ورود ۹ فروند هواپیمای نو به ناوگان هوایی در سال جاری میلادی
علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به آمادگی شرکت‌های بزرگ صنعت هوانوردی برای ورود به ایران برای مذاکره، از ورود ۸ تا ۹فروند هواپیمای ایرباس نو به ناوگان هوایی ایران در سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی عابدزاده دیروز در جمع خبرنگاران گفت: در طول چندماه اخیر و تغییر سیاست‌های دولت ایران توافقاتی در حوزه حمل ونقل هوایی صورت گرفت که طبق توافق انجام شده قرار است ۸ تا ۹ فروند از هواپیماهای خریداری شده از ایرباس در سال جاری میلادی به ناوگان هوایی ایران تحویل داده شود.

وی افزود: البته مسائل تامین منابع مالی و ایجاد ضمانت برای خرید از فرآیندهای این قرارداد است و مذاکرات لازم در این‌باره در حال انجام است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: شرایط و ارتباطات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی و حتی آسیایی بهبود یافته به طوریکه شرکت‌های فعال در صنعت هوانوردی از نقاط مختلف دنیا از جمله برزیل، کانادا و حتی ژاپن آماده مذاکره با ایران هستند.

وی افزود: امیدواریم در توافق بین ایران و اروپا درسال‌ ۲۰۱۶ تحویل هواپیماهای نو آغاز شود. ضمن اینکه شرکت‌های هواپیمایی هم از ورود هواپیماهای نو استقبال کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در طول چند ماه اخیر که سیاست سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر نوسازی ناوگان تغییر کرده، تلاش شد از ورود هواپیماهای قدیمی به کشور جلوگیری شود و شرکت‌های هواپیمایی هم از این تصمیم تبعیت کردند. هواپیماهایی که در حال حاضر وارد کشور می‌شوند نسبت به هواپیماهای قدیمی‌تر ،جدیدتر هستند، به طوریکه هواپیماهایی که وارد کشور می‌شوند مدل ۲۰۰۰به بالا هستند.

وی ادامه داد: با توجه به بهبود ارتباطات بین‌المللی ایران و کشورهای اروپایی، شرکت‌های اجاره دهنده و فروش هواپیما تمایل بیشتری برای مذاکره مستقیم با شرکت‌های ایرانی دارند؛ به طوریکه تقریبا تمامی سازندگان هواپیما در دنیا با ایران ارتباط دارند؛ حتی ژاپنی ها که هنوز هواپیماهای تولیدی ۱۰۰ نفره این کشور هم عملیاتی نشده است، به شرکت‌های ایرانی پیشنهادات خود را ارائه دادند.

عابدزاده درباره آموزش نیروی انسانی با ورود هواپیماهای نو به کشور و توسعه صنعت حمل و نقل هوایی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نهاد حاکمیتی صنعت هوانوردی برای تمام بخش‌ها از جمله تعمیرات و نگهداری هواپیما، بازرگانی، آموزش، تنظیم مقررات، قراردادهای فی‌مابین ایران و سایر کشورها برنامه ریزی کرده که یکی از این برنامه‌ها تقویت بخش آموزش است.

وی ادامه داد: در حوزه توسعه کارکنان پروازی در بخش خلبان، شاهد بیکاری تعدادی از خلبانان جوان در کشور هستیم که شرکت‌های هواپیمایی را باید برای جذب این خلبانان تشویق کنیم تا به عنوان خلبان اول فعالیت کنند؛ هر چند مجوز پرواز به عنوان خلبان اول یک فرآیند

زمان بر است، اما شرکت‌ها باید در این زمینه نسبت به جذب این خلبانان اقدام کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور افزود: در بخش نیروی انسانی شرایط خوبی داریم اما باید آموزش‌های مجدد به نیروهای موجود داده شود تا با فناوری‌های روز دنیا در صنعت هوانوردی آشنا شوند.

وی درباره ظرفیت فرودگاه‌های کشور برای ورود هواپیماهای نو گفت: به اندازه کافی در کشور فرودگاه وجود دارد، اما یکی از نقاط ضعف فرودگاهی فضاهای پارکینگ برای هواپیما است.

عابدزاده با بیان اینکه توسعه ظرفیت و احداث پارکینگ در فرودگاه‌ها فعالیت پیچیده‌ای نیست، افزود: ظرفیت فرودگاه‌های کشور در حال حاضر ۳ برابر ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر است که با مختصر توجهی به این کاستی‌ها، امکان جبران کمبودها وجود دارد.

وی درباره مذاکرات بوئینگ با ایران گفت: بعد از اجرای برجام شرکت بوئینگ ارتباطات و تعاملات خود را با شرکت‌های ایرانی انجام داده و در برخی مقاطع قراردادهایی در بخش تامین مدارک ایمنی پروازها منعقد کرده که اجرایی شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به تمایل شرکت هواپیماسازی بوئینگ برای مذاکره با ایران ادامه داد: دولت آمریکا چند ماه پیش مجوز ارتباط این شرکت با ایران را صادر کرد و این مذاکرات به تدریج جدی‌تر می‌شود.

خبر دیگری حاکیست:شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران

( هما) اعلام کرد: در ادامه برخی تصمیمات و اقدامات شرکت های تولید کننده در صنعت هواپیمایی و در پی برخی گشایش ها پس از اجرای برجام، هیاتی از طرف شرکت بوئینگ درهفته آینده در کشورمان حضور پیدا خواهد کرد. بناست در جریان این سفر ابعاد همکاری های احتمالی در راستای پشتیبانی ناوگان فعلی با حضور مدیران ارشد هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” و مدیران ارشد سایر شرکت های هواپیمایی ایرانی در بخش خصوصی بررسی شود. به گزارش ایسنا، پس از لغو تحریم‌ها و البته صدور مجوز وزارت

خزانه داری آمریکا برای فروش هواپیماهای مسافرتی به ایران، این نخستین سفر رسمی یک هیات اقتصادی از طرف شرکت بوئینگ به ایران خواهد بود.

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی ایران در طول ۱۰ سال آینده، نیاز به ۵۰۰ هواپیمای مسافرتی جدید خواهد داشت و در این مسیر با تمام شرکت‌های بزرگ هواپیماساز مذاکره خواهد کرد.

شرکت هواپیما سازی بوئینگ که در کنار ایرباس به عنوان دو غول بزرگ این صنعت شناخته می‌شوند، در صورت فراهم شدن مقدمات می‌تواند بخشی از هواپیماهای مورد نیاز ناوگان هوایی ایران را تامین کند.

ایران در جریان سفر رئیس جمهوری به فرانسه پیش قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای مسافرتی نوساز را به امضا رساند.

نسخه مناسب چاپ