اخبار کوتاه
سخنگوی بان‌کی‌مون: نامه ظریف را بررسی می‌کنیم

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد گفت که نامه وزیر خارجه ایران راکه برای اعتراض به رأی دیوان عالی آمریکا برای مصادره اموال آن کشورنگاشته شده است؛ بررسی خواهد کرد.

«استفان دوجاریک»، با تأیید دریافت نامه ظریف، در جمع خبرنگاران گفت: «بدیهی است که ما آن را بررسی خواهیم کرد. مساعی جمیله سازمان ملل همواره طبق روال معمول برای حل هر تنش یا مساله میان دو طرف، بنا به درخواست آنها در دسترس است.»

دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته (اول اردیبهشت‌ماه) پرداخت حدود ۲ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را تائید کرد.

دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۷ در حکمی‌خواستار پرداخت مبلغ ۶۵ر۲ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت و چند انفجار دیگر شده بود.

ایران هر گونه دخالت در انفجار سال ۱۹۸۳ در پایگاه نیروی دریایی آمریکا در بیروت را که به مرگ ۲۴۱ سرباز آمریکایی منجر شد‌،رد کرده است.

استان کرمان؛مقصد بعدی سفر استانی رئیس جمهوری

معاون اجرایی رئیس جمهوری گفت: حجت الاسلام و المسلمین دکترحسن روحانی رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید ۲۱ اردیبهشت به استان کرمان سفر می‌کند.

به گزارش ایرنا‌، محمد شریعتمداری افزود: شرکت در نشست توسعه و سرمایه گذاران و جلسه متنفذین استان کرمان از جمله برنامه‌های این سفر است.

رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید از ۲۴ دی ۹۲ تاکنون به استان‌های خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، ایلام‌، لرستان، چهارمحال و بختیاری‌، اردبیل، خراسان رضوی، زنجان، گلستان، خراسان جنوبی، بوشهر، اصفهان، قم، گیلان، فارس، آذربایجان شرقی، شهرستان‌های استان تهران (شهریار‌، ملارد و قدس)، خراسان شمالی، کردستان، شهرستان‌های استان تهران(اسلامشهر‌، رباط کریم و بهارستان)، همدان، مازندران، شهرستان ری (جنوب تهران)، یزد و سمنان سفر کرده است.

سفر ظریف به ۵ کشور آمریکای لاتین

سخنگوی وزارت خارجه از سفر وزیر خارجه به ۵ کشور برزیل، نیکاراگوئه، بولیوی، ونزوئلا و کوبا از یکشنبه هفته آینده خبر داد.

به گفته حسین جابری‌انصاری ظریف دراین سفر ٦ روزه‌،راه‌های مناسبات دوجانبه با این کشورها پس از اجرایی شدن برجام را بررسی می‌کند.

به گفته جابری‌انصاری این سفر در چارچوب گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی با این کشورها انجام می‌شود و یک هیات اقتصادی هم ظریف را در این سفر که از ١٩ تا ٢٤ اردیبهشت به طول خواهد انجامید، همراهی می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد که دولت یازدهم به دنبال روابط متوازن با مناطق مختلف جهان است و این سفر هم درچارچوب گسترش مناسبات با کشورهای این نقطه از جهان انجام می‌شود.

رئیس جمهوری کره‌جنوبی امروز به ایران می‌آید

“پارک گئون هی” رئیس جمهوری کره جنوبی امروز وارد تهران می‌شود.

به گزارش مهر، شماری از وزرا و مسئولان ارشد اقتصادی و صاحبان صنایع بزرگ کره جنوبی رئیس جمهوری این کشور را در این سفر همراهی می‌کنند.

دردیدار روسای جمهوری ایران و کره جنوبی علاوه بر موضوعات مرتبط با راه‌های گسترش روابط دوجانبه در حوزه‌های مختلف، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

تقویت همکاری مشترک در حوزه‌های انرژی، بانک و بیمه، پروژه‌های زیربنایی، بهداشت و درمان، علمی، فناوری و فرهنگی از مهمترین محورهای گفتگوهای پارک گئون هی با رئیس جمهوری کشورمان است.

ارزش مبادلات غیرنفتی ایران و کره جنوبی در سال ۲۰۱۳چهار میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار اعلام شد که از این رقم بیش از ۳۰۰میلیون دلار صادرات ایران به کره جنوبی و ۳ میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار واردات از کره بود.

بنیاد مستضعفان به سرمایه گذاران طرح های آبزی پروری وام می‌دهد

بنیاد مستضعفان به مشارکت کنندگان در طرح های آبزی پروری وام می‌دهد.

مهندس محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با بیان این مطلب بر ضرورت مشارکت مردم در سرمایه گذاری های اقتصادی تاکید کرد و گفت: تفاهم نامه مشترک در سه استان شمالی کشور بین استانداری ها، بنیاد مستضعفان و سازمان شیلات به منظور سرمایه گذاری در بخش ماهیان خاویاری و پرورش ماهی در قفس منعقد شده است.

وی گفت: بنیاد مستضعفان برای سرمایه گذاری در بخش آبزی پروری تا ظرفیت ۲۰تن، ۱۰ میلیارد ریال وام پرداخت می کند.

وی گفت: هر کسی که بتواند طرحی برای تولید و اشتغال زایی ارائه دهد، پس از تایید کارشناسان ما از طریق بانک به او تسهیلات پرداخت می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