تشریح دلایل ریزش سنگین شاخص بورس
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی گفت: نرخ سود بانکی برای رسیدن به رونق اقتصادی، باید کاهش یابد و دولت در مقابل واردات کالاهای مصرفی با وضع تعرفه مناسب از تولید داخل حمایت کند.

علیرضا عسکری مارانی در گفتگو با فارس، در مورد کاهش بیش ۱۵۰۰ واحدی شاخص بورس تهران در روز اول هفته گذشته گفت: افت شاخص بورس علت طبقه‌بندی خاصی ندارد، چون در بازار و بنگاه‌های اقتصادی اتفاق خاصی نیافتاده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی گفت: بخشی از کاهش شاخص مربوط به قبل از عید و اوایل سال جاری است که نگاه بلند مدت مثبت بعد از برجام سیاسی اتفاق افتاد که امیدوار بودند، در برجام اقتصادی هم تحولی ایجاد شود، اما این اتفاق نیفتاد.

وی افزود: از طرفی کم کم صورت‌های مالی شرکت‌ها در سال ۹۴ و نیز پیش‌بینی صورتهای مالی سال ۹۵ منتشر می‌شود و این موارد باعث کاهش شاخص بورس می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی تاکید کرد: علیرغم اینکه دولتی‌ها از کاهش نرخ سود بانکی زیاد حرف زدند، اما در عمل خبری نشد و نرخ‌ها کاهش پیدا نکرد.

وی تاکید کرد: هنوز تکلیف قانون بودجه ۹۵ و نیز برنامه ششم توسعه روشن نشده و شرکت‌ها نمی‌توانند مطابق با آن وضع‌ مالی سال ۹۵ خود را مشخص کنند و این ابهام در صورت‌های مالی هم بی‌تأثیر نیست.

عسکری مارانی افزود: مشخص نبودن وضعیت بودجه و برنامه باعث شده انگیزه‌ای برای فروش سهام شرکت‌های بورسی تقویت شود.

وی گفت: با وجود اینکه قیمت کالاهای جهانی مانند فولاد، روی و حتی نفت خام رشد کرده است، باید اثر مثبت آن را در بازار ملاحظه می‌کردیم، اما هنوز مردم اثر مثبت این افزایش قیمت‌ها را حس نکرده‌اند.

این مدیر بورسی افزود: از طرفی مدیران دولتی تدبیر خوبی در مورد تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌ها نداشتند و اجازه ندادند که تجدید ارزیابی دارایی در سرمایه شرکت‌ها اعمال شود، در حالی که دولت هم به عنوان یکی از ذی‌نفعان در شرکت‌هایی که سهامدار است باید مانند سایر ذینفعان رفتار کند. عسکری مارانی افزود: مثلاً در بنگاهی مانند ایران‌خودرو که تجدید ارزیابی انجام می‌شود و هزینه استهلاک را به عنوان قیمت تمام شده می‌پذیرند باید همه ذی‌نفعان از جمله دولت به عنوان بخشی از سهامدار این شرکت هم باید این مسئله را قبول کند در صورت‌های مالی استهلاک منعکس شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: نرخ سود بانکی در شرایطی که تورم کاهش پیدا کرده باید به صورت شلاقی کاهش پیدا کند، اما نرخ سود سپرده‌ها بالای ۲۰ درصد و نرخ صکوک بدون ریسک در بازار ۲۳ درصد است و این نرخ‌ها اجازه نمی‌دهد، کسی در بازار سرمایه ورود پیدا کند.

عسکری مارانی افزود: از طرفی سرمایه‌گذاری در بازار پول و بانک بدون مالیات است، اما در بازار سرمایه شرکت‌ها ۲۵ درصد مالیات می‌دهند و بازار پول معاف از مالیات بوده و وزیر اقتصاد بر این مسئله تاکید کرده است.این فعال بورسی افزود: البته کاهش شاخص بورس پایه‌ای نیست و ممکن است بازار چند روز نگران حرف‌های مسئولان باشند، اما مسئولان بازار وضعیت را رصد می‌کنند و مشکل حل می‌شود.

عسکری مارانی در مورد اینکه آیا صحبت‌های سیف رئیس کل بانک مرکزی باعث کاهش شاخص بورس شده است؟ گفت: البته آقای سیف به عنوان یک فرد اقتصادی و سیاسی سخن گفته است، اما واقعیت این است که در برجام طرف مقابل حرف‌هایی زده است، اما در عمل هنوز دستاوردی نصیب اقتصاد کشور نشده، یعنی حرف‌هایی زده شده، اما در عمل اتفاقی نیفتاده است. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملی در مورد بازگشایی ارتباط بانکی گفت: هنوز سوئیفت باز نشده و کاسبی شرکت‌های ایرانی با کشورهای دیگر انجام نشده، هنوز خطوط اعتباری ال‌سی‌ها باز نشده، باید دو بانک از کشورهای طرف معامله با هم ارتباط بگیرند و سپس ال‌سی باز شود که هنوز این اتفاق نیفتاده است و ارتباط برقرار نشده است.

عسکری مارانی در مورد کاهش نرخ سود بانکی گفت: اگر سود بانکی کاهش یابد، رونق ایجاد می‌شود البته برخی اقتصاددانان دولت تفسیرهای متفاوتی دارند، اما در آلمان که تورم ۲ درصد است، اگر کسی پول در بانک سپرده‌گذاری کند، در پایان سال فقط نیم درصد به او سود می‌دهند و یا در کانادا ۷ تا ۸ دهم درصد سود می‌دهند، در حالی که تورم کانادا ۵ر۲ درصد است، یعنی آنجا سود بانکی از تورم کمتر است و برعکس تورم سه برابر سود بانکی می باشد، اما در ایران تورم کاهش پیدا کرده و سود بانکی پایین نیامده است.

نسخه مناسب چاپ