کوتاه فرهنگی
بازتاب قرآن در آثار خاقانی بررسی می‌شود

قرآن و قصه‌های قرآنی در اشعار خاقانی جلوه‌های گوناگون دارد و خاقانی به زیبایی از آن‌ها بهره برده و آن‌ها را در اشعار خویش به کار برده است. از تشبیه، استعاره، تلمیح تا اقتباس از بخشی از آیات قرآن در شعر او دیده می‌‌شود. آگاهی‌های او از دانش‌های متداول دینی در آن روزگار، نظیر علوم قرآنی و روایی و گفته‌های مفسران و سیره‌نویسان و مورخان و عالمان دین نیز کم‌نظیر است.

چهاردهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی خاقانی در روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ساعت ۱۶:۳۰به بررسی «بازتاب قرآن در آثار خاقانی» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر محسن معینی، مدیر گروه قرآن و حدیث بنیاد دایره‌المعارف اسلامی، در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

کرسی «نقد نظریه توهم توطئه وکاربرد آن در تحلیل پدیده‌های سیاسی»

کرسی«نقد نظریه توهم توطئه و کاربرد آن در تحلیل پدیده‌های سیاسی» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاونت پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) با همکاری معاونت آزاد‌اندیشی دبیرخانه هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، کرسی ترویجی «نقد نظریه توهم توطئه و کاربرد آن در تحلیل پدیده‌های سیاسی» با سخنرانی دکتر ابراهیم برزگر و نقادی دکتر ابراهیم فتاحی و دکتر سجاد ستاری برگزار می‌کند.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند چهارشنبه ۸ اردیبهشت از ساعت ۱۰تا ۱۲به سالن شهید بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی مراجعه نمایند.

نشست «تجربه ایرانیِ مواجهه با علوم انسانی مدرن» برگزار می‌شود

نشست «تجربه ایرانی مواجهه با علوم انسانی مدرن» به همت پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور رضا داوری اردکانی برگزار می‌شود.

به گزارس خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ ایرانی پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نشست «تجربه ایرانی مواجهه با علوم انسانی مدرن« را با حضور رضا داوری اردکانی، حمید پارسانیا، نعمت‌الله فاضلی، عبدالرسول خیراندیش، محمد امین قانعی‌راد، غلامرضا ذاکر صالحی و امیر علی نجومیان برگزار می‌کند.

این نشست یک شنبه ۲۶ اردیبهشت از ساعت ۱۰ الی ۱۷در محل سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در بزرگراه کردستان خیابان شصت و چهارم برگزار می‌شود.

درس گفتارهای جدید موسسه پرسش آغاز می شود

درس گفتارهای جدید موسسه پرسش با حضور استادانی ‌چون احمد پوری، مسعود پدرام و کمال اطهاری برگزار می‌شود.

درس‌گفتارهای جدید موسسه پرسش در حوزه های مختلف زبان و ادبیات فارسی، فلسفه، اقتصاد، سیاست و اجتماعی برگزار می‌شود. در این درس‌گفتارها کمال اطهاری، «اقتصاد سیاسی ایران: نظریه خاکستری و درخت سبز تاریخ؛ درآمدی برتاریخ نظری ایران تا انقلاب مشروطه» از ۱۲ اردیبهشت، مسعود پدرام «آگورای مدرنتیه متاخر: سپهر عمومی دیجیتال» از شنبه ۱۱ اردیبهشت و احمد پوری دوره «زبان و چالش های ترجمه» از سه شنبه هفت اردیبهشت تدریس می‌کنند.

علاقه مندان به حضور در این درس گفتارها می‌توانند به نشانی الکترونیکی

Qporsesh.com مراجعه کنند.

نقد و بررسی «درآمدی بر اخلاق اطلاعات»

کتاب «درآمدی بر اخلاق اطلاعات: مبانی و مفاهیم اخلاق اطلاعات از دیدگاه لوچیانو فلوریدی» در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایبنا، نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر اخلاق اطلاعات» سه‌شنبه ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سرای اهل قلم با همکاری انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران(ایرانداک) برگزار می‌شود.

علیرضا ثقه‌الاسلام، استادیار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، دکتر بهزاد دوران، معاون پژوهش پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک)، دکتر آرش موسوی، استادیار مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و دکتر لیلا نامداریان به عنوان سخنران در این نشست حضور دارند.

سرای اهل قلم به نشانی خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه ‌نصیر، شماره ۲، طبقه همکف است.

فیلم های «خیانت» و« ویلای آمالیا» امروز درموزه هنرهای معاصر

فیلم های «خیانت» و «ویلای آمالیا» در آخرین روز از هفته فیلم فرانسه امروز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت در دو نوبت ۱۵ و ۱۷ همراه با جلسه نقد و بررسی فیلم‌ها با حضور« ژان میشل فرودون» در سالن موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در‌می‌آید.

بنا به گزارش روابط‌عمومی موزه هنرهای معاصر تهران ؛ در آخرین روز از هفته فیلم فرانسه، ساعت ۱۵ امروز سه شنبه هفتم اردیبهشت فیلم «خیانت» به کارگردانی «فیلیپ فاکون» محصول سال ۲۰۰۵ به مدت ۸۰ دقیقه و در ساعت ۱۷ فیلم «ویلای آمالیا» به کارگردانی «بنوآژاکو» محصول سال ۲۰۰۷ به مدت ۱۰۲ دقیقه به نمایش در‌می‌آید. همچنین بعد از نمایش فیلم جلسه نقد و بررسی با حضور «ژان میشل فرودون» در سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از برنامه هفته فیلم‌ فرانسه می‌توانند به صورت آزاد و رایگان به موزه هنرهای معاصر تهران، واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه کنند.

نقاشی های آبرنگ شهرزاد تهرانی در «نگارخانه نهاوند»

نمایشگاه نقاشی های آبرنگ شهرزاد تهرانی جمعه ۱۰ اردیبهشت در «نگارخانه نهاوند» گشایش می‌یابد و تا ۱۶‌اردیبهشت ‌ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان دیدار از آثار این نمایشگاه می‌توانند‌ در تاریخ اعلام شده از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به نگارخانه نهاوند به نشانی بلوار میرداماد ، بالاتر از ایستگاه مترو‌، جنب برج نادر‌، شماره ۲۱۴ مراجعه کنند.

نمایشگاه نقاشی «طوفان مرکب» در گالری «جهان»

نمایشگاه نقاشی «طوفان مرکب» با ارائه آثاری از هنرمند خود آموخته هوشنگ مجمع‌الصنایع ۶ اردیبهشت ۹۵ در گالری جهان برپا می‌شود.

این نمایشگاه شامل ۵۰ اثر از این هنرمند خودآموخته نقاشی است که تنها با استفاده از قلم و مرکب تصاویری جالب خلق کرده که برای علاقه‌مندان به نمایش در‌می‌آید.

نمایشگاه «طوفان مرکب»، دوشنبه۶ اردیبهشت ، ساعت ۱۶در مرکز هنرپژوهی نقش جهان به نشانی خیابان ولی عصر‌(عج)، بالاتر از خیابان شهید بهشتی، ابتدای بوستان ساعی، شماره ۲۱۶۹ افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه تا ۲۰ اردیبهشت ، از شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۱۰ تا ۱۷ میزبان دیدارکنندگان است.

نسخه مناسب چاپ