تلاش حزب‌الله لبنان برای کمک به حل بحران سیاسی عراق
 

سرویس خارجی:منابع دیپلماتیک در بیروت می‌گویند،حضور برخی رهبران یا نمایندگان جریان‌های شیعی عراق در بیروت به منظور میانجی‌گری حزب‌الله میان جریان‌های شیعی در عراق است و دیدار دبیرکل حزب الله لبنان با مقتدا صدر در همین راستا بوده است.به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، دیدار سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان با مقتدا صدر، رهبر جریان صدر عراق در بیروت صورت گرفته و گفته می‌شود با حضور جواد شهرستانی، نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی و نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق (یا نماینده وی) به جلسه‌ای چهار جانبه تبدیل شد.یک منبع سیاسی در لبنان پیشتر گفته بود که سیدحسن نصرالله ،مقتدا صدر را قانع کرده که به اعتصاب حامیانش در منطقه الخضراء در مرکز بغداد که از دو هفته قبل و در اعتراض به عملی نشدن اصلاحات حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور آغاز شده، پایان دهد.گفته می‌شود همزمان با حضور مقتدا صدر در بیروت یک هیات سیاسی از جریان صدر نیز به ایران آمده‌ است.قرار است مقتدا صدر قبل از ترک لبنان و پایان سفرش به این کشور با نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز دیدار کند.برخی منابع اعلام کردند که علت حضور مقتدا صدر در لبنان این است که سید حسن نصرالله نقش میانجی‌ را میان جریان صدر و نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق ایفا می‌کند.

این در حالی است که، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله با سید جواد شهرستانی نماینده آیت‌الله‌العظمی سیستانی و هیات همراه وی که در لبنان به سر می‌برد، دیدار کرد. در این دیدار گفت و گوهایی راجع به اوضاع کلی لبنان و منطقه و تازه ترین رویدادهای دینی و سیاسی مطرح شد.

از سویی،فراکسیون پارلمانی «بدر» با طرحی ابتکاری به نشست جنجالی دیروز پارلمان عراق پایان داد.نمایندگان متحصن در پارلمان عراق در کشمکش دیروز بر سر برگزاری نشست پارلمان موفق شدند بدون حضور هیأت رئیسه، این نشست را آغاز کنند.فراکسیون پارلمانی بدر اعلام کرد،اصلاحات از وحدت در مواضع سیاسی آغاز می‌شود نه تفرقه سیاسی. لذا باید گفتگوها برای قطعی شدن مسئله هیأت رئیسه پارلمان ادامه یابد.

خبر دیگر اینکه،دفتر «سلیم الجبوری» خبر استعفای او را تکذیب کرد.دفتر ریاست پارلمان عراق اخبار منتشر شده مبنی بر استعفای شخص «سلیم الجبوری» را تکذیب کرد.از طرفی،رئیس‌جمهوری عراق خواهان پایان سهمیه‌بندی حزبی شد و بر حق تظاهرکنندگان و تحصن کنندگان در بیان نظر خود تأکید کرد. در همین حال،در پی بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در عراق، هزاران تن از حامیان جریان صدر و دیگر گروه‌های عراقی با تجمع در پایتخت، خواهان اجرای اصلاحات شدند. چنین تظاهراتی در استان‌های دیگر عراق نیز برگزار شد.به رغم تدابیر امنیتی شدید در بغداد هزاران تن از حامیان جریان صدر و جنبش‌های مردمی مقابل ورودی‌های منطقه الخضراء در مرکز بغداد تجمع کردند و با سر دادن شعارهایی خواهان برکناری و مجازات عاملان فساد و همچنین برکناری سران سه گانه این کشور (رئیس پارلمان، رئیس جمهور و نخست وزیر) شدند.

تحولات میدانی

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در جریان دیدار با فرماندهی عملیات مشترک این کشور در جریان روند عملیات نظامی ارتش عراق در غرب استان الانبار قرار گرفت. در این دیدار، طرح ها و برنامه های آزادسازی فلوجه و موصل و آمادگی نیروهای عراقی برای آزادسازی مناطق مختلف این کشور از اشغال تروریست‌های داعش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این حال، منابع رسانه‌ای از فرار جمعی تروریست های تکفیری داعش از جزیره «البغدادی» واقع در شهر الرمادی عراق خبر می دهند.

از دیگر سو، عدی الخدران یکی از فرماندهان الحشد الشعبی ( بسیج مردمی) عراق هویت طراح و عامل حمله شیمیایی شهرک تازه عراق را افشا کرد. این در حالی است که قربانیان این حمله شیمیایی تاکنون از هیچ گونه حمایت دولتی یا بین‌المللی برخوردار نیستند. الخدران گفت: ما اطلاعات تایید شده‌ای از این که یک افسر امنیتی ارشد رژیم صدام طراح حملات شیمیایی شهرک تازه در جنوب کرکوک است در دست داریم.

نسخه مناسب چاپ