رونق معاملات طلایی بورس کالای ایران
سکه در پی افزایش بهای اونس طلا و همچنین رشد نسبی نرخ ارز قیمت سکه در معاملات آتی بورس کالای ایران با روند صعودی روبه رو شد.

به گزارش روابط عمومی بورس کالا، روز دوشنبه تمام پنج سررسید بازار آتی سکه با افزایش نرخ روبرو شدند؛ به طوری که سکه سررسید اردیبهشت با افزایش ۶۲ر۰ درصدی با نرخ یک میلیون و ۴۰ هزار تومان معامله شد، این در شرایطی است که سکه تحویل تیر با قیمت یک میلیون و ۵۲ هزار تومان به فروش رسید که رشد ۷۱ر۰ درصدی را به ثبت رساند. قرارداد تحویل شهریور با قیمت یک میلیون و ۶۷ هزار تومان معامله شد و افزایش ۷۶ر۰ درصدی را در این روز تجربه کرد. همچنین سکه تحویل آبان با قیمت یک میلیون و ۸۹ هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با رشد ۱۵ر۱درصدی روبرو شد. در پایان هم سررسید دی با نرخ یک میلیون و ۱۱۸ هزار تومان معامله شد و رشد ۵۸ر۱ درصدی را تجربه کرد.

همچنین حجم معاملات قراردادهای آتی سکه در بورس کالای ایران به ۱۵ هزار و ۲۷۷ قرارداد و به ارزش بیش از یک هزار میلیارد و ۶۹۳ میلیون ریال رسید. براساس این گزارش، در حال حاضر وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه یک میلیون و ۵۰ هزار تومان است، به عبارت بهتر افراد می توانند با پرداخت این وجه تضمین، یک قرارداد ۱۰سکه‌ای طلا را منعقد کنند.

خبر دیگر اینکه تازه ترین تحلیل اینوستینگ نشان می دهد که انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا و چین در روزهای آینده و همچنین اظهارات مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از اینوستینگ، کاهش ارزش دلار و افت شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی طی روزهای اخیر تاثیر زیادی بر افزایش مجدد قیمت طلا داشته است.

بر اساس این گزارش شاخص ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی به پایین ترین سطح در شش ماه اخیر رسیده و شاخص ارزش دلار در هفته گذشته بیش از ۴۲ر۰ درصد کاهش داشته است.

قیمت طلا در هفته گذشته ۶۳ر۱ درصد رشد داشته است، در حالی که جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا بر بهبود اوضاع اقتصادی این کشور و ادامه مسیر برای افزایش نرخ بهره تاکید کرده ولی رئیس فدرال رزرو نیویورک گفته است که باید برای افزایش نرخ بهره رویکرد محتاطانه‌ای داشته باشیم.

متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو نشان می دهد که بانک مرکزی آمریکا احتمالا قصد ندارد تا نشست ژوئن نرخ بهره را افزایش دهد.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، افزایش نرخ بهره آمریکا می تواند بزرگترین تهدید برای قیمت طلا طی ماه های آینده باشد.

قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۱۵ درصد رشد داشته است. نگرانی های مربوط به اوضاع اقتصادی جهان به ویژه چین و نوسانات شدید شاخص سهام تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است.

به نظر می رسد قیمت طلا در روزهای آینده تحت تاثیر اظهارات مهم مقام های فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت اظهارات این مقام ها نشانگر وضع سیاست های پولی و نرخ بهره فدرال رزرو خواهد بود.

انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا از جمله نرخ تورم تاثیر زیادی بر ارزش دلار و قیمت طلا خواهد داشت نخستین گزارش مربوط به وضع رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست امسال، آمارهای تجاری چین و وضع خرده فروشی آمریکا و همچنین آمارهای اولیه بیکاری آمریکا به زودی منتشر می‌شود آمارهای مهم اقتصادی چین هم روزهای آینده اعلام خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