برگزاری نخستین همایش نکوداشت ملک‌الشعرای بهار در دانشگاه کاشان
کاشان ـ خبرنگار اطلاعات: دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان در جمع خبرنگاران برگزاری نخستین همایش نکوداشت ملک‌الشعرای بهار را به پاس ارجداشت از شخصیت برجسته این شخصیت علمی کشور بیان کرد و افزود:‌ محمدتقی بهار ملقب به ملک‌الشعرای بهار شاعر، ادیب، سیاستمدار و روزنامه‌نگار ایرانی و از مفاخر علمی کشور است که بسیاری از آثارش منبع دانشجویان دیگر است. وی سبک‌شناسی مرحوم‌ ملک‌الشعرای بهار را بی‌نظیر دانست و اظهار کرد: در روزنامه‌نگاری و سیاست نیز یکی از یاران نزدیک مدرس بود.

او افزود: آزادی، قانون و استقلال محتوای اصلی اثرهای محمدتقی بهار را تشکیل می‌دهند و شخصیتی بود که تمام تفریحات خود را برای خدمت به جامعه کنار می‌گذارد و برای توسعه فرهنگ کمر همت می‌بندد.

رئیس دانشگاه کاشان فقر فرهنگی را از مشکلات جامعه دانست و اضافه کرد: برگزاری همایش ملک‌الشعرای بهار در راستای احیا و پاسداشت اینگونه شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور لازم است.

زراعت به برگزاری نخستین نکوداشت ملک‌الشعرای بهار در روزهای اول و دوم اردیبهشت ماه در دانشگاه کاشان اشاره کرد و افزود: در این همایش شخصیت‌های برجسته و صاحب‌نامی از سراسر کشور دعوت شده‌‌اند که در روز برگزاری همایش، سخنرانی و مقالات خود را ارائه می‌دهند. عضو شورای عالی مرکز دائره المعارف و مدیر بخش ادبیات دانشنامه ایران نیز در این نشست گفت: این کنفرانس دو روزه نخستین همایش بزرگداشت ملک‌‌الشعرای بهار در ایران و دومین آن در جهان است که در دانشگاه کاشان برگزار می‌شود.

دکتر علی میرانصاری حمایت و پشتیبانی فرمانداری، شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه کاشان و نهاد ریاست جمهوری را در برپایی این همایش قابل تقدیر دانست و افزود: همایش «خاندان بهار،‌ چهار نسل در خدمت فرهنگ ایران»، مصادف با شصت و پنجمین سال درگذشت ملک‌الشعرای بهار در شهرستان کاشان، شهر آباء و اجدادی ملک‌الشعرای بهار برگزار می‌‌شود. وی ملک‌الشعرای بهار را خاتم‌الشعرای زبان فارسی نامید و یادآور شد: ملک‌الشعرای بهار،‌۶۵ سال عمر خود را در سه حوزه سیاست، شعر و تالیف سپری کرد و دارای وجوه ممتاز در زمینه‌های شعر و روزنامه‌نگاری بود.

وی آثار ملک‌الشعرای بهار را نمونه و در خور توجه دانست و افزود: در این همایش از چهار عنوان کتاب با نام‌های «یادگارنامه بهار» تالیف علی دهباشی، «دیوان اشعار میرزا احمد صبور کاشانی» تالیف دکتر سید محمد راستگو‌فر و خانم اقدس عدالت‌پور، دیوان اشعار ملک‌الشعرای بهار» به کوشش چهرزاد بهار، « زندگی و آثار بهار» نوشته دکتر علی‌میر‌انصاری و «دیوان اشعار ملک‌الشعرای صبوری» رونمایی خواهد شد. محمدتقی بهار در ۱۶ آبان ۱۲۶۵ هجری شمسی برابر با ۱۳۰۵ قمری در مشهد به دنیا آمد و در سال ۱۳۳۰ شمسی در تهران درگذشت.

نسخه مناسب چاپ