راهکارهای عملیاتی بورس برای اقتصاد مقاومتی
مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، پنج اولویت مهم این شرکت را در سال ۹۵ تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از سمات، محمدرضا محسنی با اشاره به بیانات نوروزی مقام معظم رهبری گفت: نگاه ویژه به مباحث اقتصادی (تولید داخلی، ایجاد اشتغال و رفع بیکاری، تحرک و رونق اقتصادی و مقابله با رکود) مهمترین اولویت کشور در سال ۹۵ است که باید با استفاده از توانمندی های داخلی بتوان به رشد و بالندگی دست یافت.

وی اظهار داشت: بازار سرمایه می تواند در تحقق شعار امسال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نقش پر رنگ و بسزایی ایفا کند که امیدوارم راهکارهای عملیاتی لازم در این زمینه اتخاذ شود.

محسنی یکی از مهم ترین برنامه های سمات در سال ۹۵ را بستر سازی برای بین المللی شدن بازار سرمایه ایران همراه با اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد، گفت: دراین رابطه، اقداماتی برای اصلاح برخی قوانین و مقررات در زمینه تسهیل فرآیند دریافت کد معاملاتی، استفاده از ظرفیت های نهاد متولی حساب ( Custodian) و ارائه مدل های ارتباطی با نهادهای سپرده گذاری در بازارهای سرمایه جهان به عنوان درگاه ورود سرمایه گذاران انجام خواهد شد.

مدیرعامل سمات انتقال فرآیندهای تسویه و پایاپای بورس کالا به شرکت سپرده گذاری مرکزی را یکی دیگر از برنامه های مهم این شرکت در سال جاری ذکر کرد و افزود : تجمیع فرآیندهای تسویه و پایاپای بورس ها در سمات برای ایجاد صرفه به مقیاس کارگزاران بسیار حائز اهمیت است.

وی سومین اولویت شرکت سپرده گذاری مرکزی در سال ۹۵ را افزایش ارائه خدمات الکترونیک به ذینفعان بازار سرمایه بیان کرد و اظهار داشت: با ارتقا و بهبود فرآیندهای کاری می توان ارائه خدمات به ناشران، کارگزاران و سرمایه گذاران را افزایش داد. محسنی تصریح کرد: خدمات الکترونیک شرکت سپرده گذاری مرکزی به گونه ای توسعه خواهد یافت که ذینفعان بازار سرمایه، حداقل مراجعه را به این شرکت داشته باشند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری افزود: دفاتر پیشخوان دولت و نمایندگی‌های شرکت های کارگزاری در سراسر کشور در سال ۹۵ فعال تر خواهند شد تا ارائه خدمات به سهامداران افزایش یابد.

وی تدوین دستورالعمل های مورد نیاز سپرده گذاری مرکزی با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار برای تسهیل عملیات این شرکت مانند توقیف، توثیق و احزار هویت را چهارمین اولویت سمات در سال ۹۵ اعلام کرد تا همگام با پیشرفت های بازار سرمایه و نیازمندی های جدید آن، بتوان زیر ساخت های مقرراتی لازم را فراهم کرد. محسنی ارتقای کیفیت زندگی کاری کارمندان با افزایش بهره وری، قانون گرایی، بالا بردن کارایی، ایجاد فرصت برای رشد و یادگیری بیشتر را یکی دیگر از برنامه های مهم سمات در سال ۹۵ اعلام و اظهار امیدواری کرد شرکت سپرده گذاری مرکزی بتواند امسال به خوبی وظایف و مسوولیت های خطیر خود را در بازار سرمایه انجام دهد.

همچنین مدیرعامل یک شرکت کارگزاری گفت: ابزارهای مالی جدید به تولیدکنندگان امکان تامین مالی می‌دهد و اکثر شرکت‌هایی که از طریق انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالای ایران اقدام به تامین مالی کردند، از این ابزار مالی ابراز رضایت کرده‌اند.مهدی میرشاه محمد به ایسنا گفت: انتشار اوراق سلف موازی برای شرکت‌ها، تامین مالی راحت و ارزان را به دنبال دارد و شرکت‌هایی که این تجربه را داشتند، تمایل دارند مجددا از این طریق برای شرکت های خود تامین مالی کنند. وی در ادامه گفت: شرکت‌هایی که هنوز برای تامین مالی و تامین سرمایه در گردش خود اقدام به انتشار اوراق سلف موازی نکرده‌اند، به احتمال زیاد در خصوص مزیت‌های انتشار این اوراق اطلاعات کاملی ندارند و به نظر می‌رسد برای آشنایی فعالان این حوزه نیازمند زمان و اطلاع رسانی هستیم.

نسخه مناسب چاپ