پیشنهاد خروج خودروهای دارای رقیب وارداتی از فهرست قیمت گذاری
رئیس شورای رقابت درباره اظهارات برخی مقامات وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت که از میزان افزایش قیمت خودرو ابراز نارضایتی کرده‌اند، گفت: تاکنون با شورای رقابت رایزنی در این زمینه صورت نگرفته است و البته شورای رقابت هم قیمت‌ها را بیش از میزان اعلام شده افزایش نخواهد داد.

رضا شیوا در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است قیمت خودروهای داخلی از آنچه اعلام شده است بالاتر رود؟ اظهار کرد: خیر، بنابر دستورالعملی که شورای رقابت تصویب کرده است، قیمت گذاری ها انجام می شود و نتایجی که درباره میزان افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا هم اعلام شد، مطابق با همان دستورالعمل بوده است.

وی همچنین درباره قیمت‌گذاری های خودرو بعد از افزایش قیمت های اعلام شده از سوی شورای رقابت گفت: در این هفته پیشنهاد خواهم داد بعضی از خودروهایی که رقیب وارداتی دارند از لیست خارج شوند که نتایج این بحث در هفته جاری روشن خواهد شد.

رئیس شورای رقابت ادامه داد: لازم به ذکر است که افزایش قیمت اعلام شده فقط در چارچوب انحصاری بودن قرار می گیرد. اکنون ایران خودرو و سایپا خودروهایی دارند که در این چارچوب قرار نمی‌گیرد و در نتیجه شامل این افزایش قیمت نشده و قیمت های آنها توسط بازار تعیین می شود. وی افزود: بسیاری از روزنامه ها اعلام کردند تمامی خودروها شامل افزایش قیمت می شوند که چنین نیست و کالاهای رقابتی مشمول افزایش قیمت

نمی شوند؛ لذا کسی از این موقعیت سوء استفاده نکند و همه خودروها را مشمول افزایش قیمت نکند.

نامبرده در زمینه رایزنی های انجام شده برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا بیان کرد: شورای رقابت مصوب کرده کارگروهی تشکیل شود که در این کارگروه افرادی به نمایندگی از تمامی گروه های درگیر حضور دارند و مشکلات باقی پتروشیمی در بورس کالا را بررسی می کنند تا اگر مشکلات حل شدنی باشند، در بورس کالا بمانند وگرنه گزارش های لازم به شورای رقابت ارائه شود تا شورا درباره آن تصمیم بگیرد.

شیوا ادامه داد: بورس کالا قول داده است این مشکلات ونیازهای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را برطرف کند تا پتروشیمی در بورس کالا باقی بماند. اکنون هم شورای رقابت منتظر اعلام نتایج از سوی کارگروه تعیین شده است که برای تصمیم گیری در زمینه بقا یا خروج پتروشیمی از بورس کالا تصمیم بگیرد.

نسخه مناسب چاپ