رئیس هیأت عامل ایمیدرو در گفتگوی اختصاصی با «اطلاعات» اعلام کرد:
دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه معادن و صنایع معدنی
 

سرویس اقتصادی : دولت برای مشارکت در توسعه معادن و صنایع معدنی در سال جدید از بخش خصوصی دعوت می کند.

دکتر مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اطلاعات ضمن تشریح برنامه های توسعه معادن کشور در سال جدید گفت: نامگذاری امسال به عنوان اقتصاد مقاومتی برای بخش معدن یک فرصت بزرگ محسوب می‌شود، زیرا این بخش بستری بکر و بالقوه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی گفت: حوزه معدن به دلیل برخورداری از مزیت‌ها و شاخص های اصلی توسعه در داخل کشور نظیر ذخایر فراوان و متنوع مواد معدنی، دسترسی به انرژی و نیروی انسانی تحصیلکرده و توانمند در صورت توجه بیشتر دولت و مجلس برای سرمایه گذاری در این حوزه و درنتیجه، احداث واحدهای فرآوری و ایجاد ارزش افزوده می تواند نقش مهمی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری (رفع مشکلات گرانی، رکود، بیکاری، مسائل اجتماعی و همچنین

بی تاثیری تهدیدها و تحریم ها) ایفا کند.

رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو با یادآوری اینکه ایمیدرو در سال گذشته گزارشی از نقش بخش معدن و صنایع معدنی برای تحقق اقتصاد مقاومتی به ستاد اقتصاد مقاومتی ارایه کرده بود، افزود: این بخش به طور بالقوه، زمینه ساز احداث صنایع بالادستی برای فرآوری مواد معدنی در نقاط مختلف کشور است که به تبع آن، کارخانه های پایین دستی و واحدهای مختلف تولیدی (از صنایع خانگی تا صنایع پیشرفته) هم قابل راه اندازی خواهند بود. همچنین، با توجه به موقعیت ترانزیتی و فاصله مناسب ایران با بازارهای مصرف آسیا و خاورمیانه، علاوه بر تامین نیاز داخل، شرایط ویژه ای برای صادرات محصولات معدنی وجود دارد. وی ادامه داد: تابستان گذشته موفق به راه اندازی نخستین کارخانه پتاس کشور شدیم که نقش مهمی در توسعه منطقه محروم خور و بیابانک استان اصفهان دارد.

کرباسیان گفت: این کارخانه از ظرفیت تولید ۵۰هزار تن پتاس در سال برخوردار است و با استفاده از شورابه‌های کویر مرکزی ایران در استان اصفهان فعالیت می کند.در این کارخانه در مجموع ۶۰۰ فرصت شغلی ایجاد شده و نقطه‌ای برای رشد درآمد و تغییر چهره اقتصادی در منطقه کم برخوردار خور و بیابانک به شمار می آید.

به گفته وی، این طرح در سال های اخیر در انتظار راه‌اندازی قرار داشت، گفت: با وجود اینکه نیاز بارزی برای استفاده از فناوری روز وجود داشت، خوشبختانه این امر با همت مدیران ایمیدرو، شرکت های داخلی و همکاری مشاور خارجی برطرف شد؛ به همین سبب اکنون نیازی به حضور کارشناسان خارجی برای طرح های مشابه نداریم. معاون وزارت صنعت نیاز کشور به پتاس را حدود ۲۵۰هزار تن در سال اعلام کرد و با اشاره به اینکه باید طرح های شورابه ای دیگری در همین راستا به اجرا درآید تا نیاز کشور به پتاس مرتفع شود، گفت: همچنین در تابستان گذشته طرح پالایشگاه ۳۰هزار تنی قطران پس از ۸ سال وقفه در کنار کارخانه کک سازی زرند راه اندازی شد. پیش از این تنها یک پالایشگاه قطران در اصفهان فعالیت می کرد، اما با راه اندازی این طرح، ظرفیت تولید پالایشگاه‌های قطران ایران به ۱۳۰هزار تن رسید.

وی گفت: قطران به عنوان محصول جانبی کک‌سازی محسوب می شود که در پالایشگاه زرند تبدیل به ۱۱ محصول از جمله انواع روغن های کربنی، قیر با پایه زغالسنگ، نفتالین صنعتی و … می شود.

کرباسیان در ادامه به رونمایی از چهار عنصر نادر خاکی در ماه گذشته اشاره کرد و با بیان اینکه این روند در سال ۹۵ با قوت ادامه می یابد، گفت: همکاری نزدیکی با چند مرکز تحقیقاتی بین المللی آفریقای جنوبی، هند و استرالیا شروع شده که گسترش این حوزه در سال ۹۵ از برنامه های ایمیدرو خواهد بود.

