تلاش کنگره آمریکا برای افزایش کمک های نظامی به مصر
سرویس خارجی: هیات کنگره آمریکا در جریان سفر به مصر و دیدار با مقامات این کشور از تمایل قانونگذاران آمریکایی برای افزایش کمک‌های نظامی به قاهره خبر داد. لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکا پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی،‌ رئیس جمهوری مصر گفت: ما از واشنگتن می‌خواهیم کمک نظامی خود را به دولت قاهره بیشتر کند چون مصر با شبه نظامیان در صحرای سینا درگیر است.
وی افزود، هدف اصلی حضور هیات کنگره آمریکا در مصر تقویت و تعمیق روابط با دولت سیسی و حمایت از اقتصاد برای تضمین ثبات در مصر است. به عقیده ما اگر مصر شکست بخورد،‌ مشکلات در خاورمیانه از این که هست،‌ بدتر می‌شود. گراهام همچنین با اشاره به اظهارات و خط مشی‌های برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: حتی اگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شود بازهم کنگره به سیاست خارجی خود ادامه می‌دهد و هیچ تغییری در آن ایجاد نمی‌شود.
خبر دیگر اینکه، رژیم صهیونیستی با انتخاب «دیوید گوبرین» به عنوان سفیر جدید تل‌آویو در مصر موافقت کرد.به این ترتیب گوبرین جانشین «حاییم کورن» سفیر کنونی این رژیم در قاهره می شود که پس از دو سال حضور در مصر، خواستار بازگشت به فلسطین اشغالی شده است. در تحولی دیگر، نیروهای ارتش مصر و پلیس این کشور عملیات گسترده‌ای برای بازداشت و بازرسی برخی مناطق شهر العریش در شمال شرق استان سینا برگزار کردند.
* لیبی
شورای ریاستی دولت وحدت ملی با صدور حکمی حساب‌های بانکی تمامی وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی لیبی را بلوکه کرد.
در متن این حکم آمده است، حساب‌های بانکی وزارتخانه‌ها، هیات‌ها و اداراتی که از طرف خزانه عمومی تامین مالی می‌شوند، به استثنای حساب‌های بانکی مربوط به حقوق و مزایای کارکنان بلوکه می‌شوند.
* مغرب
دولت مغرب این روزها با بحرانی مواجه است که این کشور را تهدید می‌کند. این بحران با نامه وزیر اقتصاد و دارایی این کشور درباره پرونده استادان کارآموز شکل گرفت و نخست وزیر این پیام را برای همبستگی ائتلاف دولتی خطرناک دانست و احتمال سقوط دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور را داد.

نسخه مناسب چاپ