استاد منوچهر ستوده، ایران‌شناس پیشکسوت به رحمت ایزدی پیوست
 

دکتر منوچهر ستوده در یکصد و سه سالگی درگذشت. پیکر این ایران‌شناس و پژوهشگر پیشکسوت امروز ‌تشییع و به خاک سپرده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، استاد منوچهر ستوده ساعت ۲۳ جمعه،‌(۲۱ فروردین‌ماه) در بیمارستان طالقانی چالوس از دنیا رفت. پیکر استاد ستوده امروز (۲۲ فروردین) از محل بیمارستان طالقانی در چالوس به سمت قبرستان تازه‌آباد سلمان‌شهر تشییع می‌شود و در کنار دوست و همکارش دکتر صادق کیا به خاک سپرده خواهد شد.

مراسم یادبود منوچهر ستوده ‌چهارشنبه (۲۵ فروردین) ساعت ۱۶ تا ۱۹ در کانون زبان فارسی برگزار می‌شود. دکتر منوچهر ستوده، از مفاخر ملی ایران، ایران‌شناس، جغرافی‌دان و پژوهشگر ۲۰ فروردین به علت عوارض کهولت سن و بیماری عفونت ریه در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان طالقانی چالوس بستری شد. وی که از همکاران علمی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی بود باغ میوه احداثی خویش را ده سال قبل به رقبات این بنیاد ملحق کرد که در راه همان اهداف درآمد آن هزینه شود. منوچهر ستوده متولد ۲۸تیر‌۱۲۹۲ در تهران و مازندرانی‌الاصل بود. تا چهارسالگی در محله سرچشمه زندگی کرد. در هفت‌سالگی به مدرسه ابتدایی آمریکایی رفت و دوره شش‌ساله ابتدایی را در این مدرسه گذراند. در دوران تحصیل در دبیرستان البرز کتابدار کتابخانه‌ دبیرستان نیز بود. سال ۱۳۱۳وارد دانشسرای عالی شد و نزد استادانی چون سیدمحمد مشکوه و علی‌اکبر شهابی درس خواند. نخستین مقاله خود را در ۱۳۱۵درباره‌ «مطالعات تاریخی و جغرافیایی – مسافرت به قلعه الموت» نوشت. در سال ۱۳۱۷در رشته‌ ادبیات فارسی لیسانس گرفت. در همین دوره در اداره‌ فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌کرد. در سال ۱۳۲۹از رساله‌ دکتری خود زیر نظر استاد بدیع‌الزمان فروزانفر با عنوان «قلاع اسماعیلیه در رشته‌کوه‌های البرز» دفاع کرد. فهرست کتاب‌های منوچهر ستوده بیش از ۵۰ جلد است و کتاب‌ها و مقالات او نشانه‌ دلبستگی ژرف و عمیقش به تاریخ و پیشینه‌ فرهنگ ایرانی است.

روزنامه اطلاعات درگذشت این پژوهشگر فرهیخته‌ و پیشکسوت را به خانواده محترم ایشان و اهالی فرهنگ و پژوهش صمیمانه تسلیت می‌گوید.

نسخه مناسب چاپ