وی گفت: یکی دیگر از موفقیت های سال گذشته، استقبال شرکت «۴ سی» چین از سرمایه گذاری و اجرای بندر منطقه ویژه صنایع معدنی پارسیان است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به آمادگی این سازمان برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: ایمیدرو از ۲ سال قبل، اکتشاف در سطح وسیع را به عنوان گام اولیه و اساسی برای توسعه این بخش برداشته که انشاءا… نتایج مثبت این فعالیت های اکتشافی اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: از دیگر بسترهای لازم برای توسعه بخش معدن و تحقق اقتصاد مقاومتی، توسعه حمل و نقل ریلی، افزایش تسهیلات بیمه ای برای حضور قدرتمند بخش خصوصی، سرمایه گذاری برای ساخت یا تامین ماشین آلات و تجهیزات معدنی و غیره است که امیدواریم با ارتقای جایگاه این بخش در سرمایه گذاری های سال ۹۵، گام های عملی را برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برداریم. کرباسیان خاطرنشان کرد: ایمیدرو با هم اندیشی متخصصان و کارشناسان خبره خود، به موازات ذخایر اکتشافی جدید، طرح های تازه ای با هدف تکمیل زنجیره ارزش در حوزه معدن و صنایع معدنی تعریف و تدوین می‌کند و برای اجرای آنها، از مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی توانمند داخلی دعوت به عمل می آورد که این امر هم در راستای اقتصاد مقاومتی انجام می شود.

وی ادامه داد: با توجه به نیاز برخی طرح های معدن و صنایع معدنی به سرمایه گذاری سنگین، ایمیدرو به عنوان یک سازمان مورد اعتماد، آمادگی خود را برای ایجاد کنسرسیوم داخلی (متشکل از شرکت های مختلف) نظیر طرح های احداث کارخانه های کنسانتره و گندله سنگان با هدف اجرای این گونه طرح ها اعلام می‌کند.

معاون وزیر صنعت اعلام کرد: برنامه های اکتشاف معادن ایمیدرو که در سطح ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع شروع شده، در سال ۹۵ با سرعت بیشتری ادامه می یابد تا شاهد خبرهای خوشی در ذخایر معدنی باشیم.

وی گفت: در سال ۹۵ برای دستیابی به رشد اقتصادی سالانه ۸ درصد و همچنین تحقق اهداف سند چشم انداز، لازم است سرمایه گذاری خارجی در تمام حوزه ها از جمله اکتشاف، فولاد، آلومینیوم، مس و طلا جذب شود. به همین منظور مترصد سرمایه گذاری در معادن بزرگ نظیر معدن شماره ۵ گل گهر و معادن سنگان هستیم. البته گام های بزرگی هم برای توسعه منطقه وی‍ژه پارسیان در جنوب کشور برداشته شده است.

کرباسیان افزود: با توجه به اینکه در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان، ایجاد ۱۰ طرح پتروشیمی پیش بینی شده و در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامِرد احداث کارخانه ۳۰۰هزار تنی آلومینیوم (به عنوان فاز نخست این کارخانه) و نیروگاه ۹۰۰ مگاواتی آغاز شده است ، این دو منطقه نیازمند یک بندر و اسکله اختصاصی هستند که باید پیش از راه اندازی آن طرح ها‌ افتتاح شود.

وی ادامه داد: چینی ها برای مهندسی، تامین و ساخت،‌ اجرا و تامین مالی و همچنین اجرا به صورت «ساخت،‌ بهره برداری و واگذاری» در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند. به گزارش خبرنگارما، منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان (واقع در غرب استان هرمزگان) که همراه با منطقه ویژه لامرد(جنوب استان فارس) جزو مناطق استقرار صنایع انرژی بر است، از سوی ایمیدرو در حال آماده سازی و تجهیز برای افزایش ظرفیت تولید صنایع بزرگ از جمله آلومینیوم،‌ پتروشیمی،‌ فولاد،‌سیمان و … در مناطق جنوبی ایران هستند.

