تأکید استاندار «مسندم» عمان و مدیرعامل منطقه آزاد قشم بر توسعه روابط اقتصادی
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: استاندار «مسندم» عمان و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بر تحکیم روابط اقتصادی و برقراری سفرهای هوایی و دریایی بین ۲ کشور ایران و عمان از طریق جزیره قشم تاکید کردند.

«خلیفه‌بن‌المرداسی» استاندار مسندم عمان در رأس هیأتی برای حضور در نشست رسمی و بررسی پیشرفت تعهدات طرفین در توافقات انجام گرفته، وارد جزیره قشم شد و از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و چند تن از معاونان این سازمان مورد استقبال قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این دیدار از «طرح جامع ارتباطی خلیج فارس» با محوریت پل و اتصال قشم به سرزمین اصلی به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها برای تقویت فعالیت‌های اقتصادی این منطقه نام برد و گفت: با ایجاد ۹۲ کیلومتر راه‌آهن، ۸۶ کیلومتر بزرگراه و توسعه اسکله کاوه برای پهلوگیری شناورهای با تناژ بالا، شرایط ویژه‌ای برای ترانزیت کالا از قشم به کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز همسایگان شمالی ایران فراهم می‌شود.

تولید ۸۴ هزار تن ماهی در قفس در بخش فعالیت‌های شیلانی و تولید انواع میوه‌های گلخانه‌ای در بخش کشاورزی با استفاده از سیستم‌های نوین از موضوعاتی بود که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم برای هیأت عمانی تشریح کرد.

مؤمنی در بخش دیگری از معرفی ظرفیت‌های قشم، بر آمادگی صادرات آب شیرین و برق به عمان با راه‌اندازی ۲ نیروگاه سیکل ترکیبی در این منطقه تاکید کرد.

او اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک با راه‌اندازی خط دریایی بین «بندر بهمن» قشم و «بندر خصب» عمان و خط هوایی قشم به مسقط شاهد تردد مسافران بین ۲ کشور باشیم.

وی اعلام کرد: برای جذب گردشگر به‌ویژه از کشورهای اسلامی با توجه به ظرفیت‌های فراوان گردشگری از جمله وجود طولانی‌ترین غار نمکی جهان در این جزیره، جنگل‌های دریای حرا، خلیج دلفین‌ها، سایت تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های پوزه عقابی، دره ستاره‌ها، تنگه چاهکوه، ایجاد فضای مسابقات اتومبیلرانی آفرود، پیست شترسواری و اسبدوانی و ایجاد ورزش‌های آبی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

خلیفه‌بن المرداسی‌بن احمد البوسعیدی هم از قشم به عنوان یک جزیره مستعد برای فعالیت‌های مختلف اقتصادی نام برد.

وی راه‌اندازی خط هوایی و دریایی بین قشم و عمان را برای تقویت فعالیت‌های اقتصادی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم فعالان اقتصادی عمان از شرایط مهم این منطقه برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

نسخه مناسب چاپ