خرید گندم در سیستان و بلوچستان از مرز ۳۵۰ تن گذشت
زاهدان ـ خبرنگار اطلاعات: امسال از آغاز فصل برداشت گندم تاکنون ۳۵۰ تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان سیستان و بلوچستان خریداری و به سیلوهای استان حمل شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: برای خرید این مقدار گندم ۴ میلیارد و ۴۴۶ میلیون ریال به کشاورزان سیستان و بلوچستان پرداخت شد.

رضا نجفی اعلام کرد: برداشت گندم در سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط جوی بر منطقه از ۱۷ اسفند پارسال به عنوان نخستین استان کشور آغاز شد و این روند همچنان ادامه دارد.

وی گفت: ۷۶ هزار هکتار از کشتزارهای سیستان و بلوچستان به کشت گندم اختصاص دارد که ۴۰ هزار هکتار آن مربوط به شمال استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان یادآور شد: گندم مازاد بر مصرف کشاورزان با قیمت هر کیلو ۱۲هزار و ۷۰۵ ریال توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی و سازمان تعاون روستایی استان در ۲۴ مرکز خریداری و به سیلوها حمل می‌شود.

نجفی افزود: هامون، کراس بولانی، کویر، سیستان، افق و ارگ عمده ارقام گندم کشت شده در کشترازهای استان است.

گفتنی است: سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضاً منحصربه‌فرد از جمله انبه، موز، پاپایا،‌گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.

تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید دو برابر محصول را دارند.

هم اینک در ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان و بلوچستان محصولات کشاورزی در ۸۰ هزار هکتار از باغ‌های این استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

نسخه مناسب چاپ