کوتاه از سراسر جهان
 

اوباما: پوتین برای تضعیف اتحاد اروپا تلاش می‌کند

ایسنا: رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: همتای روس وی برای تضعیف اتحاد اروپا تلاش می‌کند و این اقدام از نظر وی یک تهدید است. باراک اوباما افزود: بحران مهاجرتی اروپا نیز یک مشکل برای ایالات متحده آمریکاست اما از همه مهمتر و به لحاظ استراتژیکی، فشاری است که بر سیاست اروپا وارد آمده و موجب شده ملی‌گرایان راست‌افراطی رشد کنند و این مساله تا حدی پیش رفته که خطر فروپاشی، اتحادیه اروپا را تهدید و کسی همانند پوتین از آن سوءاستفاده می‌کند.

بیشترین عملیات دریایی آمریکا در سال ۲۰۱۵ علیه ایران و چین

ایرنا: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با انتشار گزارشی، فهرستی از چالش های این کشور در سال ۲۰۱۵ را در رابطه با کشورهای مختلف جهان منتشر کرد که نشان می دهد بیشترین عملیات دریایی را علیه جمهوری اسلامی ایران و چین انجام داده است. در گزارش سالانه پنتاگون آمده است: ارتش آمریکا سال گذشته عملیات موسوم به «آزادی دریانوردی» را علیه ۱۳ کشور جهان انجام داد که شامل چند عملیات برای به چالش کشیدن ادعای چین در رابطه با دریاهای جنوب و شرق چین بود. در این فهرست از کشورهای ایران، چین، هند، اندونزی، لیبی، مالزی، مالدیو، عمان، فیلیپین و ویتنام به عنوان اهداف عملیات دریایی پنتاگون نام برده شده است. در بخش مربوط به ایران گزارش سالانه پنتاگون به محدودیت حق عبور ترانزیتی از تنگه هرمز به کشورهای عضو «کنوانسیون ملل متحد درباره حقوق دریایی» و ممنوعیت فعالیت های نظامی خارجی و نیز فعالیت در منطقه انحصاری اقتصادی اشاره شده است.

هکرهای داعش «فهرست مرگ» مقامات آمریکایی را منتشر کردند

ایسنا: گروهی از هکرهای داعش تحت عنوان «خلافت سایبری آمریکا» فهرستی از افرادی را منتشر کردند که باید هدف حمله قرار گرفته و کشته شوند. این فهرست شامل دهها تن از مقامات آمریکایی می‌شود. بیانیه این گروه که در تلگرام منتشر شده، فهرست اسامی ۴۳ تن از مقامات مرتبط با وزارت خارجه، اداره امنیت داخلی، وزارت دفاع، انرژی، بازرگانی و بهداشت و رفاه را در بر می‌گیرد که به نحوی تهدید به مرگ شده‌اند. این هکرها ادعا کرده‌اند که توانسته‌اند به شماره های تماس افراد مذکور دست یابند.

ورود اعضای داعش به پایتخت سوئد

فارس: سرویس اطلاعات سوئد در حال بررسی تهدید داعش در پایتخت این کشور است و اطلاعاتی به دست آورده که چندین داعشی به این شهر وارد شدند. سرویس اطلاعات سوئد «ساپو» در حال بررسی تهدید احتمالی تروریستی در پایتخت این کشور است. مقامات عراقی به سوئد اطلاع داده‌اند هشت عضو داعش به سوئد سفر کرده‌اند.

تروریست‌های ابوسیاف در فیلیپین یک گروگان کانادایی را سربریدند

ابنا: سر بریده شده یک تبعه کانادایی که توسط عناصر تروریستی ابوسیاف ربوده شده بود در یک جزیره دورافتاده فیلیپین پیدا شد.گروه ابوسیاف در فیلیپین، «جان ریدسدل» تبعه کانادا را که از چند ماه پیش در گروگان داشت، کشت .سر بریده، ساعاتی بعد از ضرب الاجل پرداخت مبلغ باج درخواستی گروگانگیرها پیدا شد.

ابراز نگرانی آلمان از نتایج انتخابات ریاست جمهوری اتریش

تسنیم: معاون صدر اعظم آلمان و برخی دیگر از سیاستمداران آلمانی درباره پیروزی حزب افراطی اتریش در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کرده و از احزب دموکراتیک خواستند که از پیروزی این حزب در دور دوم جلوگیری کنند. «نوربرت هوفر» نامزد حزب راستگرای افراطی و منتقد اروپایی اتریش موسوم به حزب آزادی توانست در نخستین مرحله انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده و بیشترین آرا را در بین پنج نامزد این پست به دست آورد.

تلاش مخالفان ونزوئلایی برای عزل «مادورو» شکست خورد

ایسنا: دادگاه عالی ونزوئلا با یک اصلاحیه قانون اساسی که دوره ریاست جمهوری نیکلاس مادورو را از شش سال به چهار سال کاهش می‌دهد، مخالفت کرد. دادگاه عالی ونزوئلا تاکید کرد که اصلاحیه مذکور را نمی‌توان عطف به ماسبق کرد و شامل دوران ریاست جمهوری مادورو نمی‌شود. این اصلاحیه از طرف مخالفان ونزوئلا ارائه شده بود که سال گذشته کنترل مجلس قانونگذاری این کشور را به دست گرفتند.

پرواز جنگنده‌های اف – ۲۲ آمریکا بر فراز دریای سیاه

فارس: جنگنده‌های اف ۲۲ آمریکا در ادامه اقدامات این کشور برای آنچه مقابله با روسیه خوانده می‌شود، در دریای سیاه به پرواز درآمدند. مقامات آمریکایی از پرواز دو جنگنده بسیار پیشرفته آمریکا در دریای سیاه به منظور تقویت حمایت نظامی واشنگتن از شرکای اروپای شرقی خود در ناتو در برابر روسیه خبر دادند. این اولین بار است که از زمان تقویت حمایتهای نظامی آمریکا از شرکای اروپای شرقی خود، واشنگتن به پرواز جنگنده در دریایی سیاه اقدام می کند.

حمله تروریست های «الشباب» به پایگاه نظامی سومالی با ۱۶ کشته

فارس: تروریست های الشباب با حمله به یک پایگاه نظامی سومالی، شماری از نیروهای ارتش این کشور را کشتند. این گروه تروریستی قبل از رسیدن نیروهای کمکی ارتش سومالی، بر این پایگاه نظامی واقع در منطقه «داینونای» تسلط پیدا کرد. در این حمله ۱۰ نفر از عناصر گروه تروریستی الشباب و شش نفر از نیروهای ارتش سومالی کشته شدند.

سوئیفت هک شد

ایرنا: شبکه بین بانکی جهانی سوئیفت در بیانیه‌ای اذعان کرد که آلت دست عده‌ای هکر شده که میلیون‌ها دلار را از حساب بانک مرکزی بنگلادش در نیویورک ربوده‌اند. این شبکه همچنین از مشتریان خود خواست نرم‌افزار سوئیفت را آپدیت کنند. شبکه جهانی سوئیفت که روزانه مسئول انتقال میلیاردها دلار به گوشه و کنار جهان است به مشتریان خود هشدار داده است که از چند مورد سایبری آگاه شده که هکرها به این سیستم نفوذ کرده‌اند.

نسخه مناسب چاپ