رئیس جمهوری: برخورد با موضوع حجاب بدون افراط و تفریط باشد
رئیس جمهوری با تاکید بر حساسیت موضوع اخلاقی، اجتماعی عفاف و حجاب و لزوم اهتمام به آن، از همه مردم اخلاق مدار و به ویژه جوانان رشید و فهیم کشور دعوت کرد با رعایت این دستور دینی، هنجارهای مورد قبول اکثریت جامعه را محترم بشمارند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهوری روز گذشته در جلسه هیات دولت همچنین از نیروی انتظامی خواست در برخورد با این موضوع، اجرای قانون را با رویکرد اخلاقی و با رعایت کرامت انسانی و به دور از هر گونه افراط و تفریط پیگیری کند و به وزیر کشور هم ماموریت داد تا موضوع را در شورای اجتماعی کشور مطرح کند.

همچنین روحانی به کمیسیون فرهنگی هیات دولت دستور داد تا موضوع اخلاقی، اجتماعی عفاف و حجاب را بررسی و نتیجه را به هیات وزیران و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

بر اساس یکی از مصوبات هیات وزیران، اصلاحاتی در زمینه نحوه محاسبه مابه التفاوت کسور بازنشستگی اشخاصی که مشمول نقل و انتقال صندوق بازنشستگی می شوند، صورت گرفت.

افزایش ساعت کاری کارکنان دولت

ساعت کاری کارمندان دولت طبق قانون خدمات کشوری به ۴۴ ساعت در هفته برگشت.

به گزارش خبرنگار ما، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت روز گذشته در حاشیه جلسه هیأت وزیران با اعلام این خبر و با اشاره به این‌که ساعات کاری کارمندان دولت از سال گذشته برای کاهش آلودگی هوا در دو نوبت به مدت دو ساعت کاهش یافته بود، گفت: متأسفانه پس از رفع مشکل آلودگی هوا، ساعت کاری کارمندان دولت به صورت پیش از آن برنگشت.

وی با بیان این‌که بهره‌وری در عوامل تولید از جمله نیروی کار در برنامه چهارم مورد تأکید قرار گرفته بوده است، افزود: براساس این برنامه باید هشت درصد رشد اقتصادی می‌داشتیم که ۵ر۲ درصد از آن باید از طریق افزایش بهره‌وری تحصیل می‌شد این در حالی است که بهره‌وری نه تنها افزایش نیافت که به منفی ۱ر۰ درصد تقلیل پیدا کرد.

نوبخت تصریح کرد: اکنون که با محدودیت منابع برای سرمایه‌گذاری مواجه هستیم باید بهره‌وری را افزایش دهیم. لذا با مصوبه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ساعت کاری کارمندان دولت برای افزایش بهره‌وری به ۴۴ ساعت در هفته بازگشت.

* انتصاب ۲ استاندار جدید

سخنگوی دولت انتصاب استانداران زنجان و خراسان شمالی را از دیگر مصوبات هیأت وزیران در روز گذشته ذکر کرد و گفت: براین اساس جمشید انصاری به عنوان استاندار زنجان و سیدعلی‌اکبر پرویزی به عنوان استاندار خراسان شمالی منصوب شدند.

به گفته نوبخت در جلسه روز گذشته هیأت دولت همچنین درباره آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه پنجساله پنجم و بودجه سال ۹۲ بحث و تصمیماتی گرفته شد. همچنین پیشنهادهای کمیسیون‌های دولت هم بررسی شد.

* اظهارات اخیر مقام معظم رهبری

دکتر نوبخت در پاسخ به پرسشی درباره عملکرد دولت در مذاکرات آتی با توجه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره نرمش قهرمانانه، گفت: قطعاً دکتر روحانی در مذاکرات و وزارت امور خارجه در پرونده هسته‌ای به نحو مقتضی منویات رهبری را لحاظ خواهند کرد.

وی تأکید کرد: منویات مقام معظم رهبری قطعاً توسط مجریان دولت به صورت قوی مورد ملاحظه قرار می‌گیرد.

* ستاد مبارزه با فساد اداری

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره دستگاه‌هایی که عضو ستاد مبارزه با فساد اداری هستند، گفت: وزارتخانه‌های دادگستری، اقتصاد، صنعت و معدن و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی عضو این ستاد هستند.

وی افزود: کارگروهی هم در این زمینه تشکیل شده که هر زمان گزارش خود را ارائه دهند، من اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

* فعالیت شورای هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی

وزیر اطلاعات از فراهم شدن مقدمات فعالیت شورای هماهنگی دستگاه‌های اطلاعاتی کشور خبر داد و گفت: همه نهادهای اطلاعاتی فرزندان یک خانواده هستند و باید با هم تعامل و هم‌افزایی و رفتار برادرانه داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علوی، وزیر اطلاعات دیروز در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران، افزود: انشاءالله همین رفتار و روابط در میان اعضای جامعه اطلاعاتی کشور برقرار خواهد شد و همه تلاش و توان نهادهای اطلاعاتی برای بهره‌وری بیشتر مردم از خدمات جامعه اطلاعاتی کشور صرف خواهد شد.

وی درباره مصوبه دولت درباره پیگیری حقوقی ـ سیاسی نقش آمریکا و انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد، گفت: این مسأله‌ای است که خود آنها هم قبول دارند که در سرنگونی یک دولت قانونی دست داشته‌اند که این کودتا هزینه‌های زیادی برای مردم ایران داشته است.

وی تأکید کرد: کسانی که یک دولت قانونی را با یک کودتای خائنانه سرنگون کرده‌اند باید پاسخگوی مردم باشند.

وی اقدام رئیس جمهوری در پیگیری این کودتا را حرکتی بسیار پسندیده خواند و گفت: پس از مطالعات، کارگروهی در این زمینه تشکیل خواهد شد.

* یارانه مطبوعات

وزیر ارشاد اسلامی اعلام کرد: ضوابط جدیدی برای پرداخت یارانه به نشریات تدوین می‌شود.

علی جنتی روز گذشته در حاشیه جلسه دولت در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی پرداخت یارانه به نشریات با بیان این‌که نحوه پرداخت یارانه به مطبوعات قطعاً باید مورد تجدید نظر قرار گیرد، گفت: باید ضوابط جدیدی تدوین شود تا یارانه‌ها به صورت هدفمند در اختیار مطبوعات قرار گیرد.

وی درباره این ضوابط، گفت: هم تیراژ و هم کیفیت کار یک نشریه با دیگری متفاوت است. میان نشریاتی که از اخبار و عکس‌های دیگر سایت‌ها در نشریات خود استفاده می‌کنند با نشریاتی که خود مطالب متنوع و عکس‌ تولید می‌کنند تفاوت زیادی است.

جنتی در پاسخ به پرسشی درباره بیمه هنرمندان، با بیان این‌که تدابیری اندیشیده شده است تا مشکلات هنرمندان به صورت موقت حل شود، گفت: صندوق حمایت از هنرمندان به تأمین اجتماعی بدهی دارد و تأمین اجتماعی هم براساس قانون خدمات بیمه آنها را قطع کرده است.

وی افزود: قرار شد فعلاً مشکل هنرمندان حل شود تا بدهی خود را به تأمین اجتماعی پرداخت کنند.

* گسترش حمل و نقل ریلی

وزیر راه و شهرسازی اولویت دولت در زمینه حمل‌ونقل مسافر را حمل‌ونقل ریلی ذکر کرد و گفت: حمل‌ونقل ریلی همواره مورد تأکید دولت بوده است، اما این بخش نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفتی هم در زیرساخت و هم در بخش ناوگان دارد.

عباس احمد آخوندی دیروز در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران افزود: در حال بررسی هستیم تا از فاینانس چین و منابعی که در چین داریم در جهت گسترش حمل و نقل ریلی استفاده کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مالیات مسکن، گفت: بحث مالیات اراضی و مسکن نیاز به تجدید نظر کلی دارد.

وی افزود: برای تجدید نظر در این باره به دو ماه زمان نیاز داریم تا به نتیجه برسیم و به دولت و مجلس ارائه بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی در این باره که رئیس صنف مشاورین املاک حباب مسکن را ۲۰ درصد اعلام کرده است، گفت: من در این باره بررسی دقیقی نکردم و نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری سانحه تصادف دو اتوبوس در جاده قم، گفت: در جلسه دولت این موضوع بررسی و تقسیم کاری میان وزارتخانه‌های بهداشت، مسکن، کشور و صنایع انجام شد تا در مأموریت‌هایشان هم از این سانحه درس بگیرند و هم شاهد تکرار این سوانح در آینده نباشیم.

*ثبت ۵۰۰ شکایت دانشجویان ستاره‌دار

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری گفت: تا کنون حداقل ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر از دانشجویان ستاره‌دار و اساتید بازنشسته به کمیته‌ای که در این ارتباط در وزارت علوم تشکیل شده است، شکایت خود را مطرح کرده‌اند.

دکتر جعفر توفیقی روز گذشته در حاشیه جلسه دولت در پاسخ به این که وزارت علوم اعلام کرده دانشجویان ستاره‌دار از سال ۹۰ به بعد برای ثبت‌نام مراجعه کنند و دانشجویانی که قبل از سال ۹۰ این اتفاق برای آن‌ها رخ داده، چه باید بکنند گفت:‌ محدودیتی از نظر سال در این ارتباط نداریم و همه‌ تقاضاها و مواردی که حق آن‌ها ضایع شده است را بررسی می‌کنیم و حتما در ارتباط با آن‌ها هم راه‌حل پیدا می‌کنیم.

وی تصریح کرد: بررسی این شکایات، یک فرایند مستمر است ولی در مجموع به تدریج درباره تمامی این شکایت‌ها تصمیم‌گیری می‌کنیم که در ارتباط با ۱۵ نفر تا کنون پیگیری این شکایت‌ها نتیجه داده است.

به گزارش ایسنا، توفیقی در مورد معرفی خود به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت علوم به مجلس اظهار داشت:‌ تصمیم‌گیری نهایی دراین زمینه با رئیس جمهوری است.

وی در مورد تعامل خود با نمایندگان مجلس هم گفت: با تعدادی از نمایندگان تعاملاتی داشته‌ایم و انشا‌الله بعد از این که تعطیلات مجلس تمام شود، با حضور در کمیسیون و فراکسیون‌های مختلف مجلس برنامه‌های خود را ارائه می‌دهم، در مجموع ما به روند گفتگوها خوش‌بین هستیم. دکتر توفیقی درباره برکناری و عزل احتمالی رئیس دانشگاه آزاد گفت: من مستقیما در جریان این موضوع نیستم و این در دستورکار هیات امناء هم نبوده است.

* صالحی تعطیلی سایت فردو را رد کرد

رئیس سازمان انرژی اتمی خبر رسانه های غربی مبنی بر احتمال تعطیلی سایت فردو در صورت لغو تحریم ها را رد کرد.

صالحی در جمع خبرنگاران افزو د: افرادی که در تیم مذاکره‌کننده هسته ای قرار گرفته اند، دارای تجربه و سابقه لازم در این زمینه هستند.

وی در پاسخ به این سئوال که گاردین نوشته است روحانی در آستانه سفر به نیویورک قصد دارد سایت فردو را تعطیل کند، افزود: بعید می دانم چنین چیزی مطرح شده باشد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در باره حضورش در اجلاس سالانه سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: فضای بسیار مثبتی در آن حاکم بود و نسبت به گذشته قابل قیاس نبود.

صالحی در پاسخ به این سئوال که شما در زمان تصدی وزارت امور خارجه، چندین بار نسبت به حل موضوع هسته ای اظهار امیدواری کرده بودید؛ با توجه به روی کار آمدن دولت یازدهم، آیا این موضوع حل و فصل خواهد شد؟ گفت: قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هم با اطمینان اعلام کرده بودیم که مردم در سال ۹۲ خبرهای خوبی دریافت خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: امسال، در ماه های آینده شاهد ایجاد گشایش هایی در این موضوع خواهیم بود. همانگونه که پیش از این اعلام کرده بودم، نسبت به فرآیندی که برای حل موضوع هسته ای شروع شده است، بسیار امیدواریم و انتظار داریم که در ماه های آینده شاهد آغاز فرآیند برون رفت از موضوع هسته ای باشیم.

وی، انتخابات ریاست جمهوری را از نشانه های اتفافات خوب دانست و اظهارداشت: سال گذشته زمانی که مسئولیت وزارت امور خارجه را برعهده داشتم، نوید آن را داده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: برخی به من ایراد می گرفتند که مگر شما پیشگو هستید که درباره اخبار سال آینده صحبت می کنید، اما وقتی افراد در موقعیت هایی مانند مسئولیت وزارت امور خارجه قرار می گیرند، مجموعه اطلاعاتی به آنها می رسد.

صالحی افزود: در مجموع با اطلاعاتی که از هفت یا هشت ماه پیش در اختیار داشتیم و نشانه هایی که مشاهده می کردیم، مطمئن بودیم که سال ۹۲ سال بسیار خوبی به ویژه در موضوع هسته ای ایران خواهیم بود و امروز شاهد نشانه هایی از آن هستیم.معاون رئیس جمهوری دیدار خود و «یوکیا آمانو» مد یرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را بسیار مثبت توصیف کرد و یادآور شد که در این دیدار درباره جلسه ای که قرار است پنجم مهرماه با حضور کارشناسان سازمان انرژی اتمی و وزارت امورخارجه ایران و کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار شود، گفتگو شد.

*تشکیل کمیته بررسی تاثیر پارازیت ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کمیته‌ای تشکیل شده تا اثرات منفی پارازیت ها بر بینندگان شبکه های ماهواره ای را بررسی کند.

محمود واعظی، در حاشیه جلسه هیات دولت درباره تاثیر پارازیت‌های ارسال شده بر شبکه‌های ماهواره‌ای بر روی سلامت شهروندان گفت: بحث پارازیت‌ها مرتبط با وزارتخانه ما نیست، اما کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل شده است.

وی افزود: ما خواهان صدمه به مردم نیستیم و قطعا در بررسی‌های خود اعلام می‌کنیم که آیا این اتفاقات برای مردم مضر هستند یا خیر.

این عضو دولت با تاکید براین که تاکنون گزارش‌های رسیده مضر بودن پارازیت‌ها را تائید نکرده است خاطرنشان کرد: دولت مصر است که بررسی‌های لازم را انجام دهد تا آسیبی به مردم در این رابطه نرسد.

وزیر ارتباطات همچنین درباره عضویت دولتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی بیان کرد: کمیته‌ای تشکیل شده و همچنان در حال بررسی این موضوع است.

نسخه مناسب چاپ