حسن قائمی، نقاش خود آموخته درگذشت
 

ابوالحسن قائمی نقاش خود آموخته به دلیل کهولت سن و تنگی نفس درگذشت و پیکر این هنرمند صبح ۱۵ فروردین‌ از مقابل منزلش در باغستان کرج تشییع و در شهریار به خاک سپرده شد.

حسین محجوبی هنرمند نقاش و یار دیرینه ابوالحسن قائمی دراین باره به هنرآنلاین گفت: حسن قائمی معروف به حسن کفاش، یکی از قدیمی‌ترین نقاشان خود آموخته ایران در ۱۰۰ سال اخیر بود. او از زمانی که «الکسی گورگیز» هنرمند روسی‌تبار ساکن ایران به کار گرافیک مشغول بود، با هنر آشنا شد و به صورت خود آموخته مشغول به کار شد.

وی افزود: آثار قائمی به مرور توانست مورد توجه نقاشان مدرنیست ایرانی قرار گیرد و در نهایت نیز جلیل ضیاء پور به آثار او توجه ویژه‌ای داشت و نخستین نمایشگاه این هنرمند را او برپا کرد.

محجوبی ادامه داد: قائمی از جمله نقاشانی بود که هزاران تصویر از داستان‌های قرآنی را با خودکار رنگی به نام خود به ثبت رسانده است. علاوه بر این اغلب سوژه‌های این هنرمند طبیعت شمال، مردم و موضوعات اجتماعی است که به شیوه کاملا ابتدایی کار شده‌اند.

وی در پایان گفت: قائمی تا روزهای پایانی عمرش همچنان نقاشی می‌کرد، به طوری که در یک سال اخیر مجموعه‌ای را با تکنیک رنگ روغن و اکریلیک خلق کرده بود.

این هنرمند ۸۳ ساله در شب ۱۳ فروردین بر اثر کهولت سن و تنگی نفس درگذشت.

نسخه مناسب چاپ