تعیین تکلیف ۶ دهک درآمدی مشمول سهام عدالت در سال جاری
شش دهک درآمدی مشمول سهام عدالت امسال از میزان دارایی های خود شامل میزان تسویه مطالبات دولت از بابت واگذاری این سهام در ۱۰ سال گذشته و اینکه طی این مدت هر ساله چه میزان سود نقدی از شرکت های بورسی دریافت و به خزانه کل کشور واگذار شده ، با خبر خواهند شد.

مشاور سازمان خصوصی سازی با اشاره به مصوبه اصلاح سهام واگذار شده دولت درباره برخی شرکت های بورسی گفت: امسال میزان دارایی های مشمولان سهام عدالت با آزادسازی این سهام تعیین تکلیف می شود.

جعفر سبحانی در گفتگو با فارس گفت: در واپسین روزهای سال ۹۴ هیات وزیران مصوبه ای با عنوان اصلاح سهام واگذار شده دولت به سبد دارایی های سهام عدالت ابلاغ کرد که بر اساس آن برخی مغایرت ها درباره میزان سهام واگذار شده برخی شرکت‌های بورسی از جمله بانک ملت و پالایش نفت اصفهان اصلاح شده است.

وی افزود: هیات واگذاری در ۲۴ فروردین ۸۸ در حالی واگذاری ۳۰ درصدی سهام بانک ملت به سهام عدالت را تصویب کرده بود که در سال ۸۶ بر اساس مصوبه هیات وزیران واگذاری ۴۰ درصدی سهام این بانک به سهام عدالت هم وجود داشت؛ این در حالی است که سهام بانک ملت به طرق مختلف طی سال های گذشته در بورس واگذار شده و چیزی به نام سهام بانک ملت در فهرست واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی وجود ندارد.

مشاور سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه مصوبه اصلاح سهام واگذار شده دولت به معنای کاهش دارایی‌های تخصیص یافته به سبد سهام عدالت نیست، اضافه کرد: مصوبه جدید هیات وزیران در راستای اصلاح مغایرت های موجود در قانون بوده که بر اساس آن با توجه به کاهش ۱۰ درصدی سهام قابل تخصیص توسط هیأت واگذاری در سال ۸۸، میزان سهام بانک ملت واگذار شده به طرح سهام عدالت موضوع بند یک مصوبه شماره ۱۲۳ مهر ۸۶ و ردیف هفت جدول پیوست مصوبه یاد شده ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت و مصوبه شماره ۱۴۱ مورخ مرداد ۸۷ ستاد مذکور به ۳۰ درصد اصلاح شده است.

وی در مورد اصلاح سهام واگذار شده شرکت ملی صنایع مس ایران به سهام عدالت هم گفت: در باره این شرکت هیات واگذاری ابتدا رای به واگذاری ۳۰ درصدی آن پس از کسر ۵ درصد سهام ترجیحی داده بوده، اما با توجه به واگذاری این سهم و نبود سهام قابل واگذاری در نزد سازمان خصوصی سازی ، هیات وزیران در اصلاحیه جدید مقرر کرد با توجه به اینکه طی قرارداد فروردین ۸۶، معادل ۲۰ درصد از سهام شرکت ملی صنایع مس ایران به سهام عدالت منتقل شده ، سهام واگذار شده این شرکت به طرح سهام عدالت، موضوع بند یک مصوبه شماره ۱۱۵ آبان ۸۵ ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت به ۲۵ درصد پس از کسر ۵ درصد سهام ترجیحی اصلاح و رفع مغایرت ‌شود.

نامبرده گفت: همچنین با توجه به اینکه در عمل معادل ۳۴ درصد کل سهام شرکت سیمان بوشهر (سیمان دشتستان)، به سهام عدالت تخصیص یافته است، مقرر شده که مفاد بند دو جدول (الف) بند یک مصوبه شماره ۱۱۵ سال ۸۵ ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت اصلاح شود بطوریکه بر اساس آن به میزان ۵۱ درصد سهم دولت (۳۴درصد از کل) سهام شرکت سیمان بوشهر (سیمان دشتستان)، از تاریخ مصوبه شماره ۱۱۵ سال ۸۵ ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت، به سهام عدالت تخصیص یابد.

