انتقاد شدید حماس از تشکیل دادگاه قانون اساسی به دستور محمودعباس
سرویس خارجی: سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد که دستور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص تشکیل دادگاه عالی قانون اساسی، نادیده گرفتن توافق آشتی ملی است .
سامی ابوزهری گفت که این اقدام محمود عباس در راستای تقویت شیوه تکروی و بی محتوا کردن توافق آشتی فلسطینیان صورت گرفته است.وی تصریح کرد که جنبش حماس این دادگاه و تمامی احکام صادره آن را به رسمیت نمی شناسد و از اعضای این دادگاه می خواهد که استعفا دهند زیرا آنها مسئول ایجاد دودستگی و اختلافات در میان فلسطینیان هستند.گفتنی است محمود عباس یکشنبه گذشته دستور تشکیل نخستین دادگاه عالی قانون اساسی در فلسطین را صادر کرد.حسن عوری مشاور حقوقی محمود عباس گفته است که تصمیم تشکیل این دادگاه یک دستاورد ملی برای حمایت از قانون اساسی و دیگر قوانین فلسطین است و دادگاه مذکور مسئولیت نظارت بر مطابقت قوانین و لوایح و مقررات مصوب با قانون اساسی را بر عهده خواهد داشت و همچنین مسئول تفسیر متون قانون اساسی و قوانین مصوب و نیز صدور حکم در مسائل مورد اختلاف میان نهادهای دولتی به شمار می رود.
خبر دیگر اینکه رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تشکیل کمیته‌ای سه جانبه با همکاری آمریکا برای کنترل اقدامات تحریک آمیز دو طرف فلسطینی و صهیونیستی علیه یکدیگر را خواستار شد.
این کمیته برای اولین بار ۱۵ سال قبل تشکیل شده بود. عباس تصریح کرد: ما سعی در تحقق راهکار تشکیل دو کشور و تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی داریم تا این کشور در کمال امنیت و آرامش در کنار اسرائیل زندگی کند! وی مدعی شد که حل عادلانه مساله فلسطین می‌تواند جلوی تروریسم و افراطی گری را گرفته و بهانه را از دست تندروها بگیرد!

نسخه مناسب چاپ