برگزیدگان دومین جایزه جهانی اربعین معرفی شدند
 

سرویس فرهنگی، هنری: برگزیدگان دومین جایزه جهانی اربعین صبح دیروز در دو بخش عکس و فیلم با حضور چهره‌های فرهنگی و برخی از سفرای کشورهای اسلامی در خانه هنرمندان ایران معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار ما، آیین معرفی برگزیدگان دومین جایزه جهانی اربعین در دو بخش عکس و فیلم، با سخنان محمد حسین هاشمی، معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آغاز شد. وی در سخنانش گفت: گردهمایی عظیم اربعین حسینی، بزرگ‌‌ترین اجتماع مذهبی جهان از جهات مختلف است که می‌توان از آن به عنوان افتخار عالم اسلام و جهان تشیع یاد کرد.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگ افزود: خلق جلوه‌های عاشقانه و راز و نیاز خالصانه جمع زیادی از زائران و دلسوختگان حضرت سیدالشهدا(ع) از بیش از ۵۰ کشور جهان، از صحنه‌های بیاد‌ماندنی این رویداد عظیم است.

وی در ادامه سخنان خود، اظهار کرد: ثبت و ضبط جلوه‌های ماندگار این گردهمایی با عظمت از نگاه هنرمندان عکاس و فیلمبردار دارای جایگاه ارزنده‌ای است؛ از این‌رو جایزه جهانی اربعین در سال گذشته در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طراحی و اجرا شد و اکنون، شاهد برگزاری دومین دوره آن هستیم.

هاشمی ادامه داد: جایزه جهانی اربعین در نظر دارد از هنرمندانی که با این واقعه تاریخی الفتی دینی و معنوی داشته و در ثبت و ضبط این جلوه‌ها از نگاه دوربین مشارکت داشته‌اند، تقدیر و در تبیین و شناخت بهتر این رویداد سهم و نقش مهمی ایفا کند.

هاشمی ضمن اشاره به استقبال خوب هنرمندان در دو بخش فیلم و عکس این جشنواره گفت: دومین جایزه اربعین از اولین روزهای اعلام فراخوان با استقبال خوب هنرمندان در دو بخش فیلم و عکس مواجه شد. به طوریکه آثار رسیده به دبیرخانه در مقایسه با سال گذشته از رشد سه برابری برخوردار بودند و در بخش فیلم نیز هنرمندان فیلمساز با موضوعات گوناگون در بخش‌های مختلف مستند، داستانی و فیلم‌های کوتاه، آثار ارزنده‌ای را به دبیرخانه ارسال کردند تا جایی‌که انتخاب آثار برتر از میان آنها به سختی ممکن بود.

هاشمی همچنین، گفت: دبیرخانه جایزه جهانی اربعین امسال ۳ هزار و ۲۵۰عکس و ۵۱ فیلم کوتاه و بلند مستند و داستانی دریافت کرد. هیأت داوران در دو بخش مجزای عکس و فیلم، آثار رسیده را مورد ارزیابی قرار داد که در نهایت ۶۰ قطعه عکس به نمایشگاه راه یافت و شش هنرمند هم شایسته تقدیر شناخته شدند. در بخش فیلم نیز شش اثر لوح تقدیر دریافت خواهند کرد. وی در پایان سخنان خود، یادآور شد: در این راستا، ۱۲اثر برتر از کشورهای ایران، عراق، افغانستان و سوریه در هر دو بخش فیلم و عکس مورد تقدیر قرار خواهند گرفت و تندیس و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی، توسط رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر شخصیت‌های فرهنگی و هنری و سفرای کشورهای عراق، پاکستان، سوریه و افغانستان، به صاحبان این آثار اعطا خواهد شد.

دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دیگر سخنران این مراسم بود. وی در سخنان آغازین خود، راهپیمایی اربعین حسینی به سمت کربلا را حادثه عظیم بشری دانست و بر نقش بی‌بدیل و تأثیر مثمرثمر همایش مردمی در این رویداد بزرگ، تأکید کرد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اینکه اربعین حسینی فرصتی ویژه برای همه محبان سیدالشهدا(ع) است، اظهار کرد: پیاده‌روی اربعین حسینی، پدیده‌ای بی‌نظیر و ماندگار است؛ حرکت میلیونی مردم از اقصی نقاط جهان، گذشته از شگفتی این صحنه، پیام روشنی به همه جهانیان می‌دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: پیاده‌روی اربعین حسینی از جمله فرصت‌های ناب است که همگان با هر نیتی به سمت یک مقصد که امام معصوم(ع) است، در حرکت هستند که همین مسأله ظرفیت خوبی را برای توسعه فرهنگ ولایت ایجاد می‌کند .

وی در پایان سخنان خود، خاطرنشان کرد: در مراسم امروز، آثار برتر از کشورهای ایران، عراق، افغانستان و سوریه در هر دو بخش فیلم و عکس با اهدای تندیس و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی تقدیر می‌شوند.

در ادامه، نفرات برگزیده بخش عکس این جشنواره به ترتیب، محسن راستانی، فاطمه سعید، سید انور الموسوی، محمدحسین، محمدموسی اکبری، علی دهقان و همچنین سعید نجاتی، سید حجت التجا، امیر حیدری، محمد الیاسری، نواب محمدی، احمد جان میرزایی به عنوان نفرات برگزیده بخش فیلم، معرفی شدند.

از دیگر برنامه‌های این مراسم می‌توان به پخش بیانات مقام معظم رهبری، قرائت بیانیه هیات داوران دومین جایزه جهانی اربعین، پخش فیلم‌های برگزیده دومین جایزه جهانی اربعین و فیلم کوتاه مروری بر نخستین دوره این جشنواره وقدر‌دانی‌ از هنرمندان و داوران اشاره کرد .

در پایان این مراسم نمایشگاه عکس دومین «جایزه جهانی اربعین»، که شامل ۶۰ عکس از کشورهای عراق، پاکستان، لبنان، سوریه، ایران، الجزایر می باشد، نیز افتتاح شد.

لازم به ذکر است در این مراسم آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در جهان اسلام، محمود صلاحی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، سید محمود دعائی، مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، منوچهر متکی، معاون بین‌الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام میثم امرودی، مشاور شهردار و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمد مجید الشیخ سفیر عراق در تهران، عدنان محمود سفیر سوریه در تهران، محمدافسر ره‌بین، رایزن فرهنگی افغانستان در تهران، حضور داشتند.

نسخه مناسب چاپ