در دیدار نوروزی جمعی از مسئولان کشور
رهبر معظم انقلاب: از هر اقدامی برای حل مشکلات مردم حمایت می‌کنم
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب ظهر دیروز دردیدارعیدانه جمعی از اعضای هیأت دولت، هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، مسئولان عالی دستگاه قضایی و مسئولان برخی نهادها ضمن تشکر از مسئولان به ویژه تلاش‌ها و زحمات دولت در پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، «همدلی و همزبانی» و «اتحاد مسئولان کشور» را برای اجرای این سیاست‌ها بسیارمهم ارزیابی و تأکید کردند: قرارگاه مرکزی اقتصاد مقاومتی باید با فرماندهی دولت و شخص معاون اول رئیس جمهور، ضمن جلب همکاری و کمک همه دستگاه‌ها و رصد دقیق عملکرد و حرکت بخش‌های مختلف و حمایت جدی از تولید داخلی، زمینه ساز اقدام همه جانبه و فراگیربه منظور تحقق «اقدام وعمل» دراقتصاد مقاومتی شود.

ایشان نقش فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی را در رصد دقیق فعالیت‌های دستگاه‌ها بسیار با اهمیت خواندند و گفتند: در این رصد، باید دستگاه‌هایی که در چارچوب این سیاست‌ها حرکت می‌کنند تقویت و دستگاه‌هایی که بی تفاوت هستند، به مسیر اصلی کشانده شوند و از اقدامات دستگاه‌هایی که بر خلاف اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کنند، جلوگیری شود.

رهبرانقلاب اسلامی‌با تأکید براین‌که «اقدام و عمل» دراقتصاد مقاومتی باید به‌گونه‌ای باشد که در پایان سال، امکان ارائه گزارش دقیق و ملموس از عملکردها در حوزه‌های مختلف وجود داشته باشد، افزودند: مجموعه دستگاه‌های اجرایی، توانایی تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را دارند و باید مجلس شورای اسلامی‌نیز دراین مسیر به دولت کمک کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: ما به دنبال بالا بردن انتظارات و توقعات از دولت نیستیم و در جریان مشکلات و کمبود اعتبارات و منابع نیزهستیم ،اما باید با صرفه جویی در برخی بخش‌ها، خلاءها و کمبودها در بخش‌های دیگر جبران شود.

ایشان مجموعه مدیریتی کشور را زبده، با‌تجربه و دارای انگیزه و فکر و عمل دانستند و افزودند: قرارگاه فرماندهی که هم مرکز فکر و هم مرکزعمل است، باید با استفاده از توان خوب مدیریتی کشور و همچنین با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های دستگاه‌های مختلف در جهت تصمیم گیری و پیگیری مراحل اجرا حرکت کند.

رهبرانقلاب اسلامی‌با تأکید براین‌که اداره کشور که مسئولیت آن بر عهده دولت و شخص رئیس جمهور محترم است بسیار سخت است، گفتند: با توجه به اشتغالات فراوان و گسترده رئیس جمهورمحترم، معاون اول رئیس جمهور که دارای جایگاه ممتازی است می‌تواند نقش ویژه ای برای فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی ایفا کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: من از هراقدامی‌که در دولت، مجلس و قوه قضاییه، در جهت منافع مردم و گشایش امور و حل مشکلات مردم باشد، جداً حمایت خواهم کرد، اما مهم این است که احساس شود کاری که انجام می‌گیرد، برای منافع ملی مفید و لازم است.

ایشان تأکید کردند: باید در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به توانایی‌ها و ظرفیت‌های فراوان داخلی اتکا کرد.

رهبرانقلاب اسلامی، امریکا را نماد بداخلاقی و بد ادایی دانستند و خاطرنشان کردند: به امریکایی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد و به غیراز امریکایی‌ها، برخی کشورهای دیگر غربی نیز همین‌گونه هستند، بنابراین باید به توانایی‌های خودمان اعتماد کنیم و مواضع و عملکرد مقامات امریکا نیز تأیید کننده همین اعتقاد است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این‌که اگر صادقانه وارد میدان شویم، قطعاً خداوند متعال کمک و یاری خواهد کرد، گفتند: در مسیر زندگی فردی و اجتماعی، همواره فراز و نشیب و سختی و گشایش وجود دارد، اما مهم آن است که در همه این شرایط، مسیر و جهتگیری اصلی فراموش نشود.

ایشان لزوم جدی گرفته شدن مساله حمایت از تولید را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید تولید، درهر دو بخش صنعت و کشاورزی، مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رهبرانقلاب اسلامی‌«همدلی و همزبانی و اتحاد مسئولان» را زمینه ساز تحقق اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: بدون همکاری مسئولان، کارها پیش نخواهد رفت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: جمهوری اسلامی‌ایران همواره از امتیاز وحدت ملی برخوردار بوده است ،اما در کنار وحدت ملی، باید اتحاد و همدلی مسئولان نیز وجود داشته باشد و این اتحاد، منافاتی با اختلاف سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها ندارد.

ایشان دیداردیروز را مظهر همدلی و همزبانی و انس و الفت مسئولان با یکدیگر دانستند و خاطرنشان کردند: باید مسئولان کشور با هر سلیقه و دیدگاهی، در جهت اهداف اساسی و انقلابی حرکت کنند.

رهبرانقلاب اسلامی‌تأکید کردند: امروز این احساس در کشور وجود دارد که مسئولان قوا و مسئولان اصلی نظام به رغم برخی اختلاف سلیقه‌ها در شیوه‌ها و راه‌ها، دارای همفکری و هم نظری در جهت اهداف اصلی انقلاب هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر فراوان از صبر و بردباری خانواده‌های مسئولان، به‌ویژه همسران آنان، گفتند: بسیاری از تلاش‌ها و زحمات مسئولان که مورد توجه قرار می‌گیرند، مدیون همسران آنهاست که معمولاً دیده نمی‌شوند.

در این دیدار، آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با تشکر از رهنمودهای رهبرانقلاب اسلامی‌و حمایت‌های ایشان از دولت، گفت: دولت برنامه جامعی برای عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تدوین کرده است و این سیاست‌ها را نسخه شفابخش مشکلات اقتصادی کشور می‌داند.

معاون اول رئیس جمهورافزود: دولت به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعتقاد کامل دارد و این سیاست‌ها از لحاظ شرعی، قانونی و کارشناسی، مورد قبول دولت است.

آقای جهانگیری با اشاره به تعیین اولویت‌های اقتصادی سال ۹۵، در دو جلسه اخیر قرارگاه اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: شب گذشته (سه‌شنبه شب) جلسه طولانی با بنگاه‌های بزرگ اقتصادی برگزار شد و دولت مصمم به راه اندازیِ تولید، توسعه‌ صادرات، تسهیل کسب و کار و وارد کردن جدی بخش خصوصی است.

وی لازمه موفقیت دولت در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را همکاری و کمک سایر قوا و نهادهای مختلف و به‌ویژه صدا و سیما دانست و گفت: من اطمینان می‌دهم که دولت هر آنچه که از لحاظ دانش، تجربه، مدیریت و توان در اختیار دارد، در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دریغ نخواهد کرد.

پیش از این دیدار، مسئولان نماز ظهر و عصر را به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی‌اقامه کردند.

نسخه مناسب چاپ