هدفمندی یارانه‌ها تا اطلاع ثانوی به همین صورت ادامه می یابد
 

* هر ماه ۳۵۰۰ میلیارد تومان به صورت یارانه نقدی در جامعه توزیع می‌شود که به سمت مصرف می‌رود. البته در این زمینه اگر راهکاری در نظر گرفته شود که این یارانه به جای تقاضا به سمت عرضه برود، مشکل واحدهای تولیدی که معطل مبالغ محدودی برای سرمایه در گردش هستند، حل می‌شود. هر چند در این خصوص هدفمندی یارانه‌ها تا اطلاع ثانوی به همین نحو ادامه پیدا می‌کند.

*بانک مرکزی موظف شده است تا سازو کار سپرده های ارزی را تا یکی دو ماه آینده فراهم کند.

* در چارچوب اصلاحیه بودجه امسال ،در صورت موافقت مجلس ۸ هزار میلیارد تومان از یک منبع مطمئن جایگزین منابع مشکوک‌الوصول می‌شود که صرفا برای طرح‌های عمرانی و ملی استفاده می‌شود.

محمد‌باقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری در هم‌اندیشی اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد ضمن بیان این مطالب اظهار داشت: امروز بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد نه فقط یک ضرورت و روش بهینه بودجه‌ریزی است، بلکه یک الزام قانونی است که در بند ۳۳ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه پنجم آمده است.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه باید قبل از ۱۵ آذرماه تقدیم مجلس شود، تصریح کرد: ارائه به موقع بودجه به مجلس مطالبه دیگری را ایجاد می‌کند که مجلس هم به وقت بودجه را تصویب کند تا بتوانیم تا پایان سال جاری آئین‌نامه‌های اجرایی آن را تهیه کنیم و از ابتدای سال آینده قانون بودجه به همراه آئین‌نامه‌های اجرایی‌اش در دست مجریان قرار گیرد.

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه در مورد استفاده از روش بودجه‌ریزی غلتان یا منعطف در بودجه سال آینده در ستاد اقتصادی دولت بحث‌هایی کرده‌ایم و شاید بتوانیم از این روش استفاده کنیم،گفت: همه دستگاه‌ها باید کارهای مقدماتی خود را برای ارائه بودجه عملیاتی از همین امسال آغاز کنند، البته با توجه به اینکه این کار برای همه دستگاه‌ها تا سال آینده میسر نیست، برنامه ما این است که چند دستگاه مهم و حیاتی کشور به طور قطعی برای سال آینده بودجه عملیاتی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ماموریت بودجه‌ریزی عملیاتی، شفافیت بهینه کردن تخصیص و افزایش بهره‌وری است،گفت: باید با رویکرد بودجه اقتصادی و بودجه‌ریزی عملیاتی با استفاده از دستورالعمل‌ آمارهای مالی دولت، سند بودجه کشور را به نحوی تنظیم کرد که ضمن هم‌راستایی با سیاست‌های کلی نظام، از ویژگی‌های بودجه‌ریزی مطلوب و هماهنگ با استانداردهای جهانی برخوردار باشد.

نامبرده خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که به عنوان سند بالادستی در کشور باید مورد توجه قرار گیرد، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است که باید دستگاه‌های مختلف برای طراحی آن همکاری کنند. به گزارش فارس، وی همچنین در حاشیه این نشست با اشاره به ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به روش فعلی، گفت: کسری ?? هزار میلیارد تومانی بودجه ?? با اولویت‌بندی مصارف جبران می‌شود. نوبخت اظهار داشت: در مورد هدفمندی یارانه‌ها تا زمانی که روش بهتری برای توزیع منابع یارانه‌ای نداشته باشیم، روش موجود را ادامه خواهیم داد.در اصلاحیه بودجه ۸ هزار میلیارد تومان جایگزین برخی منابع می‌شود که صرفا در طرح‌های عمرانی صرف شود.

وی ادامه داد: البته روش موجود کاستی‌های فراوانی دارد، از جمله این که هر ماه ۳۵۰۰ میلیارد تومان به صورت یارانه نقدی در جامعه توزیع می‌شود که به سمت مصرف می‌رود.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر راهکاری در نظر گرفته شود که این یارانه به جای تقاضا به سمت عرضه برود، مشکل واحدهای تولیدی که هم‌اکنون برای مبالغ محدودی سرمایه در گردش معطل هستند، حل می‌شود. البته مردم هم نباید از این جهت آسیب ببینند.وی گفت: به مردم اطلاع می‌دهم هدفمندی یارانه‌ها تا اطلاع ثانوی به همین نحو ادامه پیدا می‌کند و هرگونه تغییر در آن با مطالعه انجام شده و به اطلاع مردم خواهد رسید.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری همچنین در خصوص برنامه های مشخص دولت برای کنترل تورم افزود: هر چه بتوانیم نسبت به تعادل بخشی اقتصاد عمل کنیم و تولید رونق یابد و کالا و خدمات به میزان کافی یا بیش از نیاز در اختیار مردم قرار گیرد، به طور قطع قیمت ها کنترل می شود.

