«سیسی» ۲ جزیره مصر را به عربستان بخشید
سرویس خارجی: همزمان با سفر پادشاه عربستان به مصر، دولت قاهره در بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از امضای توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور، جزایر «صنافیر» و «تیران» در داخل آب‌های منطقه‌ای عربستان قرار گرفته‌ است و به ریاض تعلق می گیرد!

دولت مصر درباره جزئیات توافقنامه که با انتقاداتی از سوی مخالفان مصری مواجه شده است، گفت: این دستاورد پس از فعالیت سخت و طولانی که بیش از شش سال طول کشید و طی آن ۱۱ نشست برای تعیین مرزهای دریایی میان دو کشور برگزار شد، به دست آمده است. بنابر اعلام دولت مصر، کارشناسان فنی از اعضای کمیته هماهنگی جدیدترین روش‌های علمی را به کار گرفتند تا نقاط را برحسب مسافت‌ها به طور دقیق مشخص کنند.

این توافقنامه باید در پارلمان مصر مطرح شود تا نمایندگان آن را تصویب کنند. امضای توافقنامه مذکور با انتقادات زیادی از سوی مسئولان برجسته مصر مواجه شده است. برخی مسئولان برجسته و نمایندگان سابق پارلمان مصر مخالفت خود را با توافقنامه‌هایی که مصر با عربستان امضا می‌کند از جمله توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی اعلام کردند.

در بیانیه مشترک این مسئولان آمده است، ما با توافقنامه‌هایی که قانونی نیست و شامل چشم‌پوشی از حقوق تاریخی در آب‌ها، خاک، فضا یا اداره فرودگاه‌ها و منابع طبیعی است مخالفیم. در همین حال، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با حضور در نشست سرشار از تملق و ستایش نمایندگان پارلمان مصر، برای آنها از نزدیکی روابط دو کشور و مبارزه با تروریسم سخن گفت و مورد تشویق‌های مکرر نمایندگان قرار گرفت.

عربستان و مصر همچنین توافقنامه‌ای را برای تأسیس صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به ارزش ۶۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱۶ میلیارد دلار) امضا کردند که به نظر می‌رسد نوعی باج دادن ریاض به مصر است چرا که قاهره عملا توانایی سرمایه گذاری به این حجم را ندارد.از سویی، دو کشور یادداشت تفاهمی را برای ایجاد منطقه تجاری آزاد در شبه جزیره سینا امضا کردند. از سویی، پادشاه عربستان در ادامه سفر خود به مصر برای احداث مجتمع پژوهش‌های اسلامی جدید برای دانشجویان میهمان در دانشگاه الازهر کلنگ زنی کرد. سلمان همچنین پس از دیدار با شیخ الازهر پرده کعبه را به وی هدیه داد.از طرفی، پادشاه عربستان با پاپ تواضروس دوم، رهبر قبطی‌های ارتدوکس در قاهره دیدار کرد. این اولین دیدار از نوع خود بین پادشاه سعودی و رهبر قبطی‌های مصر است.

خبر دیگری حاکیست، رادیو رژیم صهیونیستی اعلام کرد، این رژیم ساخت پل روی دو جزیره تیران و صنافیر و در ورودی خلیج عقبه را تهدیدی استراتژیک برای خود می‌داند و به طرح ساخت آن اعتراض کرده است زیرا این پل مانع از آزادی کشتیرانی در ورودی جنوبی‌اش‌ می‌شود و آن را به خطر می‌اندازد.خبر دیگر اینکه، پس از بالا گرفتن تنش‌ها میان رُم و قاهره بر سر یک دانشجوی ایتالیایی که در مصر به قتل رسیده، خطوط هوایی ایتالیا پروازهای خود به مصر را متوقف کردند.این در حالی است که، وزیر خارجه مصر گفت : اقدام ایتالیا در احضار سفیر خود در قاهره و تعلیق هماهنگی با مصر در مورد مرگ شهروند ایتالیایی مغایرهمکاری شفاف قاهره با این کشور بوده و رم در صدد سیاسی کردن این مساله است. در تحولی دیگر، دادگاه جنایی قاهره ۱۵ نفر را به جرم آنچه تشکیل یک شبکه تروریستی خوانده شد، به حبس ابد محکوم کرد.

* لیبی

فرستاده سازمان ملل به لیبی با درخواست از پارلمان این کشور برای دادن رای مثبت به دولت وحدت ملی، این اقدام را عامل اساسی در تسهیل انتقال مسالمت‌آمیز قدرت خواند.مارتین کوبلر اظهار داشت، پارلمان همچنان نقشی محوری در روند سیاسی و اجرای توافق سیاسی در لیبی دارد و هیچ کسی نباید در این مورد تردید داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