رئیس جمهوری:فرقه گرایی و تفکرات خشونت آمیز با مقدسات اسلامی سازگار ی ندارد
 

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های پارلمان های ایران و عراق در تحکیم هر چه بیشتر روابط دو ملت و دو کشور ، بر گسترش و تعمیق روابط تهران و بغداد در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد.

دکتر روحانی پیش از ظهر دیروز در دیدار اسامه النجیفی، رئیس مجلس عراق با وی با بیان این که ظرفیت های بسیار خوبی برای گسترش روابط دوجانبه ایران و عراق وجود دارد، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط در عرصه‌های فرهنگی، امنیتی و همچنین تبادل زوار اعلام کرد.

رئیس جمهوری به سال ها جنگ، افراطی‌گرایی، فرقه‌گرایی ، خشونت و تروریزم در منطقه اشاره و تاکید کرد: ریشه بسیاری از مشکلات منطقه ناشی از مداخلات خارجی است.

دکتر روحانی با بیان این که قدرت‌های سلطه گر برای حفظ سلطه خود در منطقه همواره به اختلافات دامن می‌زنند، گفت: این قدرت ها مدام در صدد ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی هستند در حالی که در این منطقه سالیان مدیدی است که مذاهب گوناگون در کنار هم برادرانه زندگی می کنند.

رئیس جمهوری با بیان این که دشمن درصدد است از اسلام تفسیری جدید و تندگرایانه و افراط گرایانه ارائه و شیعه و سنی را رو در روی هم قرار دهد، اظهار داشت: فرقه‌گرایی و تفکرات خشونت‌آمیز با قرآن، روایات نبی اکرم(ص) و اهل بیت(ع) سازگار نیست .

وی افزود: اقدامات القاعده در منطقه تحت عنوان اسلام متاسفانه هیچ شباهتی با منطق اسلام و زندگی پیامبر(ص) ندارد.

دکتر روحانی تصریح کرد: ما در برابر توطئه‌های بزرگ در منطقه راهی جز همبستگی، همفکری و همکاری نداریم، مخصوصا میان کشورهایی مثل ایران و عراق که از لحاظ تاریخی و فرهنگی بسیار به هم نزدیک هستند.

رئیس جمهوری با بیان این که باید به دنبال راه حل‌های عملی برای همکاری یکدیگر باشیم، گفت: افراطی‌گرایی و خشونت فقط در جهان اسلام نیست و بخش بزرگی از جهان را در نگرانی فرو برده است.

روحانی به ترورهای کور و بمب‌گذاری در عراق و سوریه اشاره کرد و افزود: برای جمهوری اسلامی ایران هر انسان بی‌گناهی که کشته می‌شود ، ناگوار است.

رئیس جمهوری گفت: ما واقعا به عنوان کشوری که خود قربانی سلاح شیمیایی هستیم و شما هم در حلبچه قربانی سلاح شیمیایی صدام شده اید ، واقعا از این که عده ای از مردم در سوریه کشته می شوند نگران هستیم.

دکتر روحانی با بیان این که سوریه در یک منطقه بسیار حساس قرار گرفته و ادامه بحران در این کشور برای کل منطقه خطرناک است، نسبت به پیامدهای هرگونه مداخله نظامی خارجی هشدار داد و ابراز امیدواری کرد که تلاش ها برای جلوگیری از وقوع جنگ در منطقه ادامه پیدا کند.

رئیس مجلس عراق، اعتماد ملت ایران به دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوی اسلامی ایران را تبریک گفت و برای دولت جدید ایران آرزوی موفقیت و سربلندی کرد.

وی در این دیدار همچنین با تاکید بر روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه و مسلمان از تلاش‌های دولت ایران برای حل و فصل مشکلات منطقه‌ای و برقراری صلح و ثبات تقدیر کرد.

النجیفی با ابلاغ سلام های گرم دولت و ملت عراق برای دولت و ملت ایران، گفت که حامل پیام دوستی و برادری برای ملت ایران هستم.

