امروز در تاریخ
سالروز تاسیس رادیو ایران
پنجم اردیبهشت ۱۳۱۹ رادیو تهران در محل بی سیم پهلوی (باغ بی سیم ـ خیابان شمیران ـ چهارراه سید خندان) و با استفاده از دو فرستنده ۲۰ کیلو واتی و دو کیلو واتی موجود ویژه ارسال تلگرام آغاز بکار کرد و سه بار در شبانه روز به فاصله هشت ساعت از هم، اخبار داخله و خارجه و تفسیرهای مربوط را پخش می‌کرد. از آنجاکه نوار ضبط صوت ساخته نشده بود برنامه های رادیو تهران ـ از موسیقی تا گفتار و نمایش به صورت زنده پخش می شد و ابتکاری بود، نه اقتباس از کشورهای دیگر. اعضای ارکستر عمدتا درجه داران موزیک ارتش بودند.

سالروز شکست عملیات نظامی آمریکا در صحرای طبس
پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ عملیات نظامی «مافوق سرّی» آمریکا علیه ایران، در صحرای طبس با کشته شدن هشت نظامی آمریکایی و از دست رفتن یک هواپیمای سی ـ ۱۳۰ و چند هلی کوپنر با شکست رو به رو و ادامه آن لغو شد.

جنگ واشنگتن با اسپانیا
دولت واشنگتن ۲۵ اپریل سال ۱۸۹۸ به اسپانیا اعلان جنگ داد. واشنگتن قبلا از اسپانیا خواسته بود که مسئله کوبا را از راه مسالمت آمیز حل کند . برخی از کوبائیان از مدت ها پیش خواهان استقلال بودند و چندبار بر ضد اسپانیا دست به انقلاب و عملیات مسلحانه زده بودند. انفجار یک کشتی نظامی آمریکایی که نام ایالت میناین کشور برآن نهاده شده بود در آبهای هاوانا، بهانه مناسبی به دست دولت واشنگتن داد تا با اسپانیا وارد جنگ شود. مورخان این جنگ را سرآغاز «امپریالیست شدن دولت واشنگتن» نوشته اند.

نخستین نبرد تانک ها در تاریخ
۲۴ اپریل ۱۹۱۸ جبهه ویلر برتونو (فرانسه، آخرین سال جنگ جهانی اول) شاهد نخستین نبرد تانک بود. در این نبرد ۳ تانک آلمانی و ۳ تانک انگلیسی یکدیگر را می کوبیدند. شمار کل تانک های آلمان در زمان این نبرد، ۲۱ دستگاه گزارش شده است. «تانک» به عنوان یک جنگ افزار در سال ۱۹۱۷ ساخته شد و قبلا ارتش انگلستان از آن در نبرد با افراد پیاده و سنگرنشین استفاده می کرد که آلمان نیز تانک به جبهه فرستاد.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

نسخه مناسب چاپ