مرکز علوم اعصاب جنوب کشور در شیراز ساخته می‌شود
شیراز ـ خبرنگار اطلاعات: یکی از بهترین مراکز علوم اعصاب جنوب کشور در شیراز ساخته خواهد شد و علوم پزشکی شیراز و استانداری فارس در این زمینه مصمم هستند.

پروفسور مجید سمیعی رئیس بیمارستان تخصصی علوم اعصاب‌ هانوفر آلمان با اشاره به این مطلب که تلاش خواهد شد تا این مرکز با در پیش گرفتن روندی رو به رشد در عرصه علوم اعصاب، نیاز شیراز و جنوب کشور را به مرکز فوق تخصصی در حال ساخت تهران رفع کند، افزود: تفاهمنامه‌ای با هدف توسعه ارتباطات علمی بین دانشگاه شیراز و مرکز علوم اعصاب ‌هانوفر در جهات مختلف با استاندار فارس و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیرازمنعقد شده است.

وی تبادل دانشجو در مقاطع فوق تخصصی و فلوشیپ را از دیگراهداف این تفاهم نامه دانست و افزود: یکی از اقداماتی که در قالب این تفاهمنامه انجام خواهد شد، اعزام استادان علوم اعصاب به شیراز و کمک به انتقال مطالب جدید علمی و شناسایی افراد برجسته در عرصه پزشکی و ایجاد بورسیه‌ای برای حضور متخصصان ایرانی در آلمان است.

پروفسور سمیعی با بیان این که از ۵ سال قبل کار ساخت مرکز بین‌المللی علوم اعصاب ایران در تهران آغاز شده است و امسال به پایان خواهد رسید، افزود: ایجاد چنین مرکزی در تهران، برای شیراز هم کمک‌کننده خواهد بود زیرا نمونه این مرکز در هیچ یک از کشورهای جهان وجود ندارد و امکان ایجاد مراکز تخصصی علوم اعصاب در تمام استان‌های کشورنیز وجود ندارد.

وی همچنین از اختصاص یک قطعه زمین ۱۰ هکتاری برای ساخت بنیاد علمی در شیراز با مشارکت مردم و خیرین خبر داد و گفت: در راه ساخت این مرکز مهم در شیراز خیرین می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.

سمیعی یادآور شد: با ایجاد این مرکز علمی و تحقیقاتی و درمانی در شیراز علاوه بر مردم فارس استان‌های جنوب کشور نیز از این مرکز بهره‌مند خواهند شد و بیماران ساکن کشورهای حاشیه خلیج فارس هم به این مرکز مراجعه خواهند کرد و در کنار این موضوع ساخت این مرکز پشتوانه‌ای نیز برای مرکز تهران خواهد بود.

رئیس بیمارستان تخصصی علوم اعصاب ‌هانوفر آلمان درباره اخلاق پزشکی و ارتباط غیرصمیمانه پزشک و بیمار در برخی از موارد نیزگفت: متاسفانه رابطه بین بیمار و پزشکان در ایران خوب نیست و شاهد این موضوع هستیم که بیمار رعایت پزشک را نمی‌کند و پزشک نیز وقتی تقاضای بیمار بالا می‌رود، عاصی می‌شود و بی‌اعتنایی می‌کند.

او در ادامه همچنین با اشاره به پایه‌ریزی حرکتی در راستای آموزش ۱۰۰ پزشک آفریقایی در زمینه تخصص مغز و اعصاب، گفت: طبق توافق انجام شده با دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ۲۰ نفر از پزشکان آفریقایی در دانشکده پزشکی شیراز دوره تخصصی مغز و اعصاب را طی خواهند کرد و این جای افتخار است.

نسخه مناسب چاپ