ایمیدرو در حال حاضر، مشغول تمهیدات لازم برای اجرای زیرساخت ها از جمله بندر اختصاصی،‌ نیروگاه،‌ گمرک،‌ جاده و همچنین اموری همچون آب،‌ برق، گاز و مخابرات برای سرمایه گذاران این مناطق است، به طوری که ساخت بندر پارسیان یکی از بزرگ ترین گام ها به منظور تامین زیرساخت های آن منطقه به شمار می آید.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه این مصاحبه با اظهار اینکه ظرفیت تولید فولاد در منطقه ویژه خلیج فارس در سال های پیش رو به ۱۰ میلیون تن می رسد،گفت: به همین منظور قرارداد ایجاد نیروگاه ۲۳۵ مگاواتی در منطقه در حال اجرا است و پیش بینی می شود این طرح تا پایان امسال راه اندازی شود.

به گفته وی،‌ منطقه ویژه خلیج فارس در عین حال قرارداد دومی برای یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در دست اجرا دارد، اما با توجه به واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی،‌ مشکلاتی در اجرا ایجاد شد که هم اینک در حال رفع آن‌ها هستیم و پیش بینی می شود این نیروگاه تا ۵ر۲ سال آتی وارد مدار تولید برق شود.

معاون وزیر صنعت همچنین از افزوده شدن ۲۵۰۰ هکتار جدید به مساحت منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس خبر داد و گفت: هم اینک شرایط مساعدی برای ورود سرمایه گذاران در این ناحیه ایجاد شده که توسعه صنایع فولاد،‌ آلومینیوم،‌ پتروشیمی ، پالایشگاهی و … این منطقه را به عسلویه سوم کشور تبدیل خواهد کرد. در حال حاضر ناحیه معدنی سنگان در شمال شرق کشور به دلیل ذخایر ۲ر۱ میلیارد تنی سنگ آهن به عسلویه دوم کشور شهرت یافته است.

وی گفت: واحد آهن اسفنجی فولاد سپیددشت چهار‌محال و بختیاری به عنوان یکی از طرح های هفت گانه فولاد استانی اواخر اسفند گذشته به بهره برداری رسید و فولاد شادگان، نی ریز و میانه هم در مراحل بعدی بهره برداری خواهند بود. کرباسیان همچنین از به بهره برداری رسیدن ۲ کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۱۰ میلیون تن ( هر کدام ۵ میلیون تن ) در سال ۹۵خبر داد و تصریح کرد: با بهره برداری از این کارخانه ها، ظرفیت توازن فولاد برقرار می شود و دیگر نیازی به واردات نخواهیم داشت.

وی افزود: کارخانه فولاد کاوه جنوب به منظور تولید شمش فولاد به ظرفیت ۲ر۱ میلیون تن در سال تا انتهای بهار امسال و کارخانه «سبا فولاد» با ظرفیت تولید ۶ر۱ میلیون تن آهن اسفنجی در نیمه دوم سال ۹۵ به بهره برداری می رسند. از سوی دیگر دو یادداشت تفاهم با شرکت های اس. ام. اس. دماگ آلمان و دانیلی ایتالیا برای توسعه فولاد هرمزگان منعقد شده که هدف آن دو برابر شدن ظرفیت تولید فولاد در آن شرکت است.

هم اینک ظرفیت تولید فولاد خام در فولاد هرمزگان به ۶ر۱ میلیون تن می رسد که قرار است در سال ۹۵ عملیات اجرایی فاز توسعه این شرکت آغاز شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین اعلام کرد: طرح گندله سازی “مادکوش” به ظرفیت تولید سالانه ۵ر۲میلیون تن که هم اینک در حال ساخت است تا انتهای سال آینده در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به بهره برداری خواهد رسید. وی همچنین به آغاز عملیات ساخت کارخانه فولاد مکران چابهار با ظرفیت ۳ میلیون تن در سال اشاره کرد و گفت: در حوزه مس هم طرح های گسترده ای امسال به بهره برداری خواهد رسید. به گفته کرباسیان، با بهره برداری از فاز یک پالایشگاه مس خاتون‌آباد با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن مس کاتدی ، مراحل نصب تجهیزات فاز دوم برای رسیدن به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال آغاز شده است.

پارسال همچنین فاز دوم کارخانه تولید کنسانتره مس سونگون به ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در سال توسط شرکت ملی صنایع مس به بهره برداری رسید که در نوع خود جزو پیشرفته ترین کارخانه های تغلیظ مس جهان است. امسال در عین حال پروژه معدن مس چاه فیروزه با مشارکت بخش خصوصی در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شهر بابک در استان کرمان فعال خواهد شد. براساس طراحی انجام شده، استخراج این معدن به روش روباز بوده و می توان ۳۸ میلیون تن ماده معدنی با عیار متوسط ۴۷ ر ۰ درصد درقالب یک طرح ۲۰ ساله (سالانه حدود ۲ میلیون تن) از آن استخراج کرد.

نسخه مناسب چاپ