سرمایه‌گذاری کلان فولادسازان برجسته ایتالیا در استان البرز
 

کرج ـ خبرنگار اطلاعات: یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های تولید در عرصه فولاد جهان در ایتالیا در استان البرز سرمایه‌گذاری کلان خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های دریافتی از منابع خبری، بهمن سال گذشته شرکت «دانیلی» یکی از مطرح‌‌ترین شرکت‌های تولیدی صنعت فولاد در سفر رئیس‌جمهوری به ایتالیا جزئیات سرمایه‌گذاری ۷ر۵ میلیارد دلاری خود را در ایران اعلام کرد. شرکتی که قرار است با ۲ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری، کارخانه‌های تولید فولاد را در جمهوری اسلامی ایجاد کند و استان البرز از جمله قطب‌های صنعتی کشور نیز یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری این شرکت برای ساخت پایگاه تولید و صادرات فولاد خواهد بود.

استاندار البرز توجیه اقتصادی این سرمایه‌گذاری خارجی را با رویکرد مقاوم‌سازی اقتصاد داخلی تشریح می‌کند و می‌گوید: طبق آمار مؤسسه بین‌المللی آهن و فولاد و سازمان توسعه و نوسازی معادن، رتبه ایران بین کشورهای تولید کننده فولاد جهان در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ پانزدهم بوده است. در این رده‌بندی کشور چین رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، ۱۰ سال پیش در سال ۲۰۰۳ این کشور با تولید ۱۹۵ میلیون تن فولاد خام سهمی معادل ۲۲ر۹ از کل تولید فولاد جهان را داشت. بعد از چین کشورهای ژاپن با ۱۱۰ میلیون تن و ایالات متحده با ۸۷ میلیون تن در رده‌های بعدی تولید فولاد قرار دارند. رتبه‌های چهارم تا هفتم به ترتیب به هند، روسیه، کره‌جنوبی و آلمان تعلق دارد و در میان کشورهای منطقه نیز ترکیه با ۳۴ر۷ میلیون تن در رده هشتم جهانی است. تولید این کشور در سال ۲۰۰۰ معادل ۱۴ر۳ میلیون تن بوده و در رتبه هفدهم جهانی قرار داشته است. همچنین کشورمان ایران از ۶ر۶ میلیون تن تولید و رتبه ۲۲ در سال ۲۰۰۰ به تولید ۴ر۱۵ میلیون تن دست یافته و با ۷ پله ارتقا به رده پانزدهم جهان رسیده است و طبق برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی کشور در بخش صنعت باید به ۸ درصد برسد، بستن درب چاه‌های نفت و مقاوم‌سازی اقتصاد داخلی، اصلی‌ترین استراتژی دولت در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است، رویکردی که در استان صنعتی البرز و در مجاورت پایتخت کشور به جد دنبال می‌شود؛ ایجاد مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی یکی از استراتژی‌های دولت در این زمینه به‌شمار می‌رود و استان البرز با برخورداری از ۱۰۰ برند ملی در حوزه صنعت عزم خود را جزم کرده است که با سرمایه‌های داخلی و خارجی ظرفیت تولید و صادرات خود را بالا برده و فناوری‌های نوین را نیز وارد چرخه صنعت و تولید کند استانی که در تلاش است تا یکی از پیشتازان مقاوم‌سازی اقتصاد داخلی در کشور باشد.

سید حمید طهائی استاندار البرز در تبیین سیاست‌های کلی دولت در استان پیرامون سرمایه‌گذاری خارجی و قرابت آن با راهبردهای اقتصاد مقاومتی می‌گوید: «در ارتباط با تولید داخلی ابتدا بررسی زیربناهای داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد، بدان معنا که باید برای افزایش تولید ملی واحدهای که دچار رکود شده‌اند را از وضع فعلی خارج کنیم. هدف و برنامه اصلی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان البرز همین رویه است چرا که منابعی از اقتصاد ملی در اختیار این واحدها قرار گرفته و باید بهره‌برداری مناسبی از این سرمایه‌گذاری‌ها داشته باشیم.»

وی اضافه می‌کند: «بنای کار دولت بر این است که اگر سرمایه داخلی برای توسعه و گسترش تولیدات داخلی داریم از منابع موجود استفاده شود و در غیر این‌صورت هر سرمایه‌گذار داخلی و خارجی که اعلام آمادگی کند با پیش‌شرط ورود انتقال فناوری و تکنولوژی نوین به داخل استان از ورودش استقبال می‌کنیم و در جهت توسعه اقتصادی سرمایه آن را وارد استان خواهیم کرد.»

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان البرز می‌‌گوید: ۳۰ درصد از کالاهایی که با سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی تولید می‌شود به امر صادرات اختصاص خواهد یابد، اما این پایان کار نیست، با این استراتژی علاوه‌‌بر این‌که تولید داخلی رونق خواهد گرفت سهم عمده‌ای از دغدغه‌ اشتغال و بکارگیری نیروی انسانی نیز با آغاز به‌کار واحدهایی که در حال تعطیل شدن بوده‌اند، برطرف می‌شود.»

استاندار البرز می‌گوید: «در واقع اجرای مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی منافاتی با مقاوم‌سازی اقتصاد داخلی ندارد و همسو با تقویت بنیان واحدهای صنعتی و تولیدی کشور است.»

او اضافه می‌کند: «طبق برنامه پنجم قانون توسعه کشور دولت واردات را کاهش خواهد و خود در داخل تولید محصولات مورد نیاز مصرفی را عهده‌دار می‌شود. بر این اساس مجوز ایجاد ۱۴ کارخانه و واحد صنعتی در داخل کشور صادر شد که بخشی از آن با سرمایه‌گذاری‌های خارجی به انجام رسید و استان البرز نیز یکی از همین استان‌ها است که در ابتدای سال اولین واحد تولیدی با هدف قطع واردات و صادرات کالا با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی فعالیت خود را آغاز کرد. طرحی که ۱۵۰۰ فرصت شغلی را در استان سبب‌ساز خواهد بود و قطعاً آن سرمایه‌گذاری‌ که انتقال فناوری و آبادانی را به همراه داشته باشد مورد اقبال دولت واقع خواهد شد.»

بنا به اظهارات استاندار البرز قرار است بزرگترین صنایع کارخانجات تولید فولاد کشور توسط شرکت دانیلی طی ماه‌های آتی در این استان افتتاح شود.

مقر اصلی این شرکت در منطقه بوتریو (شمال شرقی ایتالیا) واقع شده، خطوط متنوع عملیات تولید در طراحی، تولید کارخانه‌‌ای، «استارت‌آپ» کارخانه‌ها برای تولید فولاد و فلزات غیرآهنی، دامنه از فرآوری سنگ آهن، تبدیل قراضه به ذوب، ریخته‌گری، نورد و شماری از محصولات نهایی، تخت، طویل و لوله از جمله محصولات آن به‌شمار می‌رود.

هرچند در نگاه نخست افزایش ظرفیت تولید محصولات (فولاد و آلومینیوم) و بهبود کیفیت اصلی‌ترین رویکرد در راه‌اندازی واحد کارخانجات تولید فولاد است، با توجه به موقعیت استان البرز از حیث دسترسی به معادن معدنی موجود، ایجاد ارزش افزوده از منابع داخلی و تبدیل آن به سرمایه، اصلی‌ترین راهبرد در مسیر تحقق راهبردهای اقتصاد مقاومتی خواهد بود، ضمن این که این اقدام توان داخلی کشور در تولید محصولات فولادی را رقابتی‌تر می‌سازد.

در حال حاضر ۶۵ کشور عضو انجمن جهانی فولاد هستند که ۹۹ درصد از تولید فولاد خام جهان را در اختیار دارند و نزدیک به ۸۰ درصد تولید فولاد در ایران به روش احیای مستقیم و به طور عمده در شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان و فولاد هرمزگان تولید می‌شود که با راه‌اندازی این واحد توسط بخش خصوصی، می‌توان امیدوار بود استان البرز نیز در آینده نزدیک یکی از قطب‌های صادرات فولاد کشور شود.

نسخه مناسب چاپ