افزایش ۵۰درصدی فروش نفت ایران به بازار آسیا
صادرات نفت ایران به بازار آسیا در ماه مارس با جهشی ۵۰درصدی نسبت به یک سال قبل مواجه شد و به ۵۶ر۱میلیون بشکه در روز رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که بعد از لغو تحریم های غرب علیه ایران، تعداد محموله های نفتی ارسالی از این کشور به هند و کره جنوبی افزایش یافته، صادرات نفت ایران به بازار آسیا در ماه مارس با جهشی ۵۰ درصدی نسبت به یک سال قبل مواجه بوده است.

افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران نشان دهنده موفقیت این کشور در باز پس گیری سهم از دست رفته خود از بازار آسیا پس از سال ها تحریم نفتی است. تا قبل از سال ۲۰۱۲، ایران روزانه حدود ۲ میلیون بشکه نفت صادر می کرد که بیش از نیمی از آن به بازار آسیا و عمدتا کشورهای چین، کره جنوبی، هند و ژاپن می رفت.

صادرات نفت ایران به اروپا هم پس از آغازی کند که دلیل آن مشکلات موجود در بخش حمل و نقل بوده، اکنون شروع به سرعت گرفتن کرده است.

آمارهای گرفته شده از دولت ها و اطلاعات ردیابی تانکرها نشان می دهد که واردات ۴ کشور آسیایی یعنی چین، هند، ژاپن و کره جنوبی از ایران در ماه مارس به ۵۶ر۱میلیون بشکه در روز رسیده که ۹ر۴۹درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

نسخه مناسب چاپ