افزایش فشارها بر نخست وزیران انگلیس و پاکستان در پی افشای اسناد پاناما
سرویس خارجی: انتشار اسناد فساد مالی شخصیت های سیاسی و صاحبان قدرت در یک شرکت حقوقی مستقر در پاناما موسوم به اسناد پاناما، نخست وزیران انگلیس و پاکستان را برای استعفا تحت فشار گذاشت.

در انگلیس، اعتراف دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور و تایید بخش هایی از اسناد منتشر شده علیه وی، موجب شد تا او از سوی افکار عمومی، رسانه‌ها و اعضای احزاب مخالف برای کناره‌گیری تحت فشار قرار گیرد. در همین رابطه، تظاهراتی علیه دیوید کامرون در لندن برگزار شد. در پاکستان نیز، وجود نام فرزندان «نواز شریف» در اسناد پاناما و احتمال نقش آنها در فساد مالی، برای وی نیز دردسرساز شد و احزاب مخالف پاکستان از جمله «حزب مردم» و «حزب تحریک انصاف» از نوازشریف خواستند تا زمان مشخص شدن تحقیقات درباره فساد مالی نزدیکان وی استعفا دهد .

از دیگر سو، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» نیز برگی دیگر از اسناد پاناما را فاش کرد که مطابق آن، «طارق» پسر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین سهمی به ارزش یک میلیون دلار در یک شرکت سرمایه‌گذاری فلسطینی دارد.در خبری دیگر، متعاقب استعفای نخست وزیر ایسلند به دلیل افشاگری اسناد پاناما، جانشین وی معرفی شد. «سیگوردور اینگی»، وزیر اسبق کشاورزی ایسلند قرار است به عنوان جانشین «دیوید گانلاگسون» معرفی شود.

نسخه مناسب چاپ