وزرای جریان صدر عراق در حمایت از طرح تشکیل دولت تکنوکرات استعفا دادند
سرویس خارجی:وزرای جریان صدر عراق در راستای حمایت از طرح حیدر العبادی نخست‎وزیر این کشور درباره تشکیل دولت تکنوکرات، استعفا دادند. وزرای جریان صدر عراق با تاکید بر اینکه دولت کنونی عراق یک «دولت جناحی» است، استعفای خود را در راستای حمایت از طرح نخست وزیر عراق برای تشکیل دولت تکنوکرات(فن‌سالار) اعلام و استعفانامه خود را تقدیم نخست وزیر کردند.از سوی دیگر، هیات سیاسی جریان «الاحرار» عراق وابسته به جریان صدر عراق اعلام کرد مسئولیت استعفای وزرای عراق بر عهده حیدر العبادی نخست وزیر این کشور خواهد بود.
در همین حال،تلاش‌های حیدر العبادی در جلب موافقت پارلمان با لیستی از وزیران تکنوکرات که به پارلمان داده بود با شکست روبه‌رو شد و به جای آن طبق توافق دو طرف به عنوان شرط تایید ترکیب کابینه جدید نخست وزیر با اسامی نامزدهای فراکسیون‌های پارلمانی روبه‌رو شد، در حالی که جریان صدر اعلام کرد که در دولت حیدر العبادی مشارکت نخواهد کرد.
در همین رابطه،سعد الحدیثی، سخنگوی دفتر رسانه‌ای حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفت: حیدر العبادی اسامی نامزدهای بیشتر فراکسیون‌های سیاسی را دریافت کرده و به اجرای یک روند “مقایسه و تصمیم‌گیری” برای انتخاب لیست جدید از بین اسامی که قبلا به پارلمان ارائه کرده و اسامی جدیدی که فراکسیون‌ها تقدیم کرده‌اند، خواهد پرداخت.به گفته منابع، فراکسیون کردها و لیست الوطنیه به رهبری ایاد علاوی هنوز اسامی نامزدهای خود را ارائه نکرده‌اند.در این حال،جلسه رای‎گیری پارلمانی بر سر تشکیل طرح نخست ‎وزیر عراق برای تشکیل کابینه تکنوکرات به پنجشنبه هفته جاری موکول شد.
در همین حال،رؤسای سه‌گانه و فراکسیون‌های سیاسی عراق با هدف حل بحران سیاسی سند اصلاحات ملی را که شامل ۱۲ بند است، امضا کردند. این سند شامل مواردی از جمله اجرای اصلاحات فراگیر در تمامی پرونده‌های ملی، حفظ استقلال در تصمیم‌گیری‌ها و تشکیل شورای سیاسی مشورتی با حضور رهبران جناح‌های سیاسی است.رؤسای سه گانه و فراکسیون‌های سیاسی عراق در نشست خود در کاخ “السلام” سند اصلاح ملی را امضا کردند که در متن آن آمده است: این سند با روند واضحی برای خارج کردن کشور از بحران فراگیر و پایان دادن به بن بست سیاسی کنونی از طریق همکاری میان گروه‌های ملی مختلف براساس روند سیاسی و اصول آن امضا شده است.در این سند همچنین آمده است: اصل و اساس این سند بر پایه تمایل مردمی به ایجاد تغییرات چشمگیر در عملکرد قوه مجریه، مقننه و قضائیه با پایبندی کامل به مشروعیت قانون اساسی و فراهم کردن فضای مناسب برای تقویت این اصل است.
برخی بندهای سند اصلاحات ملی عراق شامل این موارد است:۱- اجرای اصلاحات فراگیر در تمامی پرونده‌های ملی شامل سیاسی، امنیتی، اجتماعی و اقتصادی هماهنگ با شرایط کشور.۲- حفظ استقلال در تصمیمات ملی برای حفظ هیبت کشور در داخل و خارج.۳-مشارکت گروه‌های ملی در روند اصلاحات فراگیر از طریق مشارکت واقعی در اصلاحات براساس اصل شراکت ملی.۴-فراکسیون‌های سیاسی نامزدهای خود را برای کابینه جدید به نخست وزیر ارائه کرده و نخست وزیر حق انتخاب دارد. براساس شراکت ملی باید کسانی که شروط لازم را از جمله لیاقت دارا هستند، انتخاب شوند. ۵-پایبندی به بازگشت آوارگان به مناطق خود در سریع‌ترین زمان ممکن. همچنین دولت متعهد می‌شود که با حمایت گروه‌های سیاسی تمامی امکانات کشور و حمایت خارجی را برای بازسازی مناطق آزاد شده به کار گیرد.
در چنین شرایطی،رئیس ائتلاف الوطنیه عراق اعلام کرد آمریکایی‌ها نامه‌هایی را برای وی درباره تغییرات در کابینه ارسال کرده و از وی خواسته‌اند در تغییرات وزارتی کنونی شرکت کند.ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه عراق در سخنانی در برنامه «پیش‌بینی نشده» که شبکه سومریه نیوز عراق آن را پخش می‌کند، گفت: دفتر رئیس‌جمهوری عراق با من تماس گرفت و از من خواست در نشست رؤسای سه گانه با فراکسیون‌های سیاسی شرکت کنم اما من مخالفت خود را با حضور در این نشست که جریان صدر، ائتلاف کردی و حتی نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون در آن حضور نیافتند، اعلام کردم.
وی افزود: نشست رؤسای سه‌گانه یک روش و برنامه کاری یا دست کم دیدگاه واضحی ندارد. من به کسانی که تماس گرفته بودند گفتم که نمی‌خواهم وقتتان را بگیرم و باری بر دوش شما باشم.ایاد علاوی همچنین فاش کرد، آمریکایی‌ها نامه‌هایی را برایش درباره تغییرات در کابینه ارسال کرده و از او خواسته‌اند در تغییرات وزارتی کنونی شرکت کند اما وی به آن‌ها گفته که برای آنها کار نمی‌کند پس حق ندارند چنین درخواستی از او بکنند.
خبر دیگر اینکه،وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد، اختلافات و کشمکش‌ها در داخل دولت عراق کمپین نظامی آمریکا را علیه داعش در این کشور باز نمی‌دارد. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت: انتظار دارم واشنگتن هفته آتی از دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بخواهد هنگامی که داعش شکست خورد، در انجام اقدامی وسیع‌تر برای بازسازی عراق کمک کنند.
این در حالی است که،وزیر دفاع فرانسه در دیدار با نخست وزیر عراق با اشاره به شکست‌های داعش در غرب عراق و شمال شرق سوریه و پالمیرا بر لزوم بهره‌وری از این وضعیت تاکید کرد.ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه در دیدار با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق بر لزوم استقرار فعالیت‌ها و تلاش‌ها در هدف قرار دادن منابع این گروه تروریستی و از میان برداشتن فرماندهان آن و مقابله با برنامه‌های آن برای عملیات در کشورهای اروپایی تاکید کرد.در خبری دیگر،کاخ سفید اعلام کرد معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی جداگانه با حیدر العبادی و مسعود بارزانی، بر لزوم یک عراق «فدرال، یکپارچه و دموکراتیک» تاکید کرده است.

نسخه مناسب چاپ