حمله آغامحمدخان به کرمان از نگاه عکاسان در گالری طراحان آزاد
 

نمایشگاه عکس با عنوان «حتی اگر چشمانم آغامحمدخان را نبیند» با حضور ۶ عکاس از۲۷ فروردین تا اول اردیبهشت در گالری طراحان آزاد دایر است.

به گزارش ایلنا؛ محمد خضری مقدم؛ مژده موذن زاده؛ یاسر خدیشی؛ فاطمه یوسف‌زاده؛ طاهر محمودآبادی و محبوبه کاظمی هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: همواره در هر حمله و تصرفی کشتار، غارت، ویرانی و تجاوز وجود دارد. خواجه تاجدار آغامحمدخان اولین پادشاه خاندان قاجار بیش از دو قرن پیش به قصد براندازی سلسه زندیه به کرمان حمله کرد. صبر لبریز شده‌اش از ناتوانی در تصرف شهر و تمسخر وی توسط اهالی کرمان آتش خشم و کینه او را دوچندان کرد. سرانجام خیانت یکی از فرماندهان زند و باز شدن دروازه‌های شهر فاجعه‌ تاریخی درآوردن چندین هزار جفت چشم توسط وی را رقم زد. حادثه‌ای که کرمان را چشمخانه تاریخ کرد و در پی آن رفت‌و‌آمدهای کوچه و بازار، شغل‌ها و هیاهوی مردم تعطیل شد و کمتر چراغی در خانه‌ها روشن ماند. نمایشگاه پیش رو حاصل نگاه ۶ عکاس کرمانی به این رویداد تاریخی است که بر پایه‌ روایت‌های مکتوب و نقل قول‌هایی که از این حادثه برجای مانده شکل گرفته است.

گالری طراحان آزاد به نشانی میدان فاطمی‌، میدان گلها، میدان سلماس، جنب بانک پاسارگاد، شماره ۵ واقع شده است و علاقه‌مندان می‌توانند‌ تا ساعت‌۲۰ امروز یکم اردیبهشت از عکس‌هایی که در این گالری به تماشا گذاشته شده دیدن کنند.

نسخه مناسب چاپ