عارف: مردم صاحبان اصلی گفتمان اصلاحات هستند
سرویس شهرستان‌ها: منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم شورای اسلامی استمرار حضور گسترده مردم در مرحله دوم انتخابات را انتظار خود خواند و گفت: برطرف کردن مشکلات اقتصادی اولویت مجلس دهم خواهد بود چرا که مردم صاحبان اصلی گفتمان اصلاحات هستند. ‏

به گزارش ایرنا، محمدرضا عارف در جمع طرفداران رامین نورقلی پور نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه کردکوی، بندرگز، بندرترکمن و گُمیشان که در شهرستان ساحلی ترکمن برگزار شد، اظهار داشت: تجربه نشان داده که در دور دوم انتخابات مشارکت کاهش یافته و مردم کمتر پای صندوق می‌آیند اما باید این همبستگی را ادامه دهیم؛ این حضور وظیفه ملی و میهنی است که همگی برای مشخص شدن تک تک کرسی‌های مجلس شورای اسلامی به میدان بیایند.

وی اضافه کرد: مردم سرمایه‌های این نظام هستند و لازم است همگان در انتخابات حضور یابند.

عارف با بیان این که ما برای مجلس دهم برنامه داریم اظهار داشت:‌ رفع مشکلات اشتغال جوانان، آسیب‌های اجتماعی، حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و برطرف کردن مشکلات اقتصادی مهم‌ترین اولویت‌های مجلس دهم است.

*حل مشکلات جامعه

محمدرضا عارف در همایش اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان در حمایت از کاندیداهای لیست امید حوزه انتخابیه گرگان و آق‌قلا در مکتب الحسین(ع) شهرستان گرگان افزود: تلاش داریم تا از طریق صاحبان گفتمان(مردم) مشکلات جامعه را حل کنیم.

وی اضافه کرد: تلاش مردم در واقع با به میدان آمدن در عرصه‌های مختلف از جمله انتخابات به ثمر می‌رسد که از دوران انقلاب تاکنون همین گونه بوده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر مسیر ۷ اسفند ۱۰ اردیبهشت ادامه یابد، بدون شک این مسیر تکمیل و همچنان رو به رشد خواهد بود.

به گفته عارف، بعد از تغییر در قوه مجریه و حاکمیت تدبیر و امید مردم گام دیگری برای تغییر قوه مقننه برداشتند، زیرا می‌دانستند که مجلس در راس امور است و باید زمینه ساز و همراه‌کننده مسیر توسعه همگام با دولت باشد و از اختیارات قانونی برای نظارت استفاده کند و در راس فعالیتش نیز مبارزه با فقر، فساد و تبعیض به عنوان دغدغه امروز جامعه را قرار دهد.

وی با بیان این که با همین نگاه در جبهه اصلاحات به توافق رسیدیم و مردم نیز از لیست ما حمایت کردند، اضافه کرد: در شورای اصلاح طلبان نگاه ما قیم مابانه نیست بر همین اساس بیشتر گروه‌ها و طیف‌ها در مجموعه ما قرار گرفتند.

وی با بیان دستاوردهای دولت یازدهم اظهار داشت: در موضوع برجام به دو هدف خود که یکی لغو تحریم و دیگری پذیرفتن مشروعیت استفاده از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای بود رسیدیم و امروز تمام سعی و تلاش دولت در این است که برجام دستور کار کشورهای طرف ما باشد و البته دولت نیاز دارد تا یک پشتوانه قوی مردمی به همراه داشته باشد.عارف افزود: اگر ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود بدون شک پویایی اقتصاد و مقاوم سازی آن را در همه زمینه‌ها به همراه دارد که می‌توان در این مسیر متکی به نیروی درونی شد تا رشد اقتصادی ۸ درصدی و بیکاری و تورم تک رقمی که در برنامه دیده شده است، به ثمر برسد.

وی با اشاره به حضور بیش از ۸۰ درصدی مردم گلستان در مرحله اول انتخابات مجلس دهم که از حد نصاب کشوری نیز بالاتر بود و رتبه نخست مشارکت را از آن خود کرد، اظهار کرد: این میزان مشارکت در مرحله دوم باید حفظ و حتی ارتقا یابد.

او در خصوص ابطال آرای مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در مجلس دهم گفت: بر اساس قانون مجلس که شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده است، بعد از برگزاری انتخابات و تایید آن توسط شورای نگهبان دیگر رد صلاحیت از حوزه اختیارات شورای نگهبان خارج می‌شود و فقط مجلس می‌تواند در زمینه صدور اعتبارنامه بررسی صلاحیت داشته باشد.

وی افزود: در این خصوص پیگیری‌های قانونی و حقوقی را انجام داده‌ایم و بطور جدی آن را دنبال می‌کنیم. ‏

* رویکرد مجلس آینده

منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم شورای اسلامی در دیدار آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان گفت: شعار و رویکرد ما در مجلس آینده همدلی و همبستگی با رقیبان به منظور حل مشکلات اصلی جامعه بویژه مسائل اقتصادی است.

عارف افزود: برای حل مشکلات کشور برنامه ۱۲۸ بندی به مردم ارائه دادیم که جزو تعهدات ما است و در این زمینه اصلاح ساختار اقتصادی، توجه به مساله اقتصاد مقاومتی، مسائل اجتماعی و مبارزه جدی با فساد مهمترین آن است.وی اظهار داشت: یکی دیگر از مسائلی که در مجلس دهم پیگیر خواهیم شد کمک به کوچک سازی دولت و واگذاری امور به بخش خصوصی و واگذاری امور شهرها به شوراها است یعنی ما خدمات را تا پشت در شهرها می‌آوریم و سپس ادامه مسیر را به نمایندگان مردم واگذار می‌کنیم، البته این شیوه در برنامه سوم وجود داشت اما در سال ۸۳ متوقف شد.

وی ادامه داد: امروز در خصوص اصل ۴۴ قانون اساسی (موضوع خصوصی سازی) گیرها رفع شده و معتقدیم با حل این معضل عنان مدیریت شهری باید در دست شوراها باشد و در واقع یک سیستم مدیریت واحد شهری در کشور حکمفرما و اجرا شود.‏

عارف یادآور شد: نیروهای ما دنبال مقام سیاسی نیستند بلکه حل مشکلات مردم از مهمترین دغدغه‌های آنان است و امید داریم نیروهایی که در مرحله دوم به مجلس راه خواهند یافت، همسو و کمک رسان ما باشند.

* ‏پایبندی بر تعهدات مردم کردستان

‌محمد رضا عارف در گردهمایی حامیان لیست امید در استان کردستان در مجتمع فرهنگی ـ هنری فجر سنندج گفت: مردم کردستان جزو پیشتازترین حامیان تفکر اصلاحات در کشور هستند و بر تعهدات خود در خرداد ۹۲ نسبت به کردستانی‌ها پایبند هستیم.

عارف اظهار داشت: کردستان استان عشق، ادب و معرفت است و به مردم این استان افتخار می‌کنیم.

گردهمایی حامیان لیست امید در استان کردستان با حضور محمد رضا عارف، به منظور حمایت از «سالار مرادی» در حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران و امید کریمیان در حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد برگزار شده بود.وی افزود: هیچگاه حضور حماسی مردم این استان در مسجد سنندج در سال ۹۲ را فراموش نمی‌کنیم چرا که استقبال پرشور آنان از جریان اصلاحات در خرداد ۹۲ فضای کشور را عوض کرد.

عارف اضافه کرد: مردم کردستان پیشینه ممتازی دارند و همواره از مطالبات برحق خود در راستای مطالبات بزرگتر ملی گذشت کرده‌اند و این شجاعت کردستانی‌ها وظیفه مسئولان را برای خدمت به آنان سنگین‌تر می‌کند.

وی اظهار داشت: در خرداد ۹۲ ما تعهداتی به مردم کردستان دادیم و هنوز هم بر این تعهدات پایبند هستیم و بر این عقیده هستیم که آن تعهداتی را هم که اعلام کردیم حداقل حقوقی است که وظیفه داریم برای مردم کردستان عملی کنیم.

وی اظهار داشت: اولین خروجی مجلس دهم برنامه ششم توسعه خواهد بود و در این مسیر نیز ما قصد داریم با شعار اصلی خود که امید و آرامش است به صورت نرم افزاری زمینه را برای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای و حاکم شدن تفکر اصلاحات فراهم و در بعد سخت افزاری نیز بر رونق اقتصادی تاکید کنیم.

نسخه مناسب چاپ