شاخص بورس از ۸۵ هزار واحد خواهد گذشت
عضو سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، با بیان اینکه امسال از نظر شاخص ها وضع خوبی خواهیم داشت، پیش بینی کرد شاخص بورس ۸۵ هزار واحد را خواهد گذراند.

جمشید عدالتیان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) گفت: دولت در سال ۹۵ چند برنامه اصلاحی در دست دارد که طرح جامع مالیات، تک نرخی کردن ارز و اصلاحات بانکی از آن جمله است .

وی رشد اقتصادی را بین ۴ تا ۵ درصد و تورم را بین ۱۰ تا ۱۲ درصد پیش بینی کرد و افزود: در موضوع بیکاری، قدری باید با دقت بیشتری عمل کرد.

عضو سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به اینکه در سال های اخیر صنایع کوچک و متوسط در شهرک های صنعتی یا تعطیل شدند یا زیر ظرفیت خود تولید کردند، افزود: برای توازن در رشد اقتصادی در بخش های مختلف کشور باید روی صنایع متوسط و کوچک برنامه ریزی دقیق انجام داد که نتیجه آن کاهش بیکاری خواهد بود.

وی اظهار داشت: شما هر صنعت جدیدی را بخواهید ایجاد کنید سه چهارسال زمان می برد تا به تولید برسد . از طرفی اگر مبنای شما توسعه باشد، باز هم یکی دوسال زمان می برد تا نتایج خود را در جامعه نشان دهد. ولی در صنایع کوچک و متوسط خیلی سریع تر می تواند این اتفاق رخ دهد .عدالتیان به مثبت شدن تراز تجاری کشور اشاره و در باره تاثیر آن بر اقتصاد ملی تصریح کرد: این مثبت شدن، لزوما نشانه افزایش صادرات نیست و الان حجم تجارت خارجی ما کاهش پیدا کرده است؛ لذا این رقم باید افزایش زیادی داشته باشد .از سوی دیگرعضو هیات مدیره بورس کالا با بیان اینکه حباب در ادبیات مالی از تعریف مشخصی برخوردار است اظهار کرد: هر گونه اظهار نظر در مورد حباب ارزش سهام باید بر مبنای تعریف مشخص از واژه حباب صورت گیرد.حسین خزلی خرازی افزود: وقتی انتظار از رشد سودآوری شرکت ها و درآمدهای آنها در آینده وجود داشته باشد و این انتظارات به زمان حال تعدیل می شود نمی‌توان گفت ارزش سهام در بورس دچار حباب شده است.این کارشناس بازار سرمایه افزود: چنانچه فرض شود روند آتی اقتصاد کلان کشور از رشد برخوردار نیست و قیمت سهام بی دلیل با افزایش روبرو شده می توان از وجود حباب قیمت ها در بازار صحبت کرد اما در حال حاضر بازار سرمایه ایران با مفروضات روانی و رفتاری مبتنی بر پیش بینی رشد اقتصادی روبرو است که با عادی شدن روابط مالی و آثار لغو تحریم ها با دنیا می توان به این رشد دست یافت بنابراین نمی توان براحتی گفت در بازار سهام حباب وجود دارد.

مدیر عامل کارگزاری بانک کشاورزی اضافه کرد: هر چند برخی از شرکت‌ها برآورد سود هر سهم پس از کسر مالیات خود را هنوز با انتظارات آتی تعدیل نکرده و محتاطانه برآوردهای خود را اعلام می کنند اما رشد سودآوری ادامه دار خواهد بود و بازار سهام انتظارات روانی خود از آینده را به ارزش روز تنزیل می کند.در این میان مدیرعامل کارگزاری سهم آشناگفت:روند فعلی کمک می کند که شرکت ها خوب تحلیل شوند و سهامداران بر اساس روند سودآوری شرکت ها دست به انتخاب بزنند و بدین ترتیب به زودی بازار از حالت دومینوی همه مثبت و همه منفی خارج می شود.

سال ۹۵ شروع خوبی خواهد بود برای شکوفایی اقتصاد ایران و در سال ۹۶ بعد از برچیده شدن سایه تحریم ها با رقم خوردن ماکزیمم رشد اقتصادی، اتفاقات مثبت بیشتری رقم می خورد.

شهریار شهمیری، با بیان مطلب فوق به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: در دو سال گذشته آنقدر فاکتورهای غیراقتصادی و سیاسی بر دامنه تحلیل ها اثر گذار بود که ارزش گذاری چند سال آینده شرکت ها بسیار سخت بود.

وی در ادامه افزود: با توجه به شرایط مثبت حاکم بر فضای اقتصادی کشور، نگاه کوتاه مدت جای خود را به نگاه میان مدت و بلند مدت داده البته بخشی از این نگاه کوتاه مدت به خاطر سلیقه سهامداران بوده اما عمده دلیل آن در دو سال اخیر به دلایل سیاسی و اقتصادی برمی گردد که پس از اجرایی شدن برجام کمرنگ شده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: روند فعلی کمک می کند که شرکت ها خوب تحلیل شوند و سهامداران بر اساس روند سودآوری شرکت‌ها دست به انتخاب بزنند و بدین ترتیب به زودی بازار از حالت دومینوی همه مثبت و همه منفی خارج می شود.

شهمیری درباره ارزیابی از سودآوری شرکت ها در سال جاری گفت: در سال ۹۴ نمی توانستیم انتظار افزایش پیش بینی درآمد هر سهم را داشته باشیم اما در سال ۹۵ امیدواریم در نیمه دوم شرکت ها روند سودآوری پیش بینی شده را طی کنند و تا پایان سال این شیب مثبت تر شود.

نسخه مناسب چاپ