چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۵۵ (برابر با ۲۵ ربیع‌الثانی ۱۳۹۶، ۲۵ آوریل ۱۹۷۶) نقل شده است
مجسمه «رئیس علی» در بوشهر نصب می‌شود
بندربوشهر ـ خبرنگار اطلاعات: به همت مردم بندر بوشهر بزودی مجسمه «رئیس علی دلواری» شجاع دلیر تنگستانی در یکی از میدان‌های این شهر نصب می‌شود. گروهی از مردم بوشهر اخیراً طی پیشنهادی که تسلیم انجمن شهر، شهرستان و استان بوشهر کردند تقاضا نمودند ترتیبی داده شود تا آنها با هزینه خود و بوشهر‌های مقیم شهرهای دیگر مجسمه‌ای از رئیس‌علی دلواری تهیه و با نظارت اداره فرهنگ و هنر استان بوشهر، در نقطه مناسبی از بندر بوشهر نصب کنند.

اجساد مهندس ابتهاج و همراهانش هنوز پیدا نشده است
با گذشت نزدیک به دو روز و با همه تلاشی که دهها نفر اعضای گروه امداد ژاندارمری، غواصان، افراد رنجر، افراد محلی و کارگران کارخانجات مهندس احمد علی ابتهاج به خرج دادند، هنوز اتومبیل ابتهاج یا راننده و سرنشینان آن پیدا نشده و اعضای خانواده، فامیل، بستگان،‌ آشنایان و دوستان مهندس ابتهاج کماکان در انتظار پایان عملیات گروه امداد هستند. هنوز بدرستی مشخص و معلوم نشده که آیا احمدعلی ابتهاج، پروین قدس جورابچی (خواهرزاده ابتهاج) مونا و رامین کوچک‌زاده(فرزندان پروین قدس جورابچی) و محمد شخصیان راننده ابتهاج در چه وضعی هستند؟ آیا در قعر رودخانه خفه شده‌اند یا جریان تند آب آن‌‌ها را با خود برده است.

لهستان از ایران کفش، فرش، یخچال و تریکو می‌خرد
دیروز پس از ملاقات کوشفسکی معاون بازرگانی داخلی لهستان با سناتور طاهر ضیائی رئیس اتاق ایران اعلام شد: امسال حجم خرید لهستان از بخش خصوصی ایران به ده میلیون دلار می‌رسد. سال گذشته این کشور ۶۰۰ میلیون ریال کالا ـ معادل ۵ر۸ میلیون دلار ـ از بخش خصوصی ایران خرید کرد.
وی که در رأس یک هیات ۹ نفری اقتصادی به تهران آمده است، در این مذاکرات پیرامون توسعه روابط اقتصادی دو کشور گفتگو کرد و اعضای هیات نیز با بازرگانان و صاحبان صنایع ایران پیرامون خرید یخچال، کفش، فرش ماشینی، تریکو و بعضی از لوازم خانگی به مذاکره پرداختند.

پشم گران شد
قیمت انواع پشم خارجی در این هفته ترقی کرد و زمینه بعضی از اقلام آن کم شد. خبرنگار ما می‌نویسد: قیمت پشم در بورس‌های مهم جهان ۱۰تا۱۵ درصد ترقی کرد و قیمت پشم سفید نیوزیلندی به کیلویی ۲۵ر۳ تا ۴۰ر۳ دلار رسیده است. درصورتی‌که قیمت این محصول در ایران تا این هفته همچنان ثابت مانده و حتی نرخ بعضی از پشم‌های محصول خارجه و داخله قریب ۵ درصد هم تنزل کرده بود.

۲۰۰ تن برگه به خارج فروخته شد
۲۰۰ تن برگه زردآلو با ایالات متحده آمریکا و چند کشور اروپایی مورد معامله قرار گرفت.
قیمت برگه فروخته شده به کشورهای اروپایی هرتن حدود ۸۰۰ دلار و با ایالات متحده هرتن ۱۰۰۰ دلار بوده است. علت بالا بودن قیمت برگه مورد معامله با آمریکا، مرغوب بودن آن می‌باشد. چون آمریکائی‌‌ها اصولاً خریدار برگه زردآلو درجه یک و ممتاز می‌باشند و به همین جهت قیمت کلیه برگه‌های مورد معامله با کشور مذکور بیش از سایر کشورها بوده است.

بهروز وثوقی خبرنگار عکاس را مضروب کرد
بهروز وثوقی‌ ـ هنرپیشه سینمای فارسی و گروهی از همدستانش شب گذشته یک خبرنگار عکاس روزنامه اطلاعات را مورد ضرب و شتم قرار دادند، و علاوه بر شکستن یک دستگاه دوربین عکاسی، به جیپ حامل خبرنگاران و بی‌سیم آن نیز خسارت زدند.
حادثه زمانی آغاز شد که مرتضی خاکی، خبرنگار عکاس و محمد ویژگان ـ خبرنگار به هنگام بازگشت از یک مأموریت ۲۴ ساعته به تهران، در نزدیکی امامزاده هاشم اتومبیل ژیانی را دیدند که به کوه برخورد کرده است. تصمیم گرفتند از اتومبیل حادثه دیده عکس بگیرند و در صورتی‌که سرنشینانش نیاز داشته باشند، به آنها کمک کنند. بدین‌منظور، مرتضی خاکی پیاده شد و به سوی اتومبیل حادثه دیده رفت، اما قبل از آنکه سرگرم عکسبرداری شود ، یک اتومبیل آخرین مدل از نوع (ب ـ ام ـ و) رسید و گروهی از آن پیاده شدند و بدون حتی کلامی توضیح، وی را بباد کتک گرفتند. بعداً معلوم شد سردسته ضاربین بهروز وثوقی است.

code

نسخه مناسب چاپ