بدرقه نوروز با چاشنی برف و باران
 

خانواده های ایرانی در سراسر کشور دیروز در سیزدهم فروردین روزی کاملا متفاوت را تجربه کردند؛ ساکنان نیمه شمالی به دلیل بارش باران و برف اغلب خانه نشین شدند اما هموطنان نیمه جنوبی در روزی آفتابی رهسپار دامن طبیعت شدند تا نوروز را بدرقه کنند.

بر اساس یک سنت و آیین قدیمی ایرانی ها در این روز که در تقویم رسمی کشور به نام روز طبیعت نامگذاری شده است، راهی کوه، دشت و صحرا می شوند و از مواهب طبیعی بهره می گیرند.

گزارش های رسیده از استان های مختلف کشور حاکی از استقرار هوای بارانی در نیمه شمالی کشور در روز طبیعت بود و از این رو ساکنان این مناطق ترجیح دادند به دلیل بارش ها و برودت هوا در خانه بمانند.

پایتخت نشینان جزو آن دسته از هموطنانمان بودند که دیروز در سیزدهم روز بهار شاهد بارش باران، برف و برودت هوا بودند به نحوی که عده ای از آنها ترجیح دادند آش رشته سیزده بدر را در خانه شان و در کنار بخاری بخورند.

با این حال بسیاری از خانواده ها در استان های جنوبی از ساعات اولیه صبح در تفرجگاه ها و پارک ها حضور یافتند و روزی آفتابی و بهاری را تجربه کردند.

در این روز بسیاری از مردم بساط پخت و پز و تفرج را در زیر هر درختی که بیابند پهن می کنند، هلهله کودکان ، بازی نوجوانان ، گفت و شنود زنان و بزرگترها صحنه هایی است که بسیار در سیزده بدر دیده می شود و همگی خوشایند و فرح بخش است.

نسخه مناسب چاپ