وی ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های عراق با همکاری کشورهای منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران هرچه زود تر برای برقراری صلح و ثبات در منطقه به نتیجه برسد. رئیس جمهوری همچنین بر توسعه همه جانبه روابط ایران و عمان تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقه طولانی روابط دوستانه و برادرانه ایران و عمان، بر توسعه مناسبات همه جانبه دو کشور به ویژه در زمینه همکاری‌های دفاعی تاکید کرد.

دکتر روحانی پیش از ظهر دیروز در دیدار بدرین سعود بن حارب البوسعیدی، وزیر دفاع عمان با وی افزود : جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار آن است که تنگه هرمز، تنگه صلح ، دوستی و برادری باشد.

رئیس جمهوری با مثبت ارزیابی کردن نتایج و دستاوردهای سفر اخیر پادشاه عمان به ایران و توافقات سازنده میان دوکشور در جریان این سفر، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در باره توسعه همکاری ها و مناسبات با دیگر کشورها، اولویت ویژه ای برای همسایگان خود بخصوص کشور عمان قائل است.

وزیر دفاع عمان هم در این دیدار ضمن ابلاغ سلام های گرم پادشاه عمان به دکتر روحانی و آرزوی پیشرفت و سربلندی برای دولت و ملت ایران، سفر سلطان قابوس به جمهوری اسلامی ایران را موفقیت‌آمیز دانست.

بدرین سعود بن حارب البوسعیدی گفت: همکاری های دفاعی ایران و عمان تاکنون روند مثبت و سازنده ای داشته و مطمئناً برمبنای اراده رئیس جمهوری اسلامی ایران و پادشاه عمان تعاملات بیش از پیش میان مسئولان دو کشور به پیشبرد اهداف و توسعه همه جانبه مناسبات تهران – مسقط کمک شایانی خواهد کرد .

گسترش روابط همه جانبه با کشورهای همسایه

رئیس‌ جمهوری، گسترش روابط همه جانبه با کشورهای همسایه و به ویژه مسلمان را از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست.

دکتر « حسن روحانی» در پیام تبریکی به مناسبت انتخاب « ممنون حسین» به عنوان رئیس جمهوری جدید پاکستان، خاطرنشان کرد: پاکستان در این راستا، از جایگاه ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

رئیس جمهوری دراین پیام با اشاره به این که دو ملت مسلمان ایران و پاکستان دارای مشترکات تاریخی، فرهنگی و سیاسی فراوانی هستند، ابراز امیدواری کرد که این موضوع زمینه ساز توسعه روزافزون روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و منجر به تامین ثبات، امنیت و رونق اقتصادی بیشتر در این منطقه حساس به خصوص در این برهه زمانی خاص شود.

امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های دفاعی میان ایران و عمان

خبر دیگر این‌که یادداشت تفاهم همکاری‌های دفاعی میان ایران و عمان در جریان دیدار وزرای دفاع این دو کشور، به امضاء رسید.

به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، در این مذاکرات سردار حسین دهقان وزیر دفاع کشورمان در مراسم امضای این توافقنامه با اشاره به سابقه بیش از نیم قرن دوستی میان ایران و عمان به عنوان دو کشور همسایه، به سفر اخیر سلطان قابوس پادشاه عمان به تهران و روابط خوب و دوستانه دو کشور در حوزه‌ها و سطوح مختلف اشاره و بر گسترش همکاری‌های دفاعی میان دو کشور تأکید کرد.وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای فرامنطقه‌ای دیگر قادر نخواهند بود با پروژه ایران هراسی اهداف شوم خود را در منطقه عملیاتی کنند و امروز، «ایران باوری» در حال تحقق است.«حارب البوسعیدی» وزیر دفاع عمان هم با ابراز خرسندی از سفر به تهران، روابط دفاعی ایران و عمان را بسیار خوب و سازنده توصیف کرد و با اشاره به سفر سلطان قابوس به جمهوری اسلامی ایران گفت: رهبران دو کشور همواره اهتمام ویژه‌ای به این روابط داشتند و بر تقویت آن در راستای منافع و خواسته‌های دو کشور تأکید کردند. پس از پایان این مذاکرات، سند یادداشت تفاهم همکاری‌های دفاعی ایران و عمان امضاء شد.

در این یادداشت تفاهم، طرفین بر گسترش همکاری‌های دفاعی میان دو کشور تأکید کردند.

نسخه مناسب چاپ