کوتاه از سراسر جهان
 

«محمدو ایسوفو» بار دیگر رئیس جمهوری نیجر شد

ایسنا: رئیس جمهوری نیجر که به راحتی در انتخابات پیروز شده بود، برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور این کشور آفریقایی سوگند یاد کرد.

محمدو ایسوفو، طی مراسمی با حضور چندین تن از سران کشورهای آفریقایی از جمله سنگال، جمهوری چاد و ساحل عاج به عنوان رئیس جمهوری معرفی شد. نمایندگانی از ۵۳ کشور از جمله آمریکا در این مراسم شرکت داشتند. وی از زمان روی کار آمدنش دست به مبارزه بی‌سابقه با تروریست‌ها و افراط گرایان زده است. مخالفان در نیجر اعلام کرده اند که نتایج این انتخابات را به خاطر تخلفات صورت گرفته در دور اول انتخابات به رسمیت نمی‌شناسند.

شایعه احتمال حمله داعش به کشورهای غربی با بمب‌های آلوده به رادیو اکتیو

فارس: احتمال حمله تروریستی داعش با پهپادهای مجهز به نوعی بمب‌های آلوده به رادیو اکتیو (بمب کثیف) موجب نگرانی سران کشورهای جهان به ویژه مقام‌های ارشد غرب شده است. به نوشته روزنامه انگلیسی «سان»، در نشست امنیت اتمی سران کشورهای جهان در واشنگتن سناریوی موسوم به «روز قیامت» ارائه شد. بر اساس این سناریو، انجام چنین حمله‌ای فاجعه بار خواهد بود و به طور بالقوه می‌تواند هزاران کشته بر جای گذاشته و دهها منطقه در جهان را نیز غیر قابل تردد کند. در اجلاس سران کشورهای هسته‌ای به میزبانی آمریکا، نخست وزیر انگلیس تهدید حملات داعش با مواد رادیو اکتیو را بیش از حد واقعی خواند.

مورالس: بولیوی به مرکز جنبش‌های ضد امپریالیستی تبدیل شود

فارس: «اوو مورالس» در جریان اجلاس سیاسی کارگران و جنبش‌های اجتماعی شهر «کوچابامبا» واقع در مرکز این کشور، پیشنهاد داد که بولیوی به پایتخت جنبش‌های اجتماعی ضد امپریالیستی آمریکای لاتین تبدیل شود. رئیس‌جمهوری بولیوی گفت: بولیوی باید تبدیل به مرکز و پایتخت جنبش‌های اجتماعی ضد امپریالیستی شود و ما باید در این رابطه با «مرکز کارگران بولیوی» و «هماهنگ‌کننده ملی برای تغییر» در کشور برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم.

چین رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل شد

مهر: چین با عهده دار شدن ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل برنامه های این دوره را اعلام کرد. «لیو جیه یی» نماینده دائم چین در سازمان ملل با اعلام خبر ریاست دوره ای کشورش بر شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: در ماه آوریل سه جلسه عمومی در این شورا درباره مسئله فلسطین، پیشنهاد چین درباره برگزاری جلسه عمومی ضد تروریسم و جلسه پیشنهادی چین، آنگولا و سنگال در خصوص مبارزه با دزدان دریایی برگزار می شود. وی همچنین افزود: حدود ۳۰ جلسه در این شورا درباره مسائل مختلفی از جمله سوریه، یمن، خاورمیانه، سودان جنوبی، مالی و منطقه غرب صحرای آفریقا و جمهوری آفریقای مرکزی برگزار خواهد شد.

بازداشت فردی ناشناس هنگام ورود به کاخ سفید

تسنیم: فردی ناشناس که پس از پرتاب کوله پشتی خود به داخل محوطه کاخ سفید قصد پریدن از روی نرده‌ها را داشت بازداشت شد. سخنگوی سرویس مخفی اعلام کرد که این فرد که به جرم ورود غیرمجاز بازداشت شده سریعا به اداره پلیس واشنگتن انتقال یافت. هنوز نام این فرد اعلام نشده است.رویترز اعلام کرد که بخش سرویس مخفی هیچ اشاره‌ای به وجود سلاح در کوله پشتی این فرد نکرده است.

دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی فرمانده صرب متوقف شد

ایسنا: وکیل یکی از فرماندهان ارشد سابق صرب که به جنایات جنگی متهم است، گفت که دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل متحد به طور نامحدود روند رسیدگی به پرونده «گوران هاجیچ» را به دلیل بیماری وی متوقف کرده است. «گوران هاجیچ» ۵۷ ساله به ارتکاب جنایات جنگی در بحران بالکان طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ و اتهاماتی دیگر از قبیل نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت متهم است. یکی از اتهامات اصلی این فرمانده سابق صرب، دستور شکنجه و قتل‌عام ۲۶۴ تن در بیمارستان شهر ووکوار کرواسی در سال ۱۹۹۱ است. هاجیچ را باید آخرین نظامی صرب دانست که دیوان بین‌المللی کیفری سال‌ها در جستجوی وی بوده است.

مخالفان ایتالیایی به دنبال سرنگونی دولت «رنتزی»

ایسنا: احزاب مخالف اصلی ایتالیا در پی مطرح شدن یک مناقشه فساد علیه دولت «ماتئو رنتزی» نخست وزیر این کشور که سبب استعفای یکی از وزرا شد، به دنبال سرنگون کردن این دولت با مطرح کردن طرح رای عدم اعتماد در پارلمان هستند. حزب راست میانه فورزا ایتالیا به رهبری سیلویو برلوسکنی، نخست وزیر سابق این کشور اخیرا با حزب ضد مهاجرت لیگ شمالی متحد شده تا طرح رای عدم اعتماد به دولت ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا را هم در مجلس علیا و هم در مجلس سفلی پارلمان این کشور مطرح کند.

درگیری میان راستگرایان افراطی و مخالفان نژادپرستی در بلژیک

ابنا: برگزاری دو تظاهرات راستگرایان افراطی و مخالفان نژادپرستی در منطقه مولنبک بلژیک موجب بروز تنش در این منطقه شد. یکی از این تجمعات را راستگرایان افراطی و دیگری را مخالفان نژادپرستی برگزار کردند. درگیری میان این دو گروه دستگیری دو تن را در پی داشت. مولنبک منطقه‌ای در حومه بروکسل است که از زمان حملات پاریس، چند تن از مظنونان فعالیت‌های تروریستی در آن دستگیر شده‌اند.

سیستم رهیاب کشتی های کره جنوبی توسط پیونگ یانگ مختل شد

فارس: مقام های کره جنوبی از اقدام جدید همسایه شمالی خود برای از کار انداختن سیستم های جی پی اس ماهواره ای این کشور و در پی آن، توقف حرکت کشتی ها و قایق های این کشور خبر دادند.به گزارش دویچه وله، در پی بروز این مشکل، دهها فروند از قایق های ماهیگیری و کشتی های کره جنوبی به دلیل از کار افتادن سیستم ناوبری مبتنی بر سیستم رهیاب خود، مجبور به بازگشت به اسکله شدند.

نسخه مناسب چاپ