و دریای عمان اشاره کرد و گفت: بعد از جنگ آن لوله‌ها که در اختیار وزارت نفت بود، برای تامین آب مناسب و مطمئن شهرها و روستاهای محروم جنوب کشور در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت.

ایشان با بیان این جمله که «کم بارانی‌ها و خشک سالی‌های سال‌های اخیر، تأمین آب برای آینده این مناطق را یک برنامه راهبردی کرده است» به سوابق طرح خرید و ساخت آب شیرین کن‌ها در زمان دولت سازندگی اشاره کرد و گفت: در تمام این سال‌ها آن طرح‌های مطالعاتی به نتایج ملموسی نرسیده و اخیراً دانشگاه آزاد اسلامی به صورت جدی این طرح را پیگیری می‌کند و امیدواریم با استفاده از دانش جوانان کشور و تجارب کشورهای دیگر، به فکر تامین آب مطمئن برای کشاورزی، صنعت و آشامیدن باشیم.

آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر کارهای دانشگاه آزاد اسلامی خواند و گفت: منطقه عسلویه که بندر، مواد اولیه و مخازن غنی نفت و گاز را دارد، در کنار محققان برجسته کشور، بهترین زمینه و ظرفیت را برای جهش علمی و تحقیقاتی دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام سواحل نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتری جنوب کشور از خوزستان تا منطقه گواتر در مرز پاکستان را با توجه به زمین‌های مستعد و منابع غنی نفت و گاز و دانش پتروشیمی، آماده برای ایجاد تمدنی دیگر در منطقه توصیف کرد و گفت: یکی از شروط پیشرفت، تعامل با جهانیان است که آن هم در دولت یازدهم و پس از توافقات هسته‌ای و تصویب برجام، آماده شده است که می‌توان در کنار واردات ابزار لازم، تولیدات فراوانی را صادر کرد.ایشان با تبریک موفقیت‌های سیاسی و هسته‌ای به دولت، وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده، به انتقادات غیر استدلالی بعضی‌ها اشاره کرد و گفت: وقتی رهبری نظام ساخت بمب هسته‌ای را حرام دانسته اند، معلوم نیست چرا و چگونه منتقدین، محدودیت موقت غنی سازی در مقابل رفع تحریم‌ها را به ضرر کشور می‌دانند.

وی افزود: به عنوان کسی که از اول در جریان کارها بودم، با اطمینان به مردم می‌گویم که آنچه در مذاکرات به دست آوردیم، بسیار فراتر، بهتر و مهمتر از امتیازاتی است که معمولا در مذاکرات سیاسی می‌دهند تا امتیازات بیشتری بگیرند.

آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش به اهمیت منطقه عسلویه برای کشور اشاره کرد و گفت: با برنامه‌هایی که امروز در بازدید‌ها دیدیم و با توضیحاتی که مسئولان و مدیران داده‌اند، امیدواریم، عسلویه منبع تغذیه ایران صنعتی، مخصوصاً صنایع پتروشیمی باشد که از نرمترین مواد تا سخت‌ترین مواد را شامل می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همزیستی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی در سراسر کشور را خوشحال کننده دانست و گفت: خوب است کشورهای منطقه که در آتش اختلافات مذهبی می‌سوزند، از زندگی برادرانه و خواهرانه شیعه و سنی در ایران درس و الگو بگیرند.

در آغاز هر یک از دیدارها، مهندس شعبان پور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز، سرکار خانم شاهدایی، معاون وزیر نفت و مدیر عامل صنایع پتروشیمی، مهندس مهدی یوسفی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، توضیحاتی از برنامه‌ها و فعالیت‌های فازهای مختلف عسلویه و پارس جنوبی و دورنمای آینده آن ارائه کردند.‏

نسخه مناسب چاپ