وی اضافه کرد: از دیگر مصوبه های هیات واگذاری در گذشته واگذاری ۱۶ درصد از کل سهام پالایش نفت اصفهان به سهام عدالت بود، در حالی که طی سال های اخیر بین ۱۰ تا ۳۲ درصد از سهام این شرکت واگذار شده بود .در آن زمان مقرر شده بود در ازای مابه التفاوت کسر شدن سهام شرکت‌های ایران خودرو ، سایپا و سرمایه گذاری رنا از پرتفوی سهام عدالت، ۱۶ درصد سهام پالایش نفت اصفهان به سهام عدالت تخصیص یابد، اما در عمل تا ۳۲ درصد این سهم واگذار شد.

سبحانی افزود: بر این اساس با توجه به مغایرت بند سه مصوبه شماره ۱۳۲ فروردین ۸۷ ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت با ماده (۳۴) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی و عدم تخصیص ۱۶ درصد از سهام پالایش نفت اصفهان به سهام عدالت، مصوبه های قبلی با ابلاغیه جدید هیات وزیران رفع مغایرت شده است.

وی با انتقاد از نبود اصلاح مغایرت های واگذاری سهام عدالت در سال های گذشته بیان کرد: سازمان خصوصی سازی تلاش کرده با رفع مغایرت ها بستری مشخص و روشن را برای دارایی‌های واگذار شده دولت ایجاد کند. در عین حال مصوبه اخیر هیات وزیران در خصوص اصلاح مغایرت های سهام تخصیص یافته به سهام عدالت ارتباطی به کاهش یا افزایش سهام شرکت های واگذار شده به این سبد نداشته و تنها در راستای رفع نواقص مصوبات قبلی صورت گرفته است، چرا که اکنون چیزی به نام سهام قابل واگذاری برای شرکت های مذکور در نزد سازمان خصوصی سازی وجود ندارد.

مشاور سازمان خصوصی سازی از ارسال لایحه اصلاح آزادسازی سهام عدالت به مجلس خبر داد و گفت: این مصوبه در حالی طی هفته‌های پایانی سال ۹۴ به تصویب هیات وزیران رسید که به نظر می رسد با توجه به روزهای پر کار مجلس برای تصویب بودجه کشور و پایان عمر آن، بررسی لایحه آزاد سازی سهام عدالت به مجلس دهم کشانده شود.

وی با بیان اینکه لایحه اصلاح آزاد سازی سهام عدالت تا زمان تصویب در مجلس امکان انتشار برای عموم مردم را ندارد ، درباره آزادسازی این دارایی برای مشمولان ۵۰ میلیون نفری آن گفت: موضوع آزاد سازی سهام عدالت و مشخص شدن میزان دارایی های هر سهامدار آن با اطمینان تا پایان سال ۱۳۹۵ تعیین تکلیف خواهد شد.

سبحانی بیان کرد: شش دهک درآمدی مشمول سهام عدالت در سال ۹۵ از میزان دارایی های خود شامل میزان تسویه مطالبات دولت از بابت واگذاری این سهام در ۱۰ سال گذشته و اینکه طی این مدت هر ساله چه میزان سود نقدی از شرکت های بورسی دریافت و به خزانه کل کشور واگذار شده، با خبر خواهند شد.

به گفته وی، باید برای مشخص شدن میزان دقیق تسویه مطالبات دولت از بابت تخصیص سهام عدالت در ازای دریافت سود نقدی شرکت ها منتظر برگزاری مجامع سالانه شرکت ها در تیر امسال بود که در خوشبینانه ترین شرایط انتظار می رود ۵۰ درصد از این مطالبات از این محل تسویه شود.

مشاور سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: بر همین اساس با توجه به تخفیف ۵۰ درصدی دولت به دو دهک اول درآمدی در زمان تخصیص سهام عدالت که شامل مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و تحت پوشش بهزیستی می شود، سهام عدالت این مشمولان امسال آزاد سازی خواهد شد و مابقی مشمولان سهام عدالت انتظار می رود که پس از مشخص شدن میزان دارایی های آنها در سال جاری در سبد دارایی های سهام عدالت یا با پرداخت ارزش ما به ازای میزان سهام عدالت خود، آن‌را آزاد کنند یا به میزان تسویه مطالبات و سهام آزاد شده بتوانند سهام جدید دریافت کنند.

نسخه مناسب چاپ