رئیس قوه قضائیه: امنیت و اقتدار ایران درگرو وحدت است
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه با به چالش کشاندن اقدامات مداخله جویانه آمریکا از منظر حقوق بین الملل در زیر سوال بردن حق حاکمیت کشورها در منطقه خاورمیانه گفت: اگر آمریکایی ها گمان می کنند که می توانند با برجام های دو، سه و چهار و … ماهیت سیاست خارجی و سپس ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهند، سخت در اشتباهند.

آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی به اظهارات چند روز اخیر وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران و برخی کشورهای منطقه اشاره کرد و با «نا مربوط خواندن» این سخنان گفت: وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی بسیار نامربوط ادعا کرده است که جمهوری اسلامی ایران در منطقه جنگ افروزی می کند و در مقابل، عربستان جزو کشورهای پیشتاز صلح در منطقه است!

رئیس قوه قضائیه وارونه ساختن حقایق از سوی آمریکا را موجب تعجب دانست و با تاکید بر اینکه «گویی الفاظ معانی خود را از دست داده اند» گفت: کشوری که با استفاده از بمب ها و سلاح های آمریکایی هزاران انسان بی گناه را در یمن به شهادت رسانده و این همه جنایت مرتکب شده است چگونه پیشتاز صلح است؟

او به نقش آمریکا و برخی کشورهای منطقه در ایجاد گروه تروریستی داعش اشاره کرد و افزود: باید پرسید نفتی که گروه داعش به راحتی می فروشد آیا به دور از چشم شما است؟

رئیس قوه قضائیه با ابراز تاسف از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا و با تحسین سخنان استیضاح گونه وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این اظهارات، حمایت از محرومان و مستضعفان را از اولویت های اصولی جمهوری اسلامی ایران و سیاست خارجی دانست و گفت: حمایت از مستضعفان، محرومان و مظلومان جهان از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و سیاست خارجی کشور نمی تواند از این اصول عبور کند.

آیت الله آملی لاریجانی «اقتدار و امنیت» مثال زدنی جمهوری اسلامی ایران را در گرو «وحدت و همزبانی» مردم و مسئولان و تکیه بر ارزش های الهی و پایبندی به قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری توصیف و ابراز امیدواری کرد، همه مردم و مسئولان با تکیه بر همدلی و وحدت در چارچوب قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنند.

رئیس قوه قضائیه گفت: برخی در کشور گمان می کردند که اگر مساله برجام حل و فصل شود همه مشکلات حل خواهد شد؛ اما چنین تفکری صحیح نیست و پیشرفت و توسعه و حل مشکلات در گرو تکیه بر توان داخلی و اتکا به قدرت و استعدادهای کشور است.

رئیس دستگاه قضا یکی از ابعاد بسیار مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی را مقابله با مانع تراشی‌ها در مسیر روان سازی تولید و سرمایه گذاری های قانونی برشمرد و تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور باید آنچه را که سد راه و مانع انجام سرمایه گذاری های صحیح و قانونی است بررسی کند و اگر کسی تخلفی کرد او را از طریق دادگستری و مراجع قضایی تحت تعقیب قرار دهد.

این گزارش حاکی است در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درباره طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید.

نسخه مناسب چاپ