تعقیب قضایی «سعد حریری» در فرانسه به اتهام پولشویی و فساد مالی
 

سرویس خارجی: یک روزنامه لبنانی از احتمال تعقیب قضایی سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان و وکیلش به علت مشارکت در یک پرونده پولشویی و فساد مالی در فرانسه خبر داد.

روزنامه السفیر نوشت: احتمال دارد سعد حریری به علت حضور در یک پرونده فساد مالی و پولشویی در فرانسه با عنوان ” سیدر” تحت تعقیب قضایی قرار بگیرد. این پرونده گسترده‌تر از پرونده پولشویی مربوط به مواد مخدر است که دفتر مبارزه با مواد مخدر آمریکا و دستگاه قضایی فرانسه آن را تحت بررسی قرار داده است، پرونده‌ای که تاکنون به بازداشت پنج لبنانی در فرانسه و آلمان منجر شده است.استماع شهادت سعد حریری و «بشاره طربیه» وکیل وی در اظهارات وکلای دو تن از عوامل بازداشت شده یعنی علی زبیب و عبد الله محیو وجود دارد.نام حریری هنگامی وارد این پرونده شد که تحقیقات فرانسوی‌ها برای اثبات اتهام عناصر شبکه لبنانی در پولشویی اموال کارتل کوکائین در مکزیک و کلمبیا به یک شاخه فرعی رسیده و کار را به لبنان منتقل کرده است. زبیب در یکی از بازجویی‌ها به قاضی تحقیق گفته است طربیه هفت میلیون یورو به سعد حریری داده است. ارتباط حریری با این شبکه فساد به لطف عملیات شنود در فرانسه رو شده است. البته طربیه این اطلاعات را رد کرده و گفته که زبیب یا محیو را نمی شناسد. این در حالی است که سعد حریری در اظهاراتی متناقض رابطه کاری با طربیه را رد کرده و گفته که هیچ مناسبات کاری یا شخصی با طربیه ندارد.

خبر دیگر اینکه منابع مطلع لبنانی اعلام کردند، عربستان سعد حریری را در خصوص چرایی عقب‌نشینی‌ در برابر حزب الله و امتیاز دادن به این حزب در این برهه زمانی بازخواست کرده است. به گفته این منابع، رهبران عربستان به حریری ابلاغ کرده‌اند که سیاست تقابل با حزب الله همچون گذشته و حتی شدیدتر و فزاینده‌تر از قبل در حوزه‌های رسانه‌ای، تبلیغاتی، مالی و سیاسی با هدف افزایش فشار بر حزب الله و انزوای این حزب در جهان عرب و اسلام استمرار داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