رئیس دفتر مقام معظم رهبری:
حوزه‌های علمیه ستون فقرات نظام جمهوری اسلامی هستند
 

سرویس شهرستانها: رئیس دفتر مقام معظم رهبری در مراسم معارفه اعضای شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با طلاب حوزه علمیه قم با اشاره به توجه دشمن به نقش اساسی روحانیت در کشور تأکید کردند که حوزه‌های علمیه باید انقلابی بمانند. چرا که حوزه‌های علمیه و روحانیت ستون فقرات نظام جمهوری اسلامی هستند و اگر این پشتوانه نباشد، نامی از ایران اسلامی باقی نخواهد ماند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی ضمن تقدیر از زحمات و فعالیت‌های ۲۰ ساله در حوزه علمیه خراسان، تأکید کرد: همانطور که در گزارش مبسوط حجت‌الاسلام والمسلمین فرجام بیان شد، در این سال‌ها قدم‌های بزرگی در حوزه علمیه خراسان برداشته شده است.

وی با اشاره به زحمات و فعالیت‌های مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی در حوزه علمیه خراسان، گفت: ایشان در مدت زندگی پرخیر و برکت خود مسئولیت‌های سنگین تولیت آستان قدس رضوی، نمایندگی ولی فقیه و مدیریت عالی حوزه علمیه خراسان را برعهده داشتند که همه این مسئولیت‌ها را در زمان حیاتشان به بهترین نحو مدیریت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی تأکید کرد: بعد از وفات این عالم ربانی، با تدبیر مقام معظم رهبری، این مسئولیت‌ها از یکدیگر تفکیک شد که انتصاب تولیت آستان قدس رضوی اولین گام در این راستا بود.

وی افزود: لطف خداوند و عنایت ویژه حضرت امام رضا(ع) و همچنین تیزبینی، هوش، ذکاوت و صلابت مدیریتی حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بود که موجب انتخاب ایشان به عنوان تولیت آستان قدس رضوی شد.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه گفت: پس از انتصاب تولیت آستان قدس رضوی، آیت‌الله علم‌الهدی که سال‌های بسیاری به عنوان یکی از بهترین ائمه جمعه کشور خدمت می‌کردند، از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌رضوی منصوب شدند.

وی اضافه کرد: پس از آن و با این نگاه که حوزه‌های علمیه باید به روشی جدید مدیریت شوند، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اعضای شورای عالی حوزه‌ علمیه خراسان را منصوب کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با بیان این مطلب که کسی که لباس روحانیت را به تن می‌کند، باید حافظ تمامیت نظامی جمهوری اسلامی باشد، افزود: در دوران پیش از انقلاب اسلامی، حوزه‌های علمیه در خفقان کامل به سر می‌بردند و روحانیون در آن شرایط به مبارزه با رژیم طاغوت پرداختند. بعد از آن نیز به لطف خداوند متعال و به برکت انقلاب اسلامی زمینه برای فعالیت گسترده حوزه‌های علمیه فراهم شده است و طالب و مدیران باید قدردان این موقعیت باشند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری در ادامه گفت: امروز به برکت وجود انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین رکن نظام اسلامی و در مسند فرماندهی کل قوا، شخصی مجتهد و فقیهی عالم قرار دارد و به برکت همین صلابت مدیریتی و چشمان تیزبین نیروهای مسلح ما، امن‌ترین کشور منطقه را داریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با درخواست از همه مسئولین و مدیران شهری برای همکاری با اعضای جدید شورای حوزه علمیه خراسان ابراز امیدواری کرد که روند پیشرفت حوزه‌های علمیه با اعضای جدید ادامه داشته باشد.

در پایان این مراسم، احکام اعضای شورای عالی مدیریت حوزه علمیه خراسان، شامل آیات و حجج اسلام، علم‌الهدی، رئیسی، فرزانه، عاملی، مروارید، رضازاده و مرتضوی توسط رئیس دفتر مقام معظم رهبری اعطا شد.

* فقه صاحب حکومت

مشهد ـ خبرنگار اطلاعات: تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم با اشاره به این‌که در هیچ دوره‌ای از تاریخ به مانند امروز، فقه صاحب حکومت نبوده است، گفت: امروز فقه پویای جعفری با اجتهادی تمدن‌ساز توانسته است به تمام سوالات بشر معاصر در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و هنری پاسخ دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی افزود: امروز در سطوح فقه اکبر شامل عقاید و باورهای دینی، فقه اوسط مشتمل بر اخلاق فاضله و کریمه و فقه اصغر به معنای احکام و بایدها و نبایدهای الهی، تمام علامت سوال‌‌ها و نیازهای پیش‌روی جامعه بشری توسط فقه جعفری پاسخ داده شده است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این‌که از زمان آغاز دوران فقه اجتهادی تا به امروز، فروع بسیاری توسط علما و بزرگان بر فقه مطرح شده است، افزود: به قدری این موارد گسترده و متنوع هستند که انسان دچار شگفتی می‌شود و بحق باید از همه تلاشگران این عرصه در اعصار مختلف تشکر کنیم.

وی مهمترین تفاوت فقه امروز و گذشته را «حکومت‌داری» دانست و افزود: امروز فقه حکومت می‌کند و در برابر همه سخنان متفاوت مطرح در جهان مدعی است که می‌تواند تمام شئون زندگی اجتماعی انسان معاصر را رقم بزند.

وی با تأکید بر این‌که امروز حوزه باید بتواند به تمام مسائل پیش‌رو مبتنی بر اجتهاد تمدن‌ساز پاسخگو باشد، گفت: استادان، بزرگان علما و فضلای حوزه علمیه خراسان در طول تاریخ، تلاش‌های ارزنده‌ای نسبت به این امر داشته‌اند و آثار ماندگاری را نیز به جا گذاشته‌اند.

امید می‌رود در دوره پیش‌رو نیز با نظری که مقام معظم رهبری نسبت به حوزه علمیه خراسان داشته‌اند، گام‌های بلندی در تکمیل تلاش‌های گذشته برداشته شود.

* روحانیت؛ گروه مرجع

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از روحانیت به عنوان مطمئن‌ترین گروه مرجع در جامعه انقلابی ایران یاد کرد و گفت: امروز با وجود تمام مشکلاتی که معاندان از ابتدای انقلاب اسلامی به وجود آورده‌اند، در مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی، روحانیت قوی‌ترین، اثرگذارترین و مطمئن‌ترین گروه مرجع جامعه ماست.

نسخه مناسب چاپ