وی تصریح کرد: در این رابطه دولت برای برنامه کوتاه مدت خود ?? مصوبه هیات وزیران را تصویب کرده که این امر به رفع موانع تولید کمک می کند. در برنامه های یکساله هم بهبود فضای کسب وکار و افزایش انگیزه برای سرمایه گذاری مدنظر قرار گرفته است ، علاوه بر این امر بر اساس برنامه پنجم توسعه و با طراحی قانون برنامه ششم زمینه افزایش تولید فراهم می شود.

نوبخت درباره وضع معاونت‌های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری گفت: این امر در حال انجام است، هر چند که مجلس شورای اسلامی باید در این باره مصوباتی را داشته باشد که هم اکنون کلیات این امر توسط کمیسیون برنامه و بودجه تایید شده و قرار است پس از پایان تعطیلات مجلس شورای اسلامی نخستین جلسه مشترک در این خصوص تشکیل شود.

وی دلیل افزایش نرخ ارز و سکه را محاسبات جامعه از ناامنی ذکر کرد و افزود: زمانی که جامعه احساس کند اقتصاد کشور دارای تعادل است و قرار نیست اتفاقات غیر مترقبه ای پیش بیاد، همه تلاش می کنند برنامه‌های معقول و اقتصادی خود را دنبال کنند. همچنین افرادی که صاحب نقدینگی هستند ، احساس ثبات اقتصادی می کنند؛ ضمن این که فعالیت های غیراقتصادی در عرصه‌های سیاسی وبین المللی هم شرایطی را فراهم می کند تا منابعی که در اختیار کشور نیست، آزاد شود.

معاون رئیس جمهوری گفت: با اقدامات دولت تحولات مثبتی در خصوص ظرفیت ها و زیر ساخت‌های اقتصادی ایران ایجاد خواهد شد.وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی موظف شده است تا سازو کار سپرده های ارزی را تا یکی دو ماه آینده فراهم کند، گفت: ارزی که در اختیار مردم است، نه تنها ارزشی برای آنها نمی‌آفریند، بلکه ریسک افراد را افزایش می دهد و تنها در صورتی که قیمت ارز به صورت کاذب و تصاعدی ارتقا یابد، سود کاذبی ایجاد می کند.این خطر در گذشته وجود داشت که به جای ارز سپرده گذاری شده، در زمان دریافت ریال به سپرده گذاران پرداخت می شد، اما مصمم هستیم بانک ها اگر قراری با مردم گذاشتند، بر اساس آن عمل کنند.

نامبرده در باره کسری بودجه سال ۹۲ کشور گفت: آنچه مورد نظر دولت است، این است که در لایحه عددی که محقق می‌شود را مشخص کنید که این عدد حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان کمتر از رقم فعلی است.برای جبران این کسری باید مصارف بودجه را اولویت‌بندی و متناسب با منابع آن تنظیم کنید و همچنین یک جایگزینی منابع در اصلاحیه بودجه در نظر گرفته شده که در صورت موافقت مجلس ۸ هزار میلیارد تومان از یک منبع مطمئن را جایگزین منابع مشکوک‌الوصول می‌کنیم که صرفا برای طرح‌های عمرانی و ملی استفاده می‌شود.وی با بیان اینکه احیای سازمان مدیریت در حال انجام است گفت: پس از اتمام تعطیلات مجلس برای پیگیری این موضوع به مجلس خواهیم رفت و تا پایان سال احیاء خواهد شد. همچنین عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در حاشیه این هم‌اندیشی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: سعی می‌کنیم نرخ بیکاری نیمه اول ۹۲ را تا پایان مهر‌ امسال ارائه کنیم. همچنین نرخ بیکاری فصل بهار سال جاری تا یک ماه دیگر اعلام خواهد شد. وی در پاسخ به سوالی در مورد دلیل تاخیر در اعلام نرخ رشد اقتصادی سال ۹۱ گفت: اتفاقا این نرخ زود اعلام شد که البته براساس فصلی، مقدماتی است و عدد قطعی رشد اقتصادی تا پایان سال جاری اعلام می‌شود.

نسخه مناسب چاپ