کوتاه آموزشی
مدارس نمونه دولتی جایگزین مدارس سمپاد می‌شوند

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در واکنش به حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد گفت: مکانیزم جایگزین مدارس سمپاد، مدارس نمونه‌دولتی است و تفاوت قابل ملاحظه میان آنها نیست.

اسفندیار چهاربند در گفتگو با مهر افزود: تمامی دانش‌آموزان استعداد برتر که در پایه نهم بودند به شرط داشتن معدل ۱۷به دوره دوم متوسطه هدایت شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: بیشتر از ۲۳۰ ظرفیت برای مدارس سمپاد نداشتیم به این دلیل اگر فراخوانی داده می‌شد حدود ۳۰ هزار نفر داوطلب می‌شدند .

وی افزود: در هیچ جای دنیا برای ۲۳۰نفر آزمون برگزار نمی شود که در بازه زمانی ۴ماهه دانش‌آموزان را درگیر کنند و در نهایت اتفاق خاصی نیفتد. وی در پاسخ به این پرسش که بسیاری از دانش‌آموزان خود را آماده ورود به مدارس سمپاد کرده بودند تکلیف آنان چه می‌شود گفت: مکانیزمی جایگزین مدارس سمپاد، مدارس نمونه دولتی است و در روزهای آینده دفترچه آن توزیع می‌شود.

ثبت نام اول ابتدایی، خرداد آغاز می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش زمان ثبت‌نام از دانش‌آموزان سال اول ابتدایی را ابتدای خرداد ماه اعلام کرد.

به گزارش مهر، محمد دیمه‌‌ور در جمع خبرنگاران گفت: ثبت‌نام در دوره ابتدایی فقط در پایه اول انجام می‌شود و کار ثبت‌نام از دانش‌آموزان سایر پایه‌ها به طور خودکار و بدون نیاز به حضور فیزیکی والدین، اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی از ابتدای خرداد ماه ۹۵ آغاز خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده خانواده‌ها در هنگام مراجعه به مدرسه برای ثبت‌نام فرزندشان ضمن دریافت فرم سنجش بدو ورود برای شناسایی استعدادهای دانش‌آموزان و سنجش وضعیت سلامتی دانش‌آموزان به مراکز سنجش معرفی می‌شوند.

آغازثبت‌نام مهمانی دانشجویان

سامانه خدمات آموزشی سازمان امور دانشجویان برای ثبت درخواست مهمانی دانشجویان از اول اردیبهشت ماه فعال شد.

به گزارش مهر، سامانه خدمات آموزشی سازمان امور دانشجویان به نشانی http:ررmad.saorg.irبرای ثبت درخواست نقل و انتقال و مهمانی دانشجویان از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه فعال شد.

دانشجویان می‌توانند درخواست‌های خود را تا ۳۱ اردیبهشت ماه در این سامانه ثبت کنند.

متقاضیان پس از ثبت نام در سامانه خدمات آموزشی سازمان امور دانشجویان کد رهگیری دریافت می‌کنند که پی‌گیری وضعیت درخواست متقاضیان از طریق کدرهیگری امکان‌پذیر خواهد بود.

در شرایط عمومی و اختصاصی نقل و انتقال دانشجویان آمده است: در این سامانه تمامی دانشجویان دانشگاه‌های دولتی اعم از روزانه و شبانه و دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای امکان ثبت تقاضای میهمانی و انتقال را دارند. به دانشجویان میهمان خوابگاه تعلق نمی‌گیرد، دانشجویان دوره روزانه در صورت مهمانی ملزم به پرداخت شهریه هستند.

همچنین در صورت مغایرت اطلاعات و مدارک ارسالی با درخواست، حق هرگونه مهمانی و انتقالی از دانشجویان سلب می‌شود .

واگذاری اختیار پذیرش بورسیه‌ها به دانشگاه‌ها

وزیر علوم ،تحقیقات وفناوری اعلام کرد: اختیار پذیرش بورسیه‌ها به دانشگاه‌ها واگذار شده است.

به گزارش مهر، محمدفرهادی ا ظهار داشت: به دانشگاه‌ها اعلام شده که تعیین کنند در چه رشته‌هایی و به چند نفر دانشجو نیاز دارند و بر همان اساس بورسیه‌های خود را تعیین کنند.

وی افزود: در این شیوه افراد متقاضی تحصیل به صورت بورسیه، پس از آزمون‌های کتبی و شفاهی و مصاحبه‌های تخصصی معرفی می‌شوند که بر‌این‌اساس در سال گذشته ۱۰۰ نفر در کشور بر اساس نیاز دانشگاه‌ها به اعضای هیئت علمی، بورسیه شدند. وی همچنین در‌خصوص پذیرش دانشجویان در دوره تحصیلات تکمیلی گفت : بسته به چارچوب و سقف ظرفیت‌های دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد تا ۲۰ دانشجو و در مقطع دکترا بین پنج تا هفت نفر پذیرش می‌شوند.

استادان سرآمد دانشگاه آزادمعرفی خواهند شد

مدیر دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد از معرفی استادان سرآمد علمی تحت عنوان جایزه امام خمینی (ره) خبر داد و گفت: این جایزه در جشنواره فرهیختگان دانشگاه ارائه خواهد شد.

داوود ثمری در گفتگو با مهر گفت: چهارمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد همزمان با ۳۴‌‌امین سالگرد تاسیس این دانشگاه در ۳۰ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

وی افزود: در روند برگزاری این جشنواره ۳ نفر از استادان سرآمد علمی این دانشگاه نشان طلایی، نقره‌ای و برنزی با عنوان جایزه ویژه امام خمینی‌(ره) را دریافت خواهند کرد که این افراد از نظر سطح علمی و آموزشی نسبت به دیگر استادان این دانشگاه در سطح بسیار بالایی قرار خواهند داشت.

وی عنوان کرد: برگزیدگان این جایزه علاوه بر دریافت نشان ویژه و جوایز نقدی، گرنت پژوهشی(تسهیلات پژوهشی) نیز دریافت خواهند کرد تا از طریق این گرنت بتوانند فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی خود را ادامه دهند. مدیرکل دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه آزاد از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و تجاری همزمان با ۳۴امین سالگرد تاسیس این دانشگاه خبر داد و گفت: این نمایشگاه از ۳۰ اردیبهشت ماه تا ۵ خردادماه برگزار خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