سردار وحیدی: فعلا نیازی به افزایش بُردموشک‌هایمان نداریم
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس مرکز مطالعات راهبردی دفاعی با تاکید بر این که ایران عضو هیچ کنوانسیونی برای کنترل موشک‌ها نیست، گفت: هر قطعنامه‌ای در این باره صادر شود مغایر اصول بین‌المللی است و مسموع و قابل‌ قبول نیست.

سردار احمد وحیدی در گفتگو با فارس افزود: بحث موشک اصولاً تحت هیچ کنترل رسمی‌بین‌المللی نیست. یعنی هیچ سازمان رسمی‌بین‌المللی منطبق با سازمان ملل وجود ندارد که مسئولیت آن، کنترل یا محدود کردن توان موشکی باشد و هیچ کمیسیونی هم برای نظارت بر موشک‌ها در دنیا وجود ندارد.

وی گفت: تنها موضوعی که در دنیا وجود دارد، قرارداد چندجانبه‌ای به نام M.T.C.R(انجمنی داوطلبانه موسوم به رژیم کنترل تکنولوژی موشک‌) است که محدودیت‌هایی را برای اعضایی که به آن می‌پیوندند قائل می‌شود و ایران و بسیاری از کشورهای دیگر هم عضو آن نیستند.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی دفاعی تاکید کرد: لذا، این مبحث که موشک‌های بالستیک و غیربالستیک باید تحت کنترل باشند، اساسا خلاف حقوق بین‌المللی است و هر قطعنامه‌ای هم در این رابطه صادر شود، چون مبتنی بر هیچ اصول بین‌المللی نیست، قابل‌قبول نخواهد بود.

وحیدی تاکید کرد: کشورهای مختلفی را می‌بینیم که موشک‌های متعددی با بُردهای مختلف در اختیار دارند و هیچگاه هم کسی درباره آنها سخنی نگفته است.

وی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها گمان می‌کردند می‌توانند برای حوزه سیاسی ما نسخه جدیدی بپیچند تا ایران وارد فاز سیاسی تازه‌ای شود اما شکست این تفکر از ابتدا معلوم بود و رهبر معظم انقلاب صریح و واضح به این نکته اشاره کردند که بین ایران و آمریکا در حوزه سیاسی اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد.

وزیر سابق دفاع گفت: البته شاید اظهار این گونه مواضع برای آنها مصرف داخلی هم داشته باشد یا بخواهند از این طریق مرتجعین منطقه را با خود همراه کنند اما این سخنان بی‌منطق و توخالی هیچ گوش شنوایی در داخل ایران ندارد‌، جز این که نیات باطنی آنها را بیش از گذشته برای ملت ایران آشکار می‌کند.

وحیدی تاکید کرد: آنها ابتدا می‌گفتند ایران به دنبال بمب هسته‌ای است که این حرف از ابتدا دروغ بود. حالا به دنبال این هستند که بگویند شما توان دفاعی نداشته باشید و بعد از این خواهند گفت که اصلا وجود جمهوری اسلامی‌برای چیست و چرا از فلسطین حمایت می‌کنید؟. باید بدانیم که هر مقدار در مقابلشان کوتاه بیاییم آنها قدم بعدی را برمی‌دارند اما اشتباه بزرگشان این است که ما هیچگاه و در هیچ مرحله‌ای کوتاه نخواهیم آمد،لذاهیچ قطعنامه‌ای درباره کنترل موشک قابل قبول نیست.

وی در ادامه با بیان این که برجام صرفاً یک توافق درباره مسایل هسته‌ای است و هیچ ربطی به موشک ندارد، افزود: طبیعی است که غربی‌ها با بهانه‌سازی‌هایی که درست کرده بودند، می‌خواستند این گونه القا کنند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است، اما ایران با پذیرش برجام اتمام‌ حجت کرد که به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است و این موضوع هیچ ربطی به مباحث موشکی ندارد.

وحیدی با تاکید بر این که مساله توانمندی موشکی ایران هم هیچ ربطی به خارج از کشور و فراتر از مرزها ندارد، افزود: این توان موشکی در بدترین شرایط تحمیلی از سوی دشمن تأمین شد و طبیعی است باز هم مسیر رشد و پیشرفت خود را به لحاظ کمی‌و کیفی طی کند و ما در این باره هیچ مشکلی نداریم.

وی تعیین محدودیت در بُرد موشک‌های ایران به رغم توانمندی در طراحی و ساخت آنها را نشانه حسن نیت جمهوری اسلامی‌اعلام کرد و گفت: کشور ما نخواسته است توانمندی‌های بالقوه خود را بالفعل کند، چون فعلا نیازی در این باره ندارد.

وزیر سابق دفاع تاکید کرد: همواره اعلام کرده ایم که موشک‌های کشورمان ربطی به کشورهای همسایه و حتی خارج از منطقه ندارد اما با توجه به مواضع متجاوزانه‌ای که از زبان صهیونیست‌ها مطرح شده، طبیعی است که جمهوری اسلامی‌خودش را مجهز کند و به همین دلیل این چارچوب را برای خود طراحی و عملیاتی کرده است و آنچه امروز گفته می‌شود، نشان از توطئه‌ها و کینه‌های عمیقی است که هیچ ربطی به فعالیت‌های جمهوری اسلامی‌ندارد.

نسخه مناسب چاپ