چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۵۲، (برابر با ۲۱ شعبان ۱۳۹۳، ۱۹ سپتامبر ۱۹۷۳) نقل شده است
سرما خوردگی و زکام در تهران
با دگرگونی و اختلاف درجه هوای تهران در شبها عده کثیری از مردم پایتخت خاصه اطفال و کودکان مبتلا به بیماری سرماخوردگی و زکام گردیده‌اند.
طبق اطلاع از مراکز بهداشتی تهران اکثر مراجعین مراکز بهداشتی و درمانی و مطب پزشکان داخلی و اطفال را این روزها این قبیل بیماران تشکیل میدهند.
پزشکان اطفال و داخلی توصیه میکنند با توجه به نوسانات درجه حرارت هوا در شبها مردم باید توجه به پوشاک اطفال داشته باشند.
پزشکان مزبور همچنین تذکر میدهند در صورت سرماخوردگی و زکام خودسرانه داروهای بیمورد از قبیل قطره بینی، آنتی‌بیوتیکها که علائم بیماری خطرناک را پنهان میکنند بکار نبرند.

آلن دلون متهم بقتل محافظ خود شد
پاریس ـ یونایتدپرس ـ رویتر یکی از بازپرسان دادسرای پاریس دیروز به آلن دلون هنرپیشه معروف سینمای فرانسه و رفیق نزدیک وی فرانسوامارک آنتونی دستور داد که اطلاعات خود را درباره مرگ اسرارآمیز محافظ و منشی سابق آلن دلون که جوان ۲۷ ساله‌ای از اهالی یوگوسلاوی بوده است در اختیار مقامات قضائی بگذارند. محافظ شخصی آلن دلون که استفان مارکوویچ نامیده می‌شد ۵ سال قبل بطرز اسرارآمیزی به قتل رسید و مأموران پلیس جنازه وی را در حالی که یک گلوله در مغزش فرو رفته بود در یک زباله‌دانی جنوب پاریس پیدا کردند.
از آلن دلون و رفیق وی فرانسوا مارک آنتونی که از اهالی «کرس» است در روزهای ۲۷ و ۲۹ سپتامبر جاری بوسیله «فیلیپ باردون» بازپرس که درباره این جنایت تحقیق می‌کند بازپرسی شده است.

افزایش عرضه دام به کشتارگاه
مقدار عرضه روزانه گوشت در تهران از حدود ۱۱۰ تن در روز بموازات افزایش عرضه دام به کشتارگاه به ۱۷۵ تن گوشت در روز افزایش یافته است.
بعلاوه تعداد ۶۱ هزار رأس دام در مناطق مغان، فارس، ورامین، گرمسار و بیجن (۳۶ کیلومتری تهران) جهت ذخیره نگهداری میشود.
از طرف دیگر وسیله سازمان گوشت، اقدام به عقد قراردادهای متعدد برای ورود گوسفند زنده و گوشت از کشورهای خارج گردیده که تاکنون قراردادهای ۱۰ هزار تنی با آرژانتین، ۳هزار تنی با ترکیه، ۲هزار تنی با کشور بلغارستان منعقد شد، و در مورد خرید ۱۰ هزار تن دیگر با مقامات استرالیائی مذاکراتی جریان دارد. بدین ترتیب گوشت مورد نیاز پایتخت از هر حیث تأمین گردیده است.
سخنگوی وزارت کشاورزی و منابع طبیعی اعلام داشت که کشتی حامل ۲۷۵۰۰ رأس گوسفند زنده که از استرالیا حمل شده است بین روزهای دوم تا سوم مهر وارد بندر شاهپور خواهد شد.

چهل هزار تن سیب‌زمینی در حال پوسیدن است!
بیش از ۴۰ هزار تن سیب‌زمینی روی دست کشاورزان و تولیدکنندگان سیب‌زمینی در رضائیه مانده و چنانچه راه حلی اساسی و فوری پیدا نشود این مقدار محصول از بین خواهد رفت.
این مطلب ماحصل گفتگوهای مفصلی بود که در انجمن شهرستان رضائیه پیرامون خطر از بین رفتن محصولات کشاورزان انجام شد.
در جلسه انجمن شهرستان رضائیه که با حضور سه تن نمایندگان رضائیه در مجلس شورایملی تشکیل شده بود، آقای دکتر راد یکی از نمایندگان گفت: سیب‌زمینی را از تولیدکننده به ۲ یا ۵ر۲ ریال خریداری مینمایند حال آنکه در بازار از ۶ـ۷ ریال بفروش میرسد و مصرف‌کننده با این تفاوت قیمت کالای مورد نیازش را خریداری میکند. دکتر راد افزود: اگر تولیدکننده بخواهد کالای خود را به تهران حمل کند هر کیلو سیب‌زمینی برای او ۵ ریال تمام می‌شود در صورتیکه در بازار عمده‌فروشی تهران سیب‌زمینی را بین ۴ـ۵ر۴ ریال خریداری مینمایند و این خرده‌فروشیهایند که نرخ سیب‌زمینی را به یازده ریال میرساند و اسباب ناراحتی مصرف‌کنندگان بدین شکل فراهم میشود.

code

نسخه مناسب چاپ