آموزش‌های مهارت فنی و حرفه‌ای به روز می‌شود
قزوین – خبرنگار اطلاعات: آموزش‌های مهارت فنی و حرفه‌ای در رشته‌های ‏IT‏ و ‏ICT‏ در مراکز آموزشی کشور به روز می‌شود.

قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در آیین تکریم و معارفه مدیر کل سازمان فنی و حرفه‌ای استان قزوین،افزود: اگر آموزش‌های مهارتی نتواند با پیشرفت تکنولوژی پیش رود در واقع علم بلااستفاده به شمار می‌آید و باید با تغییر ساختار و تجهیز مراکز آموزشی،آموزش‌ها را به روز کرد.

رحمت الله رحمتی تاکیدکرد: با توسعه رشته‌های آموزشی همچون ‏IT‏ و ‏ICT‏ باید از آموزش‌های فضا‌های مجازی در ارتقاء مهارت‌های فنی و حرفه‌ای بهره‌مند شد.

وی با اشاره به وجود ۷۰۰ مرکز آموزشی فنی و حرفه‌ای دولتی و ۸۰۰۰کارگاه آموزشی بخش خصوصی در سطح کشور گفت: نگاه سازمان فنی و حرفه‌ای این است که بخشی از این زنجیره گسترده و فرآیند آموزش فنی و حرفه‌ای برون سپاری و به آموزشگاه‌های آزاد واگذار شود

به گفته وی سازمان می‌تواند تشخیص استانداردهای آموزشی و برگزاری آزمون‌های پایان دوره مهارت و صلاحیت حرفه‌ای را بر عهده گیرد و حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای به بخش خصوصی واگذارشود.

قائم مقام سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به پیش بینی برگزاری ۲ میلیون و ۵۰۰ نفر دوره آموزش فنی و حرفه‌ای در سال جاری در آموزشگاه‌های کشور،گفت: در حال حاضر ۸۰۰۰ استاندارد شغلی فنی و حرفه‌ای تهیه شده است که به علاقمندان رشته‌های فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود.رحمتی با تاکید براین که «آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید تقاضا محور باشد»گفت: تاکنون آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عرضه محور بوده است درحالی که آموزش‌ها بدون مهارت‌های اجتماعی هستند و از این رو توانایی‌های جسمی و خانوادگی افراد برای آموزش‌ها باید شناسایی شود. وی یاد آورشد: بر اساس برنامه‌ریزی سازمان فنی و حرفه‌ای نیاز است آموزش‌ها بر اساس اطلس مهارت کشور و آمایش سرزمین طرح ریزی شود و این کار با تغییر روش آموزشی، تجهیزات نوین و توجه به نیروی انسانی جوان امکان پذیر خواهد شد. او با اشاره به برگزاری جشنواره مهارت و مهارت آموزی در سطح ملی و بین‌المللی با هدف شناسایی استعداد‌های نیروی جوان کشور، افزود:شناسایی این استعداد‌ها می‌تواند نقش کوچکی در اشتغال، آموزش و هدایت جوانان برای یافتن شغل مناسب داشته باشد. رحمتی همچنین خواستار حمایت‌های مالی سیستم بانکی کشور از مهارت آموزان برای ایجاد بنگاه‌های کوچک اقتصادی شد و تاکید کرد: توقع داریم منابع مالی و سیستم بانکی کشور، این سازمان را همراهی کنند تا افراد با مدرک فنی و حرفه‌ای و آمادگی برای ایجاد شغل مورد حمایت قرار گیرند.

در این آیین با قدردانی از خدمات ۶ ساله سید محمد حسینی مدیرکل پیشین سازمان فنی و حرفه‌ای استان قزوین، مهندس منصور جلیلوند به عنوان مدیر کل جدید معرفی شد.

نسخه مناسب چاپ