واشنگتن: بلندی‌های «جولان» متعلق به سوریه است
سرویس خارجی: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور بلندی‌های جولان سوریه را متعلق به رژیم صهیونیستی نمی‌داند.

جان کربی در واکنش به صحبت‌های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی درخصوص تعلق داشتن بلندی‌های جولان به اسرائیل، خاطر نشان کرد که این منطقه بخشی از اسرائیل نیست و موضع آمریکا در این باره تغییر نخواهد کرد.کربی اضافه کرد: موضع دموکرات‌ها و جمهوریخواهان آمریکا درباره تعلق نداشتن جولان سوریه به اسرائیل ثابت است، این منطقه بخشی از اسرائیل نیست و وضعیت آن‌ را باید از طریق مذاکره مشخص کرد که وضعیت کنونی سوریه اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

در این حال سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز برگزاری نشست کابینه رژیم صهیونیستی در ارتفاعات جولان اشغالی را محکوم و تاکید کرد: جولان سرزمینی اشغالی است که به سوریه تعلق دارد و باید به این کشور بازگردانده شود. حسین جابری انصاری این اقدام رژیم صهیونیستی را نقض آشکار قوانین و مقررات بین المللی دانست و خواستار تحرک جدی جامعه جهانی در مقابله با اقدامات توسعه طلبانه و تحریک آمیز رژیم صهیونیستی شد.

حزب‌الله لبنان هم اقدام جنجالی مقامات رژیم صهیونیستی در برگزاری جلسه کابینه این رژیم در بلندی‌های جولان سوریه را محکوم کرد. حزب‌الله تاکید کرد: این اقدام نشان می‌دهد که تعامل با رژیم صهیونیستی جز از راه مقاومت مستمر و استفاده از همه امکانات و درصدر آن انتفاضه مردمی میسر نیست. حزب‌الله موضع اتحادیه عرب و کشورهای عربی در قبال تعرض به حاکمیت و وحدت یک کشور عربی را در شرایطی که برخی از این کشورها از هیچ تلاشی درجهت فتنه‌انگیزی و حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها دریغ نمی‌ورزند، زیر سوال برد و یادآور شد که برخی از این کشورها در جهت تحقق اهداف جدید دشمن صهیونیستی گام برمی‌دارند.

از طرفی اتحادیه عرب نیز ضمن تاکید بر عربی بودن جولان اشغالی سوریه و حق حاکمیت ملت سوریه بر جولان، اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره استمرار اشغالگری این منطقه را تحریک آمیز خواند. اتحادیه عرب در بیانیه ای بر حق ملت سوریه مبنی بر حاکمیت بر جولان اشغالی و استفاده از منابع طبیعی آن بر اساس قطعنامه های بین المللی از جمله قطعنامه شورای حقوق بشر تاکید کرد. اتحادیه عرب در بیانیه خود آورده است که بر اساس قطعنامه شورای حقوق بشر که ۲۱ مارس گذشته صادر شد، تاکید شده است که تمامی تدابیر و اقدامات قانونی و اداری اسرائیل با هدف تغییر وضعیت جولان اشغالی سوریه و وضعیت حقوقی آن باطل است و نقض آشکار قانون بین المللی و کنوانسیون های ژنو محسوب می‌شود.

در همین حال، مارتین شیفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که الحاق یک جانبه جولان از سوی اسرائیل مغایر با قوانین بین المللی است. وی افزود: این یک اصل اساسی از اصول قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل است که هیچ کشوری حق ندارد اراضی کشور دیگر را به خود ملحق کند. «ریاض حجاب» رئیس هیأت عالی معارضان در کنفرانس مطبوعاتی خود در ژنو اعلام کرد جولان اشغالی جزئی از خاک سوریه است.

بن بست مذاکرات صلح

معارضان سوری مذاکرات صلح سوریه در ژنو را به بن‌بست کشاندند و از تعویق آن تا زمان نامشخص خبر دادند. شبکه «اسکای نیوز» گزارش داد هیأت معارضان ژنو را ترک کرد و فقط یک گروه چند نفری از آنها در ژنو باقی مانده‌ است. هیات معارضان سوری اعلام کرد: تصمیم به تاخیر مذاکرات و نه تعلیق آن گرفتیم. معارضان ادامه مذاکرات صلح در ژنو را مشروط به اقدامات عملی و میدانی کرده اند.

در این حال استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه اعلام کرد: مخالفان سوریه تعلیق مشارکت رسمی خود در مذاکرات ژنو را در اعتراض به وخامت اوضاع انسانی و تکرار نقض آتش‌بس به من ابلاغ کردند، اما مذاکرات صلح همچنان ادامه دارد. رئیس هیأت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو هم تأکید کرد که درباره سرنوشت بشار اسد هیچ‌گاه مذاکره نخواهیم کرد. بشار الجعفری گفت: هدف هیأت مذاکره کننده دولت سوریه از مذاکره با معارضان تشکیل دولت فراگیر به رهبری بشار اسد است. در خبری دیگر کاخ کرملین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی موافقت کردند که به همکاری نزدیک خود در سوریه از طریق سرویس های اطلاعاتی و وزرای دفاع، ادامه دهند.

از سویی ولادیمیر پوتین با ارسال پیامی روز استقلال سوریه را به بشار اسد تبریک گفت و تاکید کرد که روسیه به کمک‌های خود به دمشق در راستای مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد. عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهوری الجزایر هم در نامه‌ای به بشار اسد، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ژنو به سرانجام مطلوبی برسد. وی در سالگرد خروج نیروهای فرانسوی از سوریه (۱۷ اوریل ۱۹۴۶) به بشار اسد نامه نوشت و این مناسبت را که در سوریه به «عیدالجلاء» معروف است، تبریک گفت.

خبر دیگر اینکه فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه از امروز سفر دو روزه خود به جمهوری چک را آغاز کرد تا اولین سفر رسمی یک مقام سوری در این سطح به اروپا از آغاز بحران این کشور در پنج سال گذشته باشد.

نسخه مناسب چاپ