کوتاه از سراسر جهان
 

خشم مردمی علیه اوباما پس از اصرار بر ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا

مهر: اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در خصوص لزوم حضور انگلیس در اتحادیه اروپا با خشم مردم انگلیس مواجه شد. باراک اوباما که بعد از سفر به عربستان، به انگلیس سفر کرد سخنانی را در خصوص لزوم باقی ماندن این کشور در اتحادیه اروپا ایراد کرد اما گویا این سخنان به مذاق مردم انگلیس خوش نیامد. کمپین موسوم به «به ترک رای دهید»، اوباما را به ریاکاری و دورویی متهم کرده است. بوریس جانسون، شهردار لندن هم گفته است که دیدگاه اوباما نامفهوم و ناهماهنگ است.

آماده باش ارتش سوییس برای مواجهه با پناهجویان

مهر: ارتش سوییس برای مواجهه با پناهجویان که به سمت مرزهای این کشور روانه شده اند به حال آماده باش در آمد. قرار است ۲۰۰۰ سرباز سوییسی برای اعزام به مرزهای کوهستانی این کشور به منظور مقابله با موج پناهجویان، آماده انتقال شوند. یک مقام امنیتی سوییس در این باره اظهار داشت: اگر اتریش هم اکنون «گذرگاه برنر» را ببندد، آنگاه سوییس به تنها معبر شمالی اروپا برای ورود پناهجویان تبدیل می شود. برآورد شده که بیش از ۳۰ هزار پناهجو در مدت کوتاهی به مرزهای سوییس برسند.

درگیری معترضان ضددولتی و پلیس فرانسه در پاریس

فارس: درگیری معترضان ضددولتی با نیروهای پلیس در میدان جمهوری پاریس به بازداشت ۱۲ نفر از تظاهرکنندگان منجر شد. در جریان این تظاهرات یک خودروی پلیس که در نزدیکی محل درگیری پارک شده بود، به آتش کشیده شد و به طور کامل از بین رفت و پلیس با پرتاب گاز اشک‌آور اقدام به متفرق کردن تظاهر کنندگان کرد.

«مادورو» مخالفان دولت ونزوئلا را تهدید به حبس کرد

ایرنا: «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، نمایندگان مخالف دولت را که به دنبال خشونت باشند، به حبس تهدید کرد. مادورو گفت: آنها که به دنبال خشونت باشند، راه زندان را پیدا خواهند کرد و فرقی‌ ندارد که نماینده مجلس باشند یا شخص دیگری، برای من مهم نیست. باید به قانون اساسی‌ احترام بگذارند. کسی‌ که به دنبال خشونت باشد، فقط راه میله های زندان را پیدا خواهد کرد.

اتحادیه اروپا فهرست سیاه پناهگاه‌های مالیاتی تنظیم می‌کند

فارس: کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پی افشای صدها هزار سند از اسناد پاناما درباره فساد مالی که به مقامات اروپایی ارتباط پیدا می‌کند، در خصوص تدوین و تنظیم فهرست مشترک پناهگاه‌های مالیاتی تا پایان تابستان آینده به توافق دست یافتند.

نسخه مناسب چاپ